Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μαθηματικά Ε τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό tdjm1 » 29 Σεπ 2009, 10:13

Καλημέρα σας

Το καλοκαίρι κάναμε τις διορθώσεις στο βιβλίο των μαθηματικών και της γλώσσας Ε δημοτικού.

Διαφορές δεν υπάρχουν .
Πέρα από κάποιες λάθος διατυπωμένες ασκήσεις.

Μην φανταστείτε ιδιαίτερα πράγματα κάποιες λέξεις διορθώναμε.
Άβαταρ μέλους
tdjm1
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 21 Οκτ 2009, 23:10

κοντεύει να τελειώσει και ο Οκτώβριος και δεν έχουμε ακόμα το βιβλίο μαθητή των Μαθηματικών.Γνωρίζει κανείς κάτι;Υπάρχουν και άλλα σχολεία που δεν τα έχουν ακόμα;Ρώτησα τη σύμβουλο και δεν είχε ιδέα.Για την ακρίβεια επέμενε πως δεν έχουν διανεμηθεί πουθενά.Εγώ όμως γνωρίζω πως σε κάποιες περιφέρειες υπάρουν.
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 22 Οκτ 2009, 02:02

Γειά σας...
και εγώ την ίδια απορία έχω....
Είμαι σε άδεια αλλά ο γιος μου που πάει στην Ε΄τάξη δεν έχει βιβλίο μαθηματικών ούτε γεωγραφίας...
Πρότεινα βέβαια στο συνάδελφο να τα αγοράσουμε οι γονείς...
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kkallitsis » 22 Οκτ 2009, 10:01

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ. ΚΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΦΕΤΟΣ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΑΛΛΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΝΕΑ ΒΙΒΛΙΑΤΩΡΑ ΠΙΑ??? :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
kkallitsis
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 22 Οκτ 2009, 16:02

Γειά σας...
και εγώ την ίδια απορία έχω....
Είμαι σε άδεια αλλά ο γιος μου που πάει στην Ε΄τάξη δεν έχει βιβλίο μαθηματικών ούτε γεωγραφίας...
Πρότεινα βέβαια στο συνάδελφο να τα αγοράσουμε οι γονείς...


Δεν είναι λύση αυτή...
Παρέχουμε ή όχι δημόσια δωρεάν παιδεία;
Πληρώνουν που πληρώνουν οι γονείς ένα σωρό άλλα πράγματα, θα καταλήξουμε να πληρώνουν και τα βιβλία.
Εγώ θα σας πρότεινα να πάτε στο γραφείο πρωτοβάθμιας να διαμαρτυρηθείτε ή να κινηθεί και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων. Στο σχολείο μου πήραμε τα βιβλία 10 Σεπτεμβρίου. Αν μη τι άλλο, ενάμιση μήνα μετά και στην άκρη της Ελλάδας να κατοικείτε και με τα πόδια να ερχόντουσαν τα βιβλία, θα έπρεπε να είχαν φτάσει.

Το "νεο" βιβλίο που όλοι περιμέναν με αγωνία μήπως και διορθωνόταν η κατάσταση, στην πραγματικότητα είναι ίδιο με το παλιό με κάποιες μικροδιορθώσεις. Οπότε kkallitsis δεν υπάρχει περίπτωση να στείλουν κάτι άλλο.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό stefaki » 22 Οκτ 2009, 18:12

Είναι απαράδεκτο αυτό!Ούτε καν βρίσκομαι στην άκρη της Ελλάδας.Βοιωτία είμαι.Πάντως εδώ δεν υπάρχει ούτε στα βιβλιοπωλεία(η νέα έκδοση).Όσο για το γραφείο, έχω πάει και μου χαμογελούν λέγοντάς μου πως δεν έχουν ιδέα.
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 22 Οκτ 2009, 23:23

Είναι απαράδεκτο αυτό!Ούτε καν βρίσκομαι στην άκρη της Ελλάδας.Βοιωτία είμαι.Πάντως εδώ δεν υπάρχει ούτε στα βιβλιοπωλεία(η νέα έκδοση).Όσο για το γραφείο, έχω πάει και μου χαμογελούν λέγοντάς μου πως δεν έχουν ιδέα.


Ακριβώς έτσι... μάλιστα επιμένουν ότι δεν έχει δοθεί στα περισσότερα σχολεία..(εμείς είμαστε στα Φάρσαλα)
Φυσικά και δεν είναι λύση να τα αγοράσουν οι γονεις αλλά η δωρεαν παιδεία είναι έτσι κι αλλιώς μύθος...
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 23 Οκτ 2009, 21:41

κοντεύει να τελειώσει και ο Οκτώβριος και δεν έχουμε ακόμα το βιβλίο μαθητή των Μαθηματικών.Γνωρίζει κανείς κάτι;Υπάρχουν και άλλα σχολεία που δεν τα έχουν ακόμα;Ρώτησα τη σύμβουλο και δεν είχε ιδέα.Για την ακρίβεια επέμενε πως δεν έχουν διανεμηθεί πουθενά.Εγώ όμως γνωρίζω πως σε κάποιες περιφέρειες υπάρουν.
`
ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ(ΧΩΡΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ)!!!ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΑΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ!!!ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ.....ΕΜΕΙΣ ΗΔΗ ΛΑΒΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΥΧΗ!
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΛΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....
ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ;;;
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό stefaki » 23 Οκτ 2009, 22:36

Μου το έχει στείλει μια φίλη μου από Αθήνα και βγάζω φωτοτυπίες αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή.Τα παιδιά δεν τα έχουν οργανωμένα και σίγουρα κάποιες θα χάνονται.Τους έχω πει να τα βάζουν σε φακέλους με διαφάνειες αλλα...και παλι δεν είναι το ίδιο.Άσε που δεν έχουμε και όλα τα τετράδια εργασιών και σκοπεύω να αλλάξω τη σειρά των μαθημάτων.Οπότε...
Πολύ φοβάμαι πως αν απευθυνθώ σε μια τέτοια υπηρεσία θα μου πουν να απευθυνθώ στον υπεύθυνο διανομής βιβλίων της περιοχής μου.
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

..............

Δημοσίευσηαπό kenis » 24 Οκτ 2009, 22:20

Εχεις ιντερνετ. κατεβασε το βιβλιο απο εκει. και βγαλτο φωτοτυπιες αφου δεν εχει ερθει ακομα. ή κατεβασε το, εκτυπωσε το και προβαλε απο το λαπτοπ με την βοηθεια προτζεκτορα.. τοσεσ λυσεισ υπαρχουν.

δεν ειναι προβλημα να μην εχεισ τα βιβλια.και χωρισ αυτα μπορεισ να κανεισ μαθημα... αρκει να εχεισ εσυ ενα και αν δεν εχεισ εχει το νετ στο παρακατω link


http://pi-schools.sch.gr/dimotiko
Άβαταρ μέλους
kenis
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Οκτ 2006, 00:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron