Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό elenikark » 14 Δεκ 2009, 15:29

Καλά έχω μείνει λίγο πίσω! Κλείσαμε και την προηγούμενη βδομάδα και αγχώθηκα λίγο.

Γλώσσα: Θα γράφαμε επαναληπτικό στην 4η ενότητα, αλλά επειδή κλείσαμε, θα προχωρήσω παρακάτω.

Μαθηματικά: Κάνουμε τη διαίρεση, όχι από το βιβλίο, αλλά με δικά μου φυλλάδια (βιβλίο μάθημα 12)

Ιστορία: Στην Αθήνα
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 06 Φεβ 2010, 09:40

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ...ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΣΑΣ?ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ!
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό Aristi » 06 Φεβ 2010, 18:00

gkotrotsio, εσύ πού είσαι;
Άβαταρ μέλους
Aristi
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό roulitsa55 » 07 Φεβ 2010, 11:49

Γλώσσα είμαι τελειώνω το κεφάλαιο 7
Μαθηματικά τελείωσα την πρώτη περίοδο (ξέρω ότι είμαι πολύ πίσω αλλά όταν μπήκα στην τάξη έπαθα σοκ...δεν ήξεραν καθόλου προπαίδεια και γενικά την πράξη του πολλαπλασιασμού)
Ιστορία είμαι στο μάθημα 26
Θρησκευτικά στο 30
Μελέτη περιβάλλοντοσ στο 2ο κεφάλαιο (πολιτισμός)
Άβαταρ μέλους
roulitsa55
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 07 Φεβ 2010, 12:31

Γλώσσα θα μπω στην 7 ενότητα τη Δευτέρα.
Μαθηματικά στους συμμιγείς
Ιστορία στον χρυσό αιώνα
Θρησκευτικά τελειωσα τον Άγιο Χριστοφόρο
Μελέτη είμαι στην τρίτη ενότητα στα δάση. Πρέπει να πω πως παραλείπουμε κάποιες εργασίες της μελέτης, γιατί κλείσαμε λόγω γρίπης κι μείναμε πολύ πίσω. Επίσης προσπαθώ να μην κόβω ευέλικτη και ζωγραφική αλλά να συνδιάζω με τα εκάστοτε μαθήματα (ιδιαίτερα με τα μαθηματικά).

Πρέπει ακόμα να σας πω, πως κάθε Παρασκευή έχω 2 ώρες ευέλικτη που τις αφιερώνω στην έκθεση και την κατανόηση κειμένου. Έχω δυστυχώς διαπιστώσει ότι στην κατάνοηση κειμένου τα παιδιά πιάνουν πάτο...
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gkotrotsio » 07 Φεβ 2010, 14:12

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΣΩ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΑ...ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ ΤΗΣ 6ης ΕΝΟΤΗΤΑΣ ,ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟ 23ο ΚΕΦ. ,ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟΝ "ΧΡΥΣΟ ΑΙΩΝΑ" ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΣ 2ης ΕΝΟΤΗΤΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!
Άβαταρ μέλους
gkotrotsio
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 08 Σεπ 2007, 00:00

ΥΛΗ Δ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό tas0yla » 07 Φεβ 2010, 20:15

Συνάδελφοι στη Γλώσσα τελειώνω την ενότητα της ελιάς (αύριο ένα δίωρο επανάληψη της ενότητας, την Τρίτη Ανθολόγιο και την Τετάρτη αν κρίνω-από την επανάληψη- επαναληπτικό) στα Μαθηματικά κεφ. 26 (τελευταίο ενότητας και μετά πολύ καλή επανάληψη) και Μελέτη Π. η μέλισσα. Δουλεύω σ' ένα πολυθέσιο σχολείο η τάξη μου έχει 20 μαθητές στόχος η κατανόηση η εμπέδωση και όχι το κυνήγι της ύλης. Η 20ετής πείρα μου αυτό μ' έχει διδάξει. :P Δε χρειάζεται άγχος. Βαδίζω πάντα ανάλογα με τις ικανότητες και δυνατότητες των μαθητών μου.
Άβαταρ μέλους
tas0yla
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό stratoula » 09 Φεβ 2010, 15:20

Εμείς σήμερα μπήκαμε στην ενότητα 9 στη Γλώσσα. Μαθηματικά είμαστε στην 4η Επανάληψη, Ιστορία στο κεφ. 24 και Μελέτη στα Οικοσυστήματα. Νόμιζα ότι ήμουν πολύ πίσω! Το άλλο τμήμα της Δ΄ στο σχολείο μου είναι μία ενότητα μπροστά στη Γλώσσα και 6 κεφ. μπροστά στα μαθηματικά από εμένα.
Άβαταρ μέλους
stratoula
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό tania16 » 22 Φεβ 2010, 02:30

γεια σας! εχω ενα προβλημα με την υλη. στα μαθηματικα ειμαστε στο μαθημα 20(πολυ πισω), στη γλωσσα τωρα κανουμε την επαναληψη της 7ης ενοτητας, στην ιστορια την επαναληψη των περσικων πολεμων. θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να βγει η υλη και αν τελικα εχει τοση σημασια το αν θα βγει η υλη η αν θα μαθουν τα παιδια. Και αν εχουμε καποια τυπικη επιπτωση σε περιπτωση που δεν βγει.
Άβαταρ μέλους
tania16
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 22 Φεβ 2010, 23:25

Γλώσσα είμαι στην ενότητα 9 στο Κεφάλαιο "Όρνιθες"
Μαθηματικά είμαστε στο 24 (μάλλον είμαι πίσω, επιμείναμε πολύ στους συμμιγείς)
Ιστορία είμαι στο 22 ακόμα
Θρησκευτικά είμαι στο 22
Μελέτη είμαι στο κεφάλαιο για τη ρύπανση του περιβάλλοντος..

Πείτε κι εσείς τη γνώμη σας γιατί νομίζω πως έχω μείνει λίγο πίσω γενικά...

Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Δ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες