Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ Ε' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό SPIROS1996 » 23 Μαρ 2007, 00:08

:D ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΙΣΤΕΥΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ. ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΝΩ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
SPIROS1996
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό restlin » 16 Απρ 2007, 12:50

Το πρόβλημα δεν είναι να διαβάζεις το κείμενο,αλλά η δυσκολία εμπέδωσης
της μαθηματικής σκέψης . θα μπορούσε να γίνει με πιο εύληπτους τρόπους???
το βιβλίο μαθηματικών διακατέχεται από δύσληπτη συνθετική σκέψη πέρα
από την διαθεματικότητα ,που παρουσιάζουν τα προβλήματα που ενυπάρχουν στο βιβλίο. :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
restlin
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό restlin » 16 Απρ 2007, 12:55

Το πρόβλημα δεν είναι να διαβάζεις το κείμενο,αλλά η [color=redb0][size=18b0]δυσκολία εμπέδωσης[/sizeb0][/colorb0]
της μαθηματικής σκέψης , θα μπορούσε να γίνει με πιο εύληπτους τρόπους???
Το βιβλίο μαθηματικών διακατέχεται από [color=orangeb0]δύσληπτη συνθετική [/colorb0]σκέψη πέρα
από την διαθεματικότητα ,που παρουσιάζουν τα προβλήματα που ενυπάρχουν στο βιβλίο. :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
restlin
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kotrivyzas » 18 Απρ 2007, 20:16

Συμφωνώ με τον restlin , το βιβλίο είναι πολύ δύσχρηστο για τους μαθητές. Σε μερικά κεφάλαια η πρώτη σελίδα δεν εμπεδώνεται με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
kotrivyzas
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Απρ 2007, 00:00

ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ Ε ΤΑΞΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό biky » 29 Σεπ 2007, 22:55

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ :lol: :)
Άβαταρ μέλους
biky
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό pailias » 08 Οκτ 2007, 22:29

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ Ε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ :evil:
Άβαταρ μέλους
pailias
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό AGIASOS_LESVOU » 18 Οκτ 2007, 23:32

Αυτό που συμβαίνει στο Δημοτικό Σχολείο με τα νέα βιβλία των μαθηματικών είναι φοβερό. Είναι βιβλία γραμμένα για εφυείς αποκλειστικά μαθητές και ως εκ τούτου επιτρέψτε μου να τα χαρακτηρίσω υπ' αυτήν την έννοια ρατσιστικά. Πέρυσι είχα Β' τάξη και υπήρχαν προβλήματα που τα διάβαζα3-4 φορές για να τα καταλάβω ο ίδιος. Αυτό και μόνο πιστεύω πως ακτινογραφεί πλήρως το πρόβλημα. Δεν μπαίνω καν στον κόπο να αναφέρω το θέμα του χρόνου μιας και είναι προφανές ότι μια άσκηση συνήθως θέλει 1 διδακτική ώρα οπότε η ανακαλυπτική μάθηση και η παιγνιώδης μορφή πάει περίπατο!!!
Λυπάμαι πολύ γιατί τα συνδικαλιστικά μας όργανα αλλά και οι παρατάξεις μεμονωμένα δεν έχουν αναδείξει το πρόβλημα, ένα πρόβλημα που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι πολύ μεγάλο αφού έχει να κάνει με τη μόρφωση των παιδιών μας. Αντ' αυτού πολύς ντόρος για το βιβλίο της ιστορίας της ΣΤ' για άλλους φυσικά λόγους. Πάντως απο χτες έχουμε και πάλι βιβλίο ιστορίας και είμαστε πολύ χαρούμενοι που τυγχάνει της έγκρισης του Καρατζαφέρη,του Ψωμιάδη και του υπολοίπου συναφιού...
Άβαταρ μέλους
AGIASOS_LESVOU
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό zootnikos » 22 Οκτ 2007, 13:33

Στο site www.paremvasis.gr, στην επιλογή "Ανοιχτή συζήτηση για τα νέα βιβλία" έχω κάνει ένα "αφιέρωμα" σχετικά με το βιβλίο της Ε΄(με όλα τα λάθη και τις συνεπακόλουθες διορθώσεις - όσες μπορούν να γίνουν, αφού πολλά λάθη είναι αδύνατον να διορθωθούν!). Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να τα δει μπας και βγάλει καμιά άκρη μ' αυτό το κατασκεύασμα που αμαυρώνει την έννοια του σχολικού βιβλίου!
Άβαταρ μέλους
zootnikos
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό biky » 28 Απρ 2008, 14:38

Εγω δηλαδη η μαμα μου έχει τις απαντησες ις του βιβλίου
Άβαταρ μέλους
biky
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Οκτ 2006, 00:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες