Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

επιλογή σημαιοφόρου

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

επιλογή σημαιοφόρου

Δημοσίευσηαπό tassoula2000 » 16 Δεκ 2009, 10:05

Καλημέρα σε όλους,
θέλω να ρωτήσω : αν κάποιο παιδί της Ε' δημοτικού πάρει στην δεύτερη γλώσσα στο πρώτο τρίμηνο 9, έχοντας 10 στα υπόλοιπα μαθήματα και με υποθετικά πάρει 10 στα επόμενα τρίμηνα σε όλα τα μαθήματα αποκλείεται από την επιλογή σημαιοφόρου?
Άβαταρ μέλους
tassoula2000
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofia » 16 Δεκ 2009, 16:39

όχι. Μπαίνει κανονικά στην κλήρωση.
Άβαταρ μέλους
sofia
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 16 Δεκ 2009, 17:36

Εννοείται πως όχι!
Στην επιλογή σημαιοφόρου μετρά ο τελικός μέσος ορος !!!
Μπορείς να δεις το σχετικό διάταγμα!!!(άρθρο 13 στον 201/1998)
Και επειδή η ερώτηση σου αφορά την δεύτερη ξένη γλώσσα, την στιγμή που βαθμολογείται και μπαίνει στον έλεγχο του παιδιού, εννοείται ότι συνυπολογίζεται!!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tassoula2000 » 17 Δεκ 2009, 12:52

το διάταγμα που αναφέρεις γράφει τα εξής
ii. Σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ' τάξης, o ένας για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και o άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους. Επιλέγονται αυτοί που κατά το προηγούμενο σχολικό έτος έχουν συγκεντρώσει το μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας, υπολογιζομένου και του κλασματικού του μέρους. Στις περιπτώσεις ισοβαθμίας και στο κλασματικό μέρος, γίνεται κλήρωση. Το κλασματικό μέρος αναφέρεται στον ετήσιο γενικό μέσο όρο και όχι στο μέσο όρο των επιμέρους μαθημάτων.
Άβαταρ μέλους
tassoula2000
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό kserolas » 17 Δεκ 2009, 15:27

, Το κλασματικό μέρος αναφέρεται στον ετήσιο γενικό μέσο όρο και όχι στο μέσο όρο των επιμέρους μαθημάτων.


Δεν έχουμε πάρει βαθμούς και δεν ξέρουμε.Ο ετήσιος μέσος όρος δε βγαίνει από το μ.ο των μαθημάτων;Μπορεί να υπάρξει διαφορά ή λάθος τρόπος υπολογισμού;
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 17 Δεκ 2009, 18:22

Ναι δεν κατάλαβα που βρίσκεται η δαφωνία σου tassoula 2000, το ίδιο πράγμα λέμε!!!!
Οπως λέει και ο kserolas και ο ετήσιος μέσος όρος βγαίνει από των μέσο όρο των μαθημάτων!!!!!
Αν χρησιμοποιείται στο σχολείο μαθητολόγιο, και έχετε περάσει σωστά τους βαθμούς, στο τέλος της χρονιάς απλά τυπώστε τους αριστούχους μαθητές της Ε΄ τάξης!!!!
Στον πίνακα θα βγουν τα ονόματα των μαθητών με ακριβές και το κλασματικό μέρος!!!!
Σύμφωνα με το παράδειγμα που έφερες αν το παιδί εχει 9 πρώτο τρίμηνο και 10 στα άλλα δύο ο μέσος όρος στο μάθημα είναι 10 ! αν το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα τότε θα έχει καθαρό δεκάρι!!!!!

Αλήθεια γιατί προβληματίζεσαι από τώρα; Εχεις Ε΄και δεν σου βγαίνουν ;;;;
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kserolas » 17 Δεκ 2009, 23:27

Φαντάζομαι δηλ. ότι αν ένα παιδί έχει π.χ. σε δυο μαθήματα μόνο στο α΄τρίμηνο 9 και στα άλλα δύο 10 ,δεν θα υπολογιστεί 9,66(κάτι έχω με τους δεκαδικούς σήμερα)
που βγαίνει 9+10+10 δια 3 ,αλλά 10 και επομένως στο σύνολο όχι 9,66+9,66+10+10 κλπ,αλλά 10+10+10κλπ. Μ.Ο όχι 9,88 αν είναι δια έξι(δεν ξέρω και πόσα μαθήματα έχει η Ε΄)αλλά 10 στρογγυλό. Σωστά; Τώρα το κλασματικό μέρος μάλλον είναι δύσκολο να προκύψει με αυτόν τον τρόπο ,γι αυτό υπάρχει ένα μπέρδεμα.Σωστά;
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 17 Δεκ 2009, 23:37

Αγαπητοί μου συνάδελφοι, γιατί μπλέκεστε έτσι;;;;
Κλάσματα και δεκαδικοί και.....
Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά!!!
Αν τα παιδιά εχουν τον ίδιο μέσο όρο μπαίνουν στην κλήρωση για την σημαία!!!!!
Αν υπάρχουν καθαρά δεκάρια μπαίνουν εκείνα, αν υπάρχουν με ένα ενιάρι ακολουθούν και ούτο καθεξής!!!

Μάλλον έγινε παρανόηση με το τι εννοούμε τελικό μέσο όρο!!!!
όχι τον συνολικό, αλλά στο τελικό μέσο όρο των μαθημάτων!!!
Προηγούνται τα καθαρά δεκάρια, ακολουθεί με ένα, δύο κλπ. δεκάρια!!!!!
Ειναι απλά τα πράγματα μην μπλέκεστε και κυρίως μην αγχώνεστε!!!!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kserolas » 18 Δεκ 2009, 10:57

Το είπες πράγματι πολύ απλά και ξεκάθαρα και το καταλάβαμε όλοι,και εμείς που δεν είμαστε δάσκαλοι. Εγώ απλώς προσπάθησα να παραστήσω έναν παρανοημένο ,κατά τη γνώμη μου,τρόπο υπολογισμού με βάση την προηγούμενη συζήτηση.Τη δική σου εξήγηση είχα καταλάβει κι εγώ,αλλά κάθε περαιτέρω διευκρίνηση βοηθάει.
Άβαταρ μέλους
kserolas
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό andromachiag » 01 Μαρ 2010, 15:52

Σε περίπτωση που υπάρχουν τρία τμήματα Ε' στο σχολείο τι προβλέπει η νομοθεσία για την επιλογή των αριστούχων;
Άβαταρ μέλους
andromachiag
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron