Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΕΚΘΕΣΗ Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΕΚΘΕΣΗ Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό nikos86 » 23 Σεπ 2009, 16:37

ΦΕΤΟΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΤΑΞΗ! ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ?
Άβαταρ μέλους
nikos86
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 23 Σεπ 2009, 22:16

Λογικά κάθε φορά που το βιβλίο έχει ασκήσεις παραγωγής γραπτού λόγου. πχ Στη σελ. 10 του βιβλίου ζητάει από τα παιδιά να σκεφτούν μία ιστορία. Εγώ ήθελα να δείξω στα παιδιά κάποιους τρόπους να σκέφτονται όταν γράφουν μία ιστορία και έτσι τη γράψαμε όλοι μαζί. Δηλαδή, έκανα σύντομο προφορικό καταιγισμό ιδεών και φτιάξαμε ένα ωραίο παραμύθι όλοι μαζί. Σκοπεύω να επιμείνω ιδιαίτερα στις ασκήσεις του γραπτού λόγου, όποτε βλέπω αντίστοιχες στο βιβλίο ή ακόμα και δικές μου επιπλέον καθώς τα παιδιά
1. δεν έχουν την ευκαιρία να αξιοποιούν συχνά τη φαντασία τους
2. δεν μπορούν να γράψουν καλές ιστορίες εύκολα
3. είναι καλή ευκαιρία χρήσης του λεξικού και εμάθησης της ελληνικής
4. με βοηθάει σε πολύ καλό διάλογο με τους μαθητές μου, καθώς όταν τελειώνουν τις ιστορίες τους διαβάζω κάποιες ενδεικτικά στην τάξη (ανώνυμα) και κάνουν κριτική. Πέρσι που δούλεψα 1η φορά κα το εφάρμοσα άκουγα εκπληκτικά σχόλια από τα παιδιά και είδα και μεγάλη βελτίωση στα γραπτά τους. Επίσης, να αναφέρω πως δε βάζω ποτέ άσκηση γραπτού λόγου για το σπίτι, αφιερώνω 2 - 3 ώρες όποτε το βιβλίο ζητέι μία ιστορία, περιγραφή κτλ.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό maria100 » 24 Σεπ 2009, 18:50

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Ε΄. ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΚΘΕΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΕΩΣ.Κ.Ο.Κ. ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΘΕ 15 ΜΕΡΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ...
Άβαταρ μέλους
maria100
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Σεπ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron