Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Μαθηματικα

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Μαθηματικα

Δημοσίευσηαπό VikiR » 09 Ιαν 2011, 19:39

8O
Γεια σας ,ειμαι στο 15 κεφαλαιο .Τα παιδιά δυσκολεύονται αρκετά με τισ ασκήσεις του βιβλίου .Επίσης χρειάζομαι 3 διδακτικές ώρες για να κάνουμε τισ ασκήσεις ΒΜ ,ΤΕ και άλλο ένα δίωρο τουλάχιστον για ασκήσεις από βοηθητικά για να καταλάβουν το κεφάλαιο .θα βγει η ύλη με αυτούς τους ρυθμούς
Άβαταρ μέλους
VikiR
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 15 Ιαν 2011, 14:07

Γεια σου! Νομίζω ότι ήδη έχεις αφιερώσει πολύ χρόνο στο βιβλίο, χωρίς καν να αξίζει. Το βιβλίο αυτό δεν είναι βιβλίο. Επίσης, το βιβλίο αυτό δεν απευθύνεται στο μέσο μαθητή, αλλά σε μετενσάρκωση του Einstein. Τα παιδιά δεν καταλαβαίνουν τις ασκήσεις αυτές. Η θεωρία πολλές φορές είναι άκυρη. Κάνε τα δικά σου πράγματα, με τη δική σου θεωρία, τις δικές σου ασκήσεις. Πάντα όμως με γνώμονα τους στόχους που τίθενται για το συγκεκριμένο μάθημα. Προσωπικά εγώ, επειδή δουλεύω το "βιβλίο" 2η συνεχόμενη χρονιά, εφαρμόχω το πολύ πετυχημένο να μη δίνω καμία σημασία στο βιβλίο!!! Αν είναι δυνατόν. Με ενδιαφέρει τα παιδιά να ξάρουν γιατί κάνουν καθετί που κάνουν και να νιώθουν καλά με τα Μαθηματικά, να μην τα πάρουν με στραβό μάτι. Μη χάνεις το χρονο σου με το βιβλίο γιατί είναι πολλή η ύλη, δίνε δική σου δουλειά στα παιδιά.[/b]
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό proteas » 15 Ιαν 2011, 14:31

Εχουν αφαιρεθεί κάποια κεφάλαια και πολλές ασκήσεις απο το βιβλίο της Ε'. Τα εχεις αφαιρέσει; Κατα τ'αλλα , συμφωνώ με την Irini7! Το βιβλίο αυτό ειναι κακογραμμένο και μπερδευει τα παιδια! Περισσότερο τα φοβίζει παρά τα κάνει ν' αγαπήσουν το μάθημα. Αγνόησε το και κρατα μόνο τους στόχους που έχει κάθε ενότητα! Κάνε πολλά απλά παραδείγματα και επειτα επιλογες ασκησεων απο το βιβλίο ή από βοηθήματα ή δικές σου! Με τις αφαιρέσεις που εγιναν φέτος η κατασταση κάπως βελτιώθηκε , αν και ,κατα τη γνώμη μου, το βιβλιο θα επρεπε να ειχε αποσυρθει από την 1η χρονιά...
Άβαταρ μέλους
proteas
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό VikiR » 17 Ιαν 2011, 13:49

nai to kserw oti exoun afairethei kapoies askiseis kai sumfwnw mazi sas ! apla prospathw na ta sundiasw kai ta duo mexri stigmis , askiseis bibliou
kai dikes mou sto tetradio tous ,kathws kai efarmoges ston pinaka gia na katalaboun to kathe kefalaio . Aplws de nomizw pws prepei na paraleipsw teleiws to biblio ,giati an mathoun mono sta eukola , meta tha einai duskolo gia ekeina otan pane sto gumnasio px . kalo einai na ginontai oi efarmoges kai askiseis tou bibliou ,omos to thema einai oti den eparkei o xronos ! eseis den kanete kamia askisi apo to biblio kai efarmogi? h epilegete? tha prospathisw na mh dinw tosi emfasi kai xrono opws prin sto biblio pia ,alla sta upoloipa (tetradio ,thewria) pou mou deixnoun oti ta katalabainoun se ligotero xrono !euxaristw paidia .
Άβαταρ μέλους
VikiR
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό Irini7 » 18 Ιαν 2011, 16:27

Το να μην κάνεις από το βιβλίο δε σημαίνει ότι τα παιδιά δα θα κάνουν κάτι δύσκολο. Άλλο ο αυξημένος δείκτης δυσκολίας και άλλο το δυσνόητο, κακογραμμένο και άστοχο. Μπορείς, εννοείται, να αυξήσεις το δείκτη δυσκολίας στα παιδιά σου με δικές σου ασκήσεις και να μην τους είναι όλα "νιανιά", όμως αυτό απέχει πολύ από το να κάθεσαι στο βιβλίο. Γιατί το βιβλίο έχει κακογραμμένες ασκήσεις, οι οποίες είναι πολύ πιο δύσκολες εξαιτίας της κακοδιατύπωσης.
Άβαταρ μέλους
Irini7
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 23 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 18 Ιαν 2011, 23:23

Συμφωνώ με όλους τους προηγούμενους συναδέλφους! Αν και δεν απορρίπτω ποτέ τίποτα, το συγκεκριμένο ΒΜ. είναι πραγματικά για πέταμα! Καμία σχέση με αυτό της ΣΤ' Εγώ κάνω μόνο από το Τ.Μ και μάλιστα συγκεκριμένα πράγματα, και πολλά δικά μου. Επιμένω πολύ, κάνω κάθε μέρα μαθηματικά και πάλι δυσκολεύονται ακόμα και οι άριστοι μαθητές.
Επίσης, έχω κατηγοριοποιήσει τα κεφάλαια και δεν ακολουθώ τη σειρά του βιβλίου. Δηλαδή, πρώτα θα τελειώσω τα κλάσματα, τα οποία θεωρώ και τα βασικότερα από άποψη ύλης και ύστερα θα κάνω Γεωμετρία. Και πολύ τετράδιο με άλλο τρόπο (πχ, τη διαίρεση κλασμάτων θα την κάνω με τον παλιό καλό τρόπο και όχι όπως δείχνει το βιβλίο!!)
Γενικά, ο δάσκαλος πρέπει να είναι ευέλικτος. Να σε νοιάζει τι θα καταλάβουν τα παιδιά, και όχι να τελειώσεις την ύλη. Αν καταλάβουν αυτά που κάνεις, τα βασικά της ύλης βγαίνουν εύκολα. Τα υπόλοιπα, ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό VikiR » 19 Ιαν 2011, 21:42

euxaristo paidia me boithisate polu ! niotho fetos oti meta apo 6 xronia se taksi , de mporo na doso sta paidia na katalaboun ti leei to biblio
me tis efarmoges!!
skeftomai mipos de ta eksigo kala egw ! mono 3 paidia katalabainoun!!
afou to lete kai eseis oti einai dusnoito to biblio me anakoufizete polu!!
Άβαταρ μέλους
VikiR
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό christinadede » 20 Ιαν 2011, 15:07

ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑ Ε΄ΤΑΞΗ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΑ. ΦΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ. ΤΑ ΕΚΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΓΑΠΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΥΧΑΙΟ;[/b]
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Re: Μαθηματικα

Δημοσίευσηαπό thanos4 » 16 Σεπ 2012, 12:53

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ. ΦΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΡΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΤΑΞΗ ΑΦΟΥ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕ ΤΥΧΑΙΝΕ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΚΤΕΣ. ΔΕ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΠΤ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΕΚΤΟΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΕΞ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΔΗΛ. ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ( ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ) ΜΕ ΔΕΚΑΔΙΚΟΥΣ (ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ) Ή ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ; ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣEI ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Άβαταρ μέλους
thanos4
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Απρ 2007, 00:00
Τοποθεσία: Óðßôé

Re: Μαθηματικα

Δημοσίευσηαπό natoula » 23 Σεπ 2012, 17:54

Αγαπητέ συνάδελφε, βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση!!!! Έτσι ψάχνοντας βρήκα μια εξαιρετική (κατά τη γνώμη μου) δουλειά ενός συναδέλφου μας του κου Θεόδωρου Αρβανιτίδη. Η ιστοσελίδα του είναι: http://users.sch.gr/theoarvani/mathimat ... atika.html.
Βέβαια τώρα με την επερχόμενη αξιολόγηση, όπου θα πρέπει να παρουσιάζουμε το πλάνο της διδασκαλίας μας, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Είμαι σε μεγάλο προβληματισμό...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να παραμένει ένα τόσο απαράδεκτο βιβλίο...όλοι μιλούν τόσο απαξιωτικά!!! Και όμως τίποτα... εδώ και χρόνια το βιβλίο δεν έχει αντικατασταθεί!!!
Για επιπλέον υλικό υπάρχουν εξαιρετικές δουλειές συναδέλφων όπως του Γρηγόρη Ζερβού (http://eclass31.weebly.com/epsilon900-t ... F8fZq7aN8E), του Γιάννη Σούδια (http://anoixtosxoleio.weebly.com/gammal ... alpha.html) κ.α΄.
Βεβαίως και στις e-selides έχει πολύ υλικό! Πραγματικά οφείλουμε όλοι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σ΄όλους τους συναδέλφους μας προσφέρουν τις εξαιρετικές δουλειές τους!!!
ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ να έχουμε όλοι μας!!!
Ελπίζω συνάδελφε, να σε βοήθησα λίγο...
Άβαταρ μέλους
natoula
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Φεβ 2007, 01:00


Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron