Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μαθηματικά Ε τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Μαθηματικά Ε τάξης

Δημοσίευσηαπό thanos33 » 24 Σεπ 2009, 17:15

Με τα Μαθηματικά τι γίνεται συνάδελφοι; Πότε θα έρθει το βιβλίο;
Έχω βαρεθεί να κάνω επαναλήψεις!
Προτείνετε κάτι καλύτερο;
Άβαταρ μέλους
thanos33
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό maria100 » 24 Σεπ 2009, 18:41

Με τα Μαθηματικά όντως υπάρχει..δυσλειτουργία. Εμείς προχωράμε κανονικά το τ.εργασιών και ότι χρειάζεται γράφουμε στο τετράδιο μαθηματικών, ασκήσεις και φυλλάδια.Η ύλη δε θα βγει αν καθυστερούμε. Και όταν με το καλό βγει το βιβλίο, θα κανουμε επιλεκτικά ότι άσκηση χρειάζεται από τα προηγούμενα.
Άβαταρ μέλους
maria100
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό pls214 » 24 Σεπ 2009, 19:00

Σήμερα ο σύμβουλος μας ειδοποίησε οτι τα βιβλία θα αργήσουν και να ξεκινήσουμε να τα βγάζουμε φωτοτυπίες. Αλλιώς η ύλη δε βγαίνει.
Άβαταρ μέλους
pls214
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 24 Σεπ 2009, 20:22

Εγώ πάντως έχω ξεκινήσει το παλιό. Είμαι σε 1/θεσιο,εχω 1 παιδάκι στην Ε' τάξη και δεν ήταν δύσκολο να βρω και βιβλίο!

Θα υπάρξουν μεγάλες αλλαγές ή θα γίνουν απλά κάποιες διορθώσεις;
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 24 Σεπ 2009, 20:42

Απ΄ότι άκουσα, έχουν γίνει μόνο μικροδιορθώσεις.Προσωπικά έχω βρει το παλιό και βγάζω φωτοτυπίες,όπου κρίνω πως είναι απαραίτητο.Αλλιώς δουλεύω με δικό μου υλικό και κάποιες ασκήσεις απ'το βιβλίο μαθητή.Οπότε προχωράω κανονικά και με το τετράδιο εργασιών.Δεν κάθομαι να περιμένω το <<φανταστικό>> βιβλίο.Πιστεύω πως ακόμα και αν το πάρουμε λίγα θα κάνουμε από εκεί!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 24 Σεπ 2009, 21:45

Εμείς (Β Αθήνας) το έχουμε το βιβλίο.
Από αυτά που άκουσα από παλιότερους και από το γρήγορο ξεφύλλισμα που έχω κάνει στο βιβλίο δεν βλέπω διαφορές!

Παντώς με αγχώνετε ακρκετά!
Εγώ είμαι στο 2ο κεφάλαιο ακόμα, έκανα και κάποιες επαναλήψεις βέβαια...
Έχω μείνει πίσω; :oops: :roll:
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 24 Σεπ 2009, 23:02

ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΦΤΑΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ !(Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ)ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ ΑΚΟΜΗ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΓΩ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 5 ΑΠΟ ΤΟ Τ.Ε. ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟ,ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ.ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ.ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΤΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΙΩΤΙΚΟ :[size=18e2]ΧΑΛΑΡΑ...!!![/sizee2] ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙ... ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ;ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΣΥΜΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΑΣΥΜΜΑΖΕΥΤΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό penny14 » 25 Σεπ 2009, 20:55

Σε εμάς έχει έρθει το βιβλίο αλλά δεν έχουμε το εργασιών. Αλλά και εγώ στο πρώτο κεφάλαιο είμαι γιατί κάναμε τη διαίρεση από την αρχή και με τον πολλαπλασιασμό δεν έχουν καλή σχέση..... μερικοί κάνουν λάθη σε πρόσθεση και αφαίρεση..... είδα μέχρι και μονάδες κάτω από δεκάδες κ.τ.λ.............. :cry:
Ελπίζω να φταίει το καλοκαιράκι και να επανέλθουν....... :D
Άβαταρ μέλους
penny14
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 26 Σεπ 2009, 09:13

Ούτε εμείς έχουμε το ΒΜ, αλλά έχω φωτοτυπήσει την 1η ενότητα στα παιδιά. Όχι ότι είναι και κατατοπιστικό το βιβλίο, περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει. Κι εμένα 4 μαθητές στους 13 που έχω έχουν αρκετά κενά σε βασικά πράγματα, ωστόσο δεν μπορώ να τα αφήσω έτσι τα παιδιά και να σουλέψω με τα υπόλοιπα. Χτες τελείωσα το 3ο κεφάλαιο και από εβδομάδα θα κάνουμε όλοι μαζί μία φωτοτυπία για να εμπεδώσουν πάλι την ονομασία και τη γραφή αριθμών με εκατομμύρια και, επίσης, θέλω να τους εξασκήσω στο ανέβασμα και κατέβασμα ανά χιλιάδες, δεκάδες χιλιάδες, εκατοντάδες χιλιάδες κτλ. Είναι πολύ βασικό για να μπορέσουν να αντεπεξέλθουν στις επόμενες ασκήσεις.
Πάντως, τι να πω για τα Μαθηματικά, είναι που είναι πολύ ιδιαίτερο μάθημα ως προς τη φιλοσοφία και τη διδασκαλία του, μας φέρνουν και ένα άθλιο βιβλίο και τα παιδιά νιώθουν εγκλωβισμένα.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 28 Σεπ 2009, 22:01

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ !!!ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ KYRA -DASKALA ΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕ ΒΛΕΠΩ!!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟ "ΧΟΝΤΡΟ" ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ.
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Επόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες