Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Εκλογές 5μελούς στην τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Εκλογές 5μελούς στην τάξη

Δημοσίευσηαπό maik13 » 27 Σεπ 2011, 22:28

Καλησπέρα σε όλους. Έχω για πρώτη φορά φέτος έκτη και σκεφτόμουν να κάνουμε εκλογές στην τάξη για 5μελές. Μήπως έχει κάνει κανένας κάτι παρόμοιο; Θα μου ήταν χρήσιμες οι ιδέες σας για να ενθαρρύνω τους μαθητές να το δούν με καλό μάτι. Για παράδειγμα τι αρμοδιότητες θα έχει το 5μελές, ο πρόεδρος κλπ. Κάθε βοήθεια και άποψη είναι χρήσιμη. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
maik13
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό virginiad » 28 Σεπ 2011, 16:10

Πολύ καλή η ιδέα σου.Οι εκλογές προϋποθέτουν ότι ζεις σε μια δημοκρατική χώρα.Τα παιδιά όμως αυτής της ηλικίας ξέρουν πολλά σήμερα και ίσως βρεθείς απέναντι σε ερωτήσεις που πιθανόν να μην μπορείς να απαντήσεις,γιατί είτε έχουν καταλάβει είτε έχουν ακούσει ότι ζούμε πια σε μια κεκαλυμμένη δικτατορία.Πάντως η ιδέα ως ιδέα είναι καλή αν έχει ως στόχο την ενθάρρυνση των παιδιών με τα κοινά και καλό θα είναι να είσαι ένας διακριτικός καθοδηγητής ώστε να ασχοληθούν με θέματα που πράγματι απασχολούν τη σχολική σας κοινότητα και να προσπαθήσετε να κάνετε καλύτερο το σχολείο σας.Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
virginiad
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό maik13 » 28 Σεπ 2011, 20:24

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! Όντως τα προβλήματα τα τελευταια χρόνια είναι πολλά και μόνο δημοκρατία δεν είναι αυτή που έχουμε απλά το 5μελές θα το συναντούν κάθε χρόνο στη δευτεροβάθμια και θα ήθελα να πάνε τα παιδιά λίγο προετοιμασμένα. Σκέφτηκα ότι θα μπορούσαν να προτείνουν μέρη για τις σχολικές εκδρομές, να συγκεντρώνουν χρήματα για τη διακόσμηση της τάξης. Θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω καμία ιδέα σχετικά με περισσότερες αρμοδιότητες των παιδιών για να μπορέσω να τα ενθαρρύνω περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
maik13
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 29 Σεπ 2011, 00:36

Καλησπέρα, πάντα με τις τάξεις που έχω κάνω εκλογές. Κάποιες από τις αρμοδιότητες που έχει το πενταμελές είναι:
1. Μαζεύει χρήματα στο ταμείο της ταξης.
2. Φτιάχνει τη λίστα με τα παιδιά που μοιράζουν κάθε μέρα τετράδια κτλ.
3. Φέτος επειδή τους έχω υποσχεθεί να κάνουν ένα ή δυο κενά το μήνα αν τρέφονται υγιεινά στο σχολείο, διαλέγει τη μέρα και την ώρα που θα παίξουν στο προαύλιο, εφόσον πιάσουν το στόχο που έχουμε βάλει.
4. Αν κάποιος μαθητής πάρει παραπάνω ασκήσεις για το σπίτι επειδή έκανε φασαρία στην τάξη, έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν να διαγραφεί η "τιμωρία" του.
5. Εκφράζουν σε εμένα τα αιτήματα που υπάρχουν κάθε φορά.
Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα παιδιά το χαίρονται ιδιαίτερα, ειδικά στην αρχή. Επίσης έχουμε εκλέξει και μια 3μελή επιτροπή που παρακολουθεί τα οικονομικά της τάξης και ελέγχει τακτικά τον ταμία!
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00


Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες