Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μουσική κατά τη διάρκεια διδασκαλίας

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Μουσική κατά τη διάρκεια διδασκαλίας

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 29 Νοέμ 2011, 23:00

Καλησπέρα.Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά κάτι που θα ήθελα να εφαρμόσω στην τάξη μου.
Σκεφτόμουν κατά τη διάρκεια κάποιων δραστηριοτήτων(εικαστικά, ανάγνωση βιβλίων, κ.ά.) να έβαζα να παίζει στον υπολογισή απαλή μουσική. Τι μουσική θα μου προτείνατε?Το έχει κάνει ποτέ κανείς σας???
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 30 Νοέμ 2011, 00:48

Δεν είναι καθόλου κακή η ιδέα σου. Το έχω δει σε τάξη, αλλά στο εξωτερικό. Μάλιστα όχι απαλή μουσική, αλλά μουσική που προτιμούσαν τα παιδιά την ώρα που έλυναν ασκήσεις Γλώσσας ή Μαθηματικών! Δεν έμεινα πολλές μέρες στην τάξη για να συγκρίνω αντιδράσεις και συμπεριφορές, αλλά τα παιδιά το δεχόταν απόλυτα φυσιολογικά...
Το δοκίμασα κι εγώ στην Αισθητική Αγωγή, αλλά και στην ώρα του διαλείμματος (το χειμώνα που αναγκαστικά έμεναν μέσα στην τάξη) και το δέχτηκαν πολύ καλά. Βοήθησε στην ηρεμία και στην καλή διάθεση όλων. Χρησιμοποίησα παιδικά τραγούδια (και κλασσικά και σύγχρονα πχ. Ο τεμπέλης δράκος), ορχηστρική μουσική, επετειακά τραγούδια και παιδικά παραμύθια με μουσική.
Αν έχεις μεγαλύτερα παιδιά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλασσική μουσική γιατί όχι και επιλογή από Χατζηδάκη, Θεοδωράκη, Ξαρχάκο, Λοϊζο κλπ.
Νομίζω είναι καλό να το εφαρμόσεις πρώτα στις ώρες που αναφέρεις και να δεις αν θα έχει κάποια επίδραση. Μην απογοητευτείς από την πρώτη αντίδραση, ίσως χρειαστεί χρόνος προσαρμογής.
Καλή επιτυχία!!!
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 30 Νοέμ 2011, 22:36

Ναι το εχω δοκιμάσει και συνεχίζω! Και μάλιστα όχι μονο την ώρα που τα παιδιά κάνουν κάποια εργασία(κατασκευές, ζωγραφική, εργασία σε ομάδες) αλλά και την ώρα που γράφουν κάποιο επαναληπτικό ή κάνουν τις εργασίες της γλώσσας!
Συνήθως βάζω μουσική απαλή που τους αρέσει ή κλασική μουσική ή μουσική χωρις λόγια (γνωστή στα παιδιά)
Δοκίμασε το με ότι είδος μουσικής σου αρέσει! θα δεις οτι θα ενθουσιαστούνε!!! :D
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό skoulina » 01 Δεκ 2011, 17:45

Εγω το κάνω εδώ και χρόνια! Στις μικρές τάξεις τους βάζω όταν ζωγραφίζουν ή κάνουν κάποια κατασκευή και τους βάζω τα τραγούδια που τους αρέσουν (Ζουζούνια, κλπ), ενώ στις μεγάλες τους βάζω απαλή μουσική την ώρα που γράφουν διαγωνίσματα! Συνήθως επιλέγω lounge χαλαρωτική μουσική ή έθνικ μουσική (ινδιάνικα, μουσική των Άνδεων...) Έτσι και χαλαρώνουν και μυούνται σε μια άλλη κουλτούρα! Και, φυσικά, η κλασική μουσική είναι ό,τι καλύτερο! Ηρεμούν τα πνεύματα και ησυχάζει το κεφάλι μας!!!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 01 Δεκ 2011, 22:49

Θα συμφωνήσω με όλους τους δασκάλους... Είναι κάτι που προσπαθώ κι εγώ να εφαρμόσω στην τάξη μου.

Να συμπληρώσω πως, μιας και έχουμε όλοι έκτη υποθέτω, στο τέλος κάθε ενότητας το βιβλίο της γλώσσας προτείνει κάποια τραγούδια. Όποτε έχουμε λίγο χρόνο τους βάζω ένα τραγούδι απ' αυτά και τους δίνω ένα φυλλάδιο με τα λόγια του τραγουδιού. Έχω φροντίσει να σβήσω κάποιες λέξεις και ύστερα τους βάζω να τις συμπληρώσουν ενώ ακούν το τραγούδι. Σα listening φανταστείτε. Τους ενθουσιάζει και μου ζητάνε να τους βάλω να το ακούσουν ξανά και ξανά.

Φυσικά δε μένω μόνο στα τραγούδια του βιβλίου αλλά τους βάζω κι άλλα..

Νομίζω ότι με το να βάζουμε μουσική μέσα στην τάξη διευρύνονται τα ακούσματά τους και δε μένουν μόνο στα σουξέ της κάθε εποχής.
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό paidaki » 02 Δεκ 2011, 13:11

Τη χρονια που πήρα πρώτη και μετά τα ίδια παιδάκια στη δευτέρα,στην αρχή της δευτέρας έβαζα μουσική χαμηλά στην αρχή ορχηστρική κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.Κάναμε δηλαδή και μαθηματικά με μουσική.Τη συνήθισαν και δεν τα απασχολούσε.Όταν πήρα μεγάλη τάξη,πέμπτη και μετά έκτη,δεν την είχαν συνηθίσει και την έβαζα στην αρχή μόνο κατά την αισθητική αγωγή και μετά όταν έγραφαν διαγώνισμα και τη συνήθισαν σε σημείο που να τη ζητούν από μόνα τους.Είναι όλα θέμα συνήθειας.Σε μάθημα τα μεγάλα παιδιά δεν μπορούσαν να τη συνηθίσουν,τα απασχολούσε.Έβαζα στην αισθητική αγωγή και ελληνικά τραγούδια,αλλά έντεχνο,με τίποτα σουξέ της εποχής,θα γινόταν πάρτυ..
Άβαταρ μέλους
paidaki
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 16 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 04 Δεκ 2011, 20:53

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Ήδη το έκανα μια φορά και τα παιδιά τελικά το πήραν πολύ καλά!!

Εχω βρει κάποια κομμάτια, ό,τι συγκεκριμένο έχετε, βέβαια, να προτείνετε καλοδεχούμενο!! :)
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00


Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron