Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

βαθμολογία στην Γ τάξη.

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

βαθμολογία στην Γ τάξη.

Δημοσίευσηαπό riapapak » 07 Δεκ 2009, 16:28

Μέχρι τώρα είχα μεγάλες τάξεις ,οπότε δεν με προβλημάτιζε πολύ η βαθμολογία ,αφού τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα.φέτος έχω Γ τάξη,τα παιδιά παίρνουν για πρώτη φορά βαθμούς και η αλήθεια δεν είμαι ακόμη σίγουρη...να βάλω Α , Β και Γ ή να για αρχή μόνο Α και Β(!) :( [/i]
Άβαταρ μέλους
riapapak
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Anthi » 07 Δεκ 2009, 18:00

Είναι προτιμότερο να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά με επιείκια. Εξάλλου οι βαθμοί δεν έχουν πολύ μεγάλη σημασία. Αν τους βάλουμε Γ τα απογοητεύουμε περισσότερο.Και ας μην ξεχνάμε ότι και για τη χαμηλή επίδοση των μαθητών φέρουμε και εμείς οι εκπαιδευτικοί μέρος της ευθύνης.
Άβαταρ μέλους
Anthi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό SBARNIARHS » 07 Δεκ 2009, 19:01

Συμφωνώ... Δε νομίζω ότι έχει νόημα να βάλεις Γ... Καλύτερα να κουβεντιάσεις με τους γονείς για την επίδοση των παιδιών και να προσπαθήσεις να κεντρίσεις περισσότερο το ενδιαφέρον των παιδιών για το μάθημα. Σκέψου βάζοντας Γ θα αλλάξει κάτι; Προσωπικά νομίζω όχι... Οταν οι μαθητές είναι αδιάφοροι συνήθως και οι γονείς δεν πολυασχολούνται με τα παιδιά τους... Να διευκρινίσω ότι δε μιλάω για περιπτώσεις παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες γιατί τότε χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση...
Άβαταρ μέλους
SBARNIARHS
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 07 Σεπ 2007, 00:00

Re: βαθμολογία στην Γ τάξη.

Δημοσίευσηαπό tseagori » 08 Δεκ 2009, 22:21

Μέχρι τώρα είχα μεγάλες τάξεις ,οπότε δεν με προβλημάτιζε πολύ η βαθμολογία ,αφού τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα.φέτος έχω Γ τάξη,τα παιδιά παίρνουν για πρώτη φορά βαθμούς και η αλήθεια δεν είμαι ακόμη σίγουρη...να βάλω Α , Β και Γ ή να για αρχή μόνο Α και Β(!) :( [/i]
Βαλε μονο Α και Β οχι λιγοτερο!!Πρωτη φορα παιρνουν βαθμους και δεν ξερουν -τα πιτσιρικια-τι ειναι και τι αντιπροσωπευουν οι βαθμοι!!!Μην τα απογοητευσεις!Καλα Χριστουγεννα!!!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00


Επιστροφή στο Δ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες