Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μαθηματικά 'Ε Τάξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό VLEVENTIS » 25 Φεβ 2009, 21:07

Γεια συνάδελφοι
Τελικά όλα στηρίζονται στον κόπο και το φιλότιμο των δασκάλων???
Νεότεροι συνάδελφοι, αλλά κι εμείς οι πιο παλιοί στην περιφέρειά μου δουλεύουμε τα Μαθηματικά με δικά μας ασκησιολόγια και με το παλιό, καλό, μπλε τετράδιο, κόβοντας και ράβοντας κάθε φορά, σε μια εποχή που η απρόσκοπτη διδασκαλία πρέπει να είναι αυτονόητο δικαίωμα.
Γιατί πρέπει να ανατυπώνονται τα ίδια βιβλία που δεν είναι [u]εργαλεία [/u] αλλά ΒΑΡΟΣ στη μαθητική τσάντα ???
Άβαταρ μέλους
VLEVENTIS
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό lena » 25 Φεβ 2009, 22:55

Είμαι κι εγώ από αυτούς που έχουν Ε τάξη φέτος. Πρώτη φορά με τα νέα βιβλία.
Καταρχήν, πράγμα σύνηθες, η ύλη είναι ανακατεμένη. Προσωπικά όταν συναντήσαμε τα κλάσματα σκέφτηκα να κάνουμε όλα τα κεφάλαια που μιλούσαν για κλάσματα. ΄Ετσι, προσπέρασα ενδιάμεσα κεφάλαια, όπως ποσοστά, Μ.Ο. κτλ (χαζά κεφάλαια) έκανα την πρόσθεση και αφαίρεση κλασμάτων (ομώνυμων, ετερώνυμων) και τώρα επιστρέφω και περιληπτικά κάνω όσα άφησα. Όσο για την παρουσίαση της ύλης; Ακολουθώ τισ γνώσεις μου και απλά τους τίτλους κεφαλαίων με δική ου παρουσίαση. Το βιβλίο είναι απαράδεκτο!
Άβαταρ μέλους
lena
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό pls214 » 13 Σεπ 2009, 11:39

Εγώ παίρνω φέτος Ε΄για πρώτη φορά αλλά έχω ήδη ενημερωθεί για το τι με περιμένει σχετικά με τα μαθηματικά. Απ'ότι είδα, θεωρώ δεδομένο οτι αρκετές ασκήσεις φέτος θα αφαιρεθούν και θα προστεθούν άλλες δικές μου. Σκεφτείτε όμως συνάδελφοι το εξής: Το γεγονός οτι τα βιβλία αυτά έχουν γραφτέι από επαιδευτικούς δε σημαίνει οτι οι άνθρωποι αυτοί έχουν δουλέψει ποτέ τους μέσα στις πραγματικές συνθήκες μιας τάξης.Τώρα το αν είναι κατάλληλοι ή όχι... Καλό κουράγιο σε όλους μας![/b]
Άβαταρ μέλους
pls214
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό restlin » 15 Σεπ 2009, 17:30

Καλό κουράγιο σε όλους μας!
+1
Άβαταρ μέλους
restlin
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 15 Σεπ 2009, 22:20

ΕΧΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΟ "ΧΟΝΤΡΟ"ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ;ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΟΧΙ ! ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ;
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 16 Σεπ 2009, 14:02

Τα μαθηματικά, απ' όσο καταλαβαίνω και ακούω και από άλλους συναδέλφους δεν έχουν μοιραστεί πουθενά. Είναι άθλια πάντως, πολύ μπερδεμένα, μεγάλη ύλη, δυσνόητα και κακοδιατυπωμένα. Εμένα σήμερα μου έφαγε 1 διδακτική ώρα να κάνουμε την 1η σελ (η οποία, παρεπιπτόντως, είναι επανάληψη της Δ!!!). Τι να κάνω, όμως, που μπλέκει κλάσματα, 6ψήφιους αριθμούς κτλ... Σκέφτομαι να "ξεφύγω" όσο πιο πολύ πάει από το βιβλίο, προκειμένου να τα καταλάβουν τα παιδιά καλά. Και είμαι και εντελώς υπέρ της άποψης καλύτερα να κάνουμε 10 πράγματα αλλά να τα καταλάβουν πολύ καλά όλα τα παιδιά, παρά να κάνουμε 20 και απλό πασάλειμμα.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 16 Σεπ 2009, 16:36

Ειρήνη, θα συμφωνήσω... 10 και σωστά παρά 20 και τίποτα να μην μένει στο μυαλό στο τέλος.

Σε εμάς έχουν μοιραστεί όλα τα βιβλία της Ε (εξαιρούνται τα 2α τεύχη και το βιβλίο της γραμματικής).
Επειδή πρώτη φορά παίρνω Ε δεν ξέρω πως ήταν το βιβλίο πριν.
Εκ πρώτης όψεως, το μόνο που βλέπω διαφορετικό είναι η υφή της σελίδας :o
Τα περιεχόμενα είναι ακριβώς ίδια και σε όσες σελίδες άνοιξα τυχαία να συγκρίνω τα δυο βιβλία δε βρήκα καμία διαφορά.

Εγώ σήμερα τελείωσα με την επανάληψη μου (πράξεις στον πίνακα) και από Παρασκευή μπαίνω στο βιβλίο.Ίδωμεν!
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 16 Σεπ 2009, 16:37

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι Β Αθήνας φέτος.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 16 Σεπ 2009, 22:36

ΚΑΛΑ..ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΙ Δ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ!ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΣΤΑ ΛΕΠΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 2 ΜΑΘΗΜΑ.(ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΜΟΥ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ )ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΤΡΕΛΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΦΩΤΟΤΥΠΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΦΕΤΟΣ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΟΡΕΥΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣ...
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 16 Σεπ 2009, 23:05

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι Β Αθήνας φέτος.
ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ !ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΕ ΦΥΛΛΑΔΙΟ.
10! ΚΥΡΑ-ΔΑΣΚΑΛΑ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες