Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Τι τετράδια ζητάμε;

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Τι τετράδια ζητάμε;

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 13 Σεπ 2009, 09:53

Επειδή παίρνω 1η φορά την ε' τάξη και είμαι νέα στο χώρο δεν μπορώ να καταλήξω στο τι τετράδια πρέπει να ζητήσω.
1. Αντιγραφή βάζουμε στα παιδιά; Κι αν ναι, σε ξεχωριστό τετράδιο;
2. Ορθογραφία; Χρειαζόμαστε ξεχωριστό τετράδιο; Γράφουμε ορθογραφία κάθε πρωί;
3. Για μαθήματα, όπως Γεωγραφία, Ιστορία, ΚΠΑ, που ίσως χρειαστούν κάποιες γραπτές εργασίες ή πληροφορίες, να ζητήσω 1 ξεχωριστό τετράδιο; (εννοώ για όλα τα δευτερεύοντα μαζί)
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό LITHRINI » 13 Σεπ 2009, 12:00

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ! ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΕΜΠΤΗ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ. ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΑΝ ΘΑ ΒΑΖΕΙΣ Η' ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΣΟΥ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΔΙΟ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΔΙΟ 2 ΘΕΜΑΤΩΝ Κ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ. ΣΙΓΟΥΡΑ Κ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ Κ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Άβαταρ μέλους
LITHRINI
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 26 Απρ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό Adamou » 14 Σεπ 2009, 18:02

Θεωρώ χρήσιμα για την Ε΄ τάξη τα εξής τετράδια:
1) Εργασιών γλώσσας για ασκήσεις γραμματικής, ορθογραφία περιστασιακά ή και αντιγραφή ακόμη.
2) Γραπτού λόγου για διάφορα κείμενα ή παραγράφους που θα γράψουν τα παιδιά
3) Μαθηματικών
4) Γενικό Πρόχειρο με θέματα για όλα τα άλλα μαθήματα
Άβαταρ μέλους
Adamou
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό restlin » 15 Σεπ 2009, 17:23

) Εργασιών γλώσσας για ασκήσεις γραμματικής, ορθογραφία περιστασιακά ή και αντιγραφή ακόμη.
2) Γραπτού λόγου για διάφορα κείμενα ή παραγράφους που θα γράψουν τα παιδιά
3) Μαθηματικών
4) Γενικό Πρόχειρο με θέματα για όλα τα άλλα μαθήματα



Συμφωνώ
Άβαταρ μέλους
restlin
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 01:00

Ε ΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό ROMANS » 15 Σεπ 2009, 19:40

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ. ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ?
Άβαταρ μέλους
ROMANS
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό lytoudi » 15 Σεπ 2009, 21:01

ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ. ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ!!!
Άβαταρ μέλους
lytoudi
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 16 Σεπ 2009, 13:56

Τα μαθηματικά απ'ό,τι ξέρω είναι για διόρθωση, γι' αυτό δεν έχουν μοιραστεί. Η γεωγραφία σε εμάς ήρθε. Κι εγώ με φωτοτυπίες τη βγάζω στα Μαθηματικά, όπως και στο Τετράδιο Εργασιών Γλώσσας.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron