Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Δημοσίευσηαπό penny14 » 23 Σεπ 2009, 17:42

Γεια σας και από εμένα!!! :wink:
Εχω Ε Τάξη και πρέπει να διοργανώσουμε τη γιορτή της 28ης...
Ξέρετε κάποιο σάιτ να βρω κάτι. Σε αυτό το σάιτ δε βρίσκω κάτι.... εκτός αν υπάρχει και δεν το βλέπω..... :?
Άβαταρ μέλους
penny14
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό araki » 23 Σεπ 2009, 21:10

Υπάρχει ένα περιοδικό "ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ".Έχει αρκετό υλικό.
Άβαταρ μέλους
araki
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 23 Σεπ 2009, 22:22

το www.paidika.gr έχει πολύ καλό υλικό, κοίτα εκεί.

Πφφφφ, ό,τι σιχαίνομαι περισσότερο στο σχολείο είναι οι γιορτές. Ευτυχώς εκεί που είμαι θα αναλάβω την 25η Μαρτίου, οπότε αργεί, θα έχω τη δυνατότητα ως τότε να ψάξω κάτι πρωτότυπο. Δε μου αρέσουν καθόλου τα ποιήματα, νιώθω ότι τα παιδιά δεν έχουν συναίσθηση τι λένε καν, είναι απλά για να λέγονται. Αυτό είναι που με αγχώνει, θέλω η σχολική ιορτή να έχει ουσία και να την καταλάβουν όλοι.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό penny14 » 24 Σεπ 2009, 07:47

Σας ευχαριστώ..... :)
Και εγώ θεωρώ ότι οι κλασσικές γιορτές είναι απαίσιες αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.....ασε που τα παιδιά μόλισ τα γνώρισα.......βουνό μου φάινεται τώρα η γιορτή......... :?
Πρόπερσι σε μια γιορτή 25ης είχαμε κάνει με μια συνάδελφό πολύ ωραία γιορτή......αλλά τώρα δεν ξέρω τι θα βρούμε και τι θα γίνει...... :(
Άβαταρ μέλους
penny14
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009, 01:00

θΕΑΤΡΙΚΟ 28 Οκτωβρη

Δημοσίευσηαπό marialekaki » 10 Οκτ 2009, 18:51

:D Συμφωνω κι εγω οτι τα..ποιηματα ...ειναι βαρετα και..μερικες φορες ..ανουσια...! :) Yπαρχει πολυ ενδιαφερον υλικο εδω μεσα (youtube.com) ταινιες ντοκουμεντα σχετικα με τον πολεμο του 40 τα οποια κ μπορεις να χρησιμοποιησεις :lol: ..Θα σου προτεινα ,για να αποφυγεις τα ποιηματα ,να δωσεις καποιο συντομο θεατρικο οπου κ θα βρουν τα παιδια πιο ελκυστικο :lol: Καλη επιτυχια ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙς....ΘΑ ΣΕ βοηθησουν και τα τραγουδια που θα διδαξει ο μουσικος του σχολειου παρα πολυ! :)
Άβαταρ μέλους
marialekaki
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό christinadede » 10 Οκτ 2009, 21:45

το www.paidika.gr έχει πολύ καλό υλικό, κοίτα εκεί.

Πφφφφ, ό,τι σιχαίνομαι περισσότερο στο σχολείο είναι οι γιορτές. Ευτυχώς εκεί που είμαι θα αναλάβω την 25η Μαρτίου, οπότε αργεί, θα έχω τη δυνατότητα ως τότε να ψάξω κάτι πρωτότυπο. Δε μου αρέσουν καθόλου τα ποιήματα, νιώθω ότι τα παιδιά δεν έχουν συναίσθηση τι λένε καν, είναι απλά για να λέγονται. Αυτό είναι που με αγχώνει, θέλω η σχολική ιορτή να έχει ουσία και να την καταλάβουν όλοι. ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΒΑΘΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ Ε΄ΕΧΩ ΑΧΓΩΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΡΕΨΑ ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΠΑΛΕΨΩ. ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΑΠΟ ΧΑΙΔΑΡΙ





[/url][/list][/list][/code]
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 10 Οκτ 2009, 23:00

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΚΛΑΣΙΚΗ....ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΕΘΝΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΑΡΚΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΔΑΞΕΙ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥΣ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.... ΩΣ ΑΛΛΟ ΣΑΙΤ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΟ ALFAVITA ΚΑΙ ΩΣ ΑΛΛΗ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΩΣ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ.... ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΤΣ "ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΙ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ,ΔΡΟΣΕΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ...ΓΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΥΧΡΟΝΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΖΩΗ...ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΣΩΣΤΗ ,ΜΕΤΡΙΚΗ ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ....ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ,ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΕΤΣ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΟΥΝ!(ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΑ ,ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΚΕΤΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΩΡΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ...)ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ Π.Χ. "ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΣΣΕΣ" ΜΕ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΜΑΡΙΝΕΛΑΣ.
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron