Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ;

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ;

Δημοσίευσηαπό liza123 » 12 Σεπ 2009, 21:06

ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ Ε΄ΤΑΞΗ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ. ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
Άβαταρ μέλους
liza123
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό riniw22 » 12 Σεπ 2009, 21:21

ισως καμια εκθεση με θεμα πως περασαν το καλοκαιρι,η επαναληψη στη γλωσσα/μαθηματικα της τεταρτης!
Άβαταρ μέλους
riniw22
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ;

Δημοσίευσηαπό sh » 12 Σεπ 2009, 21:49

ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ Ε΄ΤΑΞΗ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ. ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!


Το βιβλίο της Ε΄είναι απαράδεκτο , καλύτερα ακολούθησε απλά τη σειρά των κεφαλαίων με δική σου θεωρία και ασκήσεις .Για την πρώτη μέρα κάνε παιχνίδια γνωριμίας από την θεατρική αγωγή και παιχνίδια γλώσσας όπως πρόσωπο , όνομα , ζωο , φυτό κλπ ή και παιχνίδια με αλφαβητική σειρά (μπήτε σε μία σειρά με αλφαβητική σειρά των μικρών σας ονομάτων )
Άβαταρ μέλους
sh
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 13 Σεπ 2009, 09:43

Και εμένα μου έδωσαν Ε', την οποία αναλαμβάνω 1η φορά. Έχουμε κι εμείς 4ωρο, αλλά θα πάμε κι εκκλησία. Μετά, για να μην "αυτο-συστηθώ" στα παιδιά, θα τα βάλω να μου κάνουν εκείνα ερωτήσεις για το τι θέλουν να μάθουν για μένα και έπειτα θα βάλω το καθένα να μου παρουσιάσει το διπλανό του. Θα μιλήσουμε λίγο για τα βιβλία, πώς θα δουλέψουμε και τη φιλοσοφία κάθε μαθήματος.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό pls214 » 13 Σεπ 2009, 11:13

Κι εγώ Ε΄για πρώτη φορά, αλλά δεν αγχλωνομαι.Θα τη δουλέψω φέτος και μετά θα έχω έτοιμο το υλικό μου. Γνώμη μου είναι να μην καθυστερήσετε πολύ με παιχνίδια γνωριμίας. Καντε 2-3 μέρες επαναλήψεις της Δ΄και ξεκινήστε ύλη γιατί δε βγαίνει άνετα απ' όσα έχω ακούσει.
Άβαταρ μέλους
pls214
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό marykorinthos » 13 Σεπ 2009, 19:08

[size=18e5][ie5]παιδιά είχα πέρσι Ε' και η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ζόρικη. προσπάθησε από την αρχή να οργανώσεις το χρόνο σου, όχι κατ' ανάγκη σύμφωνα με τα βιβλία, και να επιμένεισ σε αυτά που θεωρείς πιο σημαντικά. [/ie5][/sizee5]
Άβαταρ μέλους
marykorinthos
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 13 Σεπ 2009, 19:26

Εμείς δυστυχώς έχουμε πεντάωρο αύριο.Υπάρχει καμιά καλή σελίδα για επανάληψη της Δ'τάξης;Δεν την έχω κάνει και δυσκολεύομαι στο τι να επιμείνω!Τα Μαθηματικά έχουν έρθει;Σ'εμάς όχι και αναρωτιέμαι αν έχουν αλλάξει!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 13 Σεπ 2009, 23:36

Πολύ χαλαροί είστε συνάδελφοι :lol: :lol: :lol: :lol:
Εγώ έχω εξάωρο αύριο :? :x :twisted:

Ευτυχώς τα προηγούμενα χρόνια είχα Τρίτη - Τετάρτη και θα ξεκινήσω επαναλήψεις.
Το πρώτο δίωρο θα το φάμε στις γνωριμίες, τους κανόνες και τη γρίπη.
Μετά μαθηματικά και τέλος θα κάνουμε μια μικρή επανάληψη στην Ιστορία σαν εισαγωγή σε αυτά που θα κάνουμε φέτος.
Τελευταία ώρα θα τα αφήσω να ζωγραφίσουν, αν είναι και καλά παιδιά μπορεί να βγούμε στην αυλή για παιχνίδι.
Stefaki, δεν χρειάζεται να βρεις κάποια σελίδα. Μπορείς να ξεκινήσεις με επανάληψη στις 4 πράξεις στους ακεραίους.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό stefaki » 14 Σεπ 2009, 00:37

Ίσως και λίγο δεκαδικούς .Νομίζω πως κάνανε αρκετά στην Δ για δεκαδικούς.Τα βιβλία των Μαθηματικών έχουν έρθει;Έχουν γίνει διορθώσεις;
Στη Γλώσσα όμως εκτός από τους χρόνους να τους κάνω επανάληψη σε κάτι άλλο ή να ξεκινήσω με το βιβλίο;Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 14 Σεπ 2009, 15:03

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός των χρόνων στη Γλώσσα.

Δεκαδικούς σκεφτόμουν να τους αφήσω για παρακάτω μετά την 1η ενότητα του βιβλίου που τους ξεκινά.
Πάντως αν σκοπεύεις να κάνεις επανάληψη τους δεκαδικούς ξέρουν να κάνουν τη μετατροπή από δεκαδικό κλάσμα σε δεκαδικό αριθμό, πρόσθεση και αφαίρεση ( σίγουρα όχι διαίρεση - δεν θυμάμαι αν κάναμε πολλαπλασιασμό).

Σε εμάς ήρθαν όλα τα βιβλία και τα μαθηματικά. Δεν ξέρω πως ήταν πριν τα βιβλία για να σου πω αν έγιναν διορθώσεις αλλά από άλλους συναδέλφους που άκουσα έχουν γίνει μικροδιορθώσεις σε λάθος νούμερα και σε καποια σημεία που ήταν δυσνόητα.

Εγώ πάντως από αύριο ξεκινώ κανονικά μάθημα διότι είναι ιδιαιτέρως ζωηρά τα χρυσά μου και ώρα να πούμε
"ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ"
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Επόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες