Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ Ε΄ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΥΛΗ Ε΄ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό stavrag » 01 Νοέμ 2010, 17:13

Καλησπέρα! Φέτος έχω την Ε΄τάξη και επειδή θα προκύψουν πολλές ημέρες χωρίς μαθήματα και ήδη σαν τμήμα χάσαμε και πολλές ώρες με τη διοργάνωση της 28ης Οκτωβρίου, θα ήθελα να ρωτήσω που είστε στην ύλη.
Γλώσσα τελειώνω τη δεύτερη ενότητα, μαθηματικά είμαστε μάθημα 11, ιστορία αύριο θα κάνω το 7. Στη φυσική είμαστε στην ενέργεια στο Φ.Ε. 2 και γεωγραφία στο 2ο μάθημα!
Άβαταρ μέλους
stavrag
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 01 Νοέμ 2010, 18:03

Κι εμείς μια απ τα ίδια...
Γλώσσα, την Πέμπτη γράφουμε το επαναληπτικό στη 2η Ενότητα, Μαθηματικά σήμερα μπήκαμε στο 13, Ιστορία είμαστε στο 8 (αν και εχουμε να κανουμε παρα πολυ καιρο), Φυσική γράφουμε στην ενέργεια (δεν καναμε τα μίγματα), Γεωγραφία είμαστε στο 8...
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό teaching » 01 Νοέμ 2010, 18:11

Καλησπέρα!
Στη Γλώσα σήμερα κάναμε το πρώτο μάθημα της 4ης ενότητας.
Στα Μαθηματικά είμαστε στο 13.
Στην Ιστορία στο 13.
Στη Γωγραφία στο 7.
Στη Φυσική στην ενέργεια στο Φ.Ε. 2
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariakar » 01 Νοέμ 2010, 20:21

Συνάδελφοι, νομίζω ότι δε χρειάζεται τόσο άγχος με την ύλη. Και εγώ είμαι λίγο πίσω σε Μαθηματικά (στο 11) , στην Ιστορία (στο 6), στη Φυσική ( Ενέργεια 2ο φύλλο). Μόνο στη γλώσσα είμαι καλά (σήμερα ξεκίνησα την 4η ενότητα). Δεν αγχώνομαι όμως. Χάθηκαν πολλά μαθήματα, θα χαθούν κι άλλα. Από τη στιγμή όμως που οι μαθητές μου δεν μπορούν να προχωρήσουν γρηγορότερα, θα προχωρήσω με το δικό τους ρυθμό. Σκοπός μας άλλωστε είναι να κατανοήσουν αυτά που διδάχτηκαν.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 01 Νοέμ 2010, 22:59

Γλώσσα: Τελειώσαμε τη 2η ενότητα,αυριο και την Πέμπτη επανάληψη, την επόμενη Τρίτη διαγώνισμα και μετά θα κάνουμε ανθολόγιο και τα επετειακά του Πολυτεχνείου. Έχουμε αναλάβει τη γιορτη της 17ης και δε νομίζω να προλάβουμε να προχωρήσουμε.
Μαθηματικά: Αυριο μπαίνουμε στο 12
Φυσική: Πεπτικό (1ο φύλλο εργασιων)
Γεωγραφία: Κεφάλαιο 8
Ιστορία: Κεφάλαιο 9
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό eleniathanasiou » 01 Νοέμ 2010, 23:18

Γλώσσα τελειώσαμε την 3η Ενότητα (28ης Οκτωβρίου ).
Επειδή το τμήμα μου έχει αναλάβει τη γιορτή του Πολυτεχνείου και μένουν μόνο 7 εργάσιμες ημέρες έως τότε, θα αφήσουμε προς το παρόν την 4η Ενότητα και θα ασχοληθούμε με την 5η (Πολυτεχνείο ) και τις πρόβες μας.
Με το καλό θα αρχίσουμε την 4η Ενότητα μετά τις 17/11/2010.
Μαθηματικά είμαστε στο 12.
Φυσική μπήκαμε στο Πεπτικό Σύστημα (Τα μίγματα τα αφήσαμε)
Γεωγραφία στο 8
Έχει δίκιο ο συνάδελφος. Πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και τις ιδιαιτερότητες ή τις αδυναμίες των μαθητών μας. Πώς να προχωρήσεις , αν οι μαθητές/τριες δεν έχουν εμπεδώσει την προηγούμενη γνώση ;
Άβαταρ μέλους
eleniathanasiou
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό avramidoud » 01 Νοέμ 2010, 23:23

Μην αγχώνεστε παιδιά!Σχεδόν στα ίδια είμαστε όλοι.Το 75% της ύλης υποτίθεται ότι υποχρεούμαστε να διδάξουμε, αλλά αν το τμήμα δεν τα καταφέρνει κάνουμε ως εκεί που φτάνουν οι δυνατότητές τους. Ήξερα σύμβουλο που είχε διδάξει σε ολιγοθέσιο, είχε δυο παιδάκια, με το ένα έβγαλε όλη την ύλη και με το άλλο μόνό ένα τεύχος.Κανείς δε μπορεί να επιβάλλει να κάνεις με το στανιό όλη την ύλη.Άσε που δεν είναι απαραίτηο να κάνεις όλες τις ασκήσεις του βιβλίου.
Άβαταρ μέλους
avramidoud
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό mmmmarlen » 01 Νοέμ 2010, 23:49

Mia apo ta idia! Mallon h E einai h taksh tou Polytexneiou kai eimaste sth idia fash! Panw katw ta idia... Agxwnomai ligo me ta mathimatika giati osoi exoun ksandidaksei lene oti dyskola prolavainoun!
Άβαταρ μέλους
mmmmarlen
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 04 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 02 Νοέμ 2010, 01:11

Μην αγχώνεσαι, φέτος νομίζω ότι θα βγουν πολύ εύκολα... άλλωστε κάπου στα 10 κεφάλαια είναι εκτός ύλης. Ασκήσεις που θεωρώ δυσνόητες ή δύσκολες τις αφήνω και κάνω δικές μου... τα παιδιά για την ώρα ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό...
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό giotaziouda » 04 Νοέμ 2010, 23:52

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...
ΓΛΩΣΣΑ: Στη μέση της 4ης ενότητας
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ : δεν τα κάνω με τη σειρά. Τελειώσαμε τα κεφ 1-6, 9-14, 36-38.
ΦΥΣΙΚΗ: Τελειώσαμε τις ενότητες υλικά σώματα, ενέργεια και βρισκόμαστε στο 6ο φε της θερμότητας.
ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ: Βρισκόμαστε στα βουνά της Ελλάδας.
ΙΣΤΟΡΙΑ: Κεφάλαιο 12.

Με την ύλη των μαθηματικών που αφαιρέθηκε, θα ασχοληθείτε;;;
Άβαταρ μέλους
giotaziouda
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Μαρ 2009, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Ε' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες