Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ευέλικτη ζώνη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Ευέλικτη ζώνη

Δημοσίευσηαπό marinamal » 31 Ιαν 2009, 16:11

Καλησπέρα συνάδελφοι...
Αποφάσισα να ξεκινήσω το θέμα της κυκλοφοριακής αγωγής στην ευέλικτη ζώνη. Βρήκα αρκετές ιδέες στο διαδίκτυο αλλά δε βρήκα κάποιο CD ROM σχετικό με το θέμα.
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ; επίσης αν κάποιος έχει ασχοληθεί στο παρελθόν με το συγκεκριμένο θέμα ...Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :D
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimok » 03 Φεβ 2009, 13:24

Καλημέρα. Έκανα πέρυσι πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής, το οποίο περιλάμβανε δραστηριότητες όπως: επίσκεψη σε Πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, κατασκευή σημάτων από τα παιδιά, ενημέρωση από Τροχονόμο κ.α
Δεν ξέρω τι υλικό ψάχνεις αλλά θα μπορούσες να απευθυνθείς στον ή στην υπεύθυνη Α. Υγείας της Διεύθυνσής σου. Αν παλι θέλεις, μπορώ να σου στείλω με e-mail το υλικό που έχω χρησιμοποιήσει. Έχεις Δ΄τάξη νομίζω. Πού είσαι γλωσσα μαθηματικά μελέτη? Καλή επιτυχία marinamal


Δημήτρης ,δάσκαλος Δ΄τάξης ενός ακριτικού σχολείου
Άβαταρ μέλους
dimok
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 03 Φεβ 2009, 15:39

Καλησπέρα Δημήτρη...
Έχουμε ήδη προγραμματίσει επίσκεψη σε πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής, έχω βρει ένα βιβλίο του Πατάκη για την Κ.Α που περιέχει γλωσσικές ασκήσεις και έχω "κατεβάσει" ένα πολύ ωραίο λογισμικό.
Επίσης, έχω φτιάξει μια παρουσίαση για τα παιδιά με διάφορους προβληματισμούς πάνω στους οποίους θα δουλέψουμε.
Για τη σύνδεση του θέματος με τη γλώσσα ,τα τεχνικά και τις νέες τεχνολογίες έχω βρει υλικό.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η σύνδεση με τα μαθηματικά και το αν θα πρέπει όλο το θέμα να οργανωθεί σε φάκελο ξεχωριστό για κάθε μαθητή κλπ.
Μου λείπει δλδ η οργάνωση, καθώς δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Είμαι νέα εκπαιδευτικός και δεν έχω την ανάλογη εμπειρία...Αν μπορούσες να με βοηθούσες έστω και με το υλικό.
Ουφ! Τώρα..Όσον αφορά την ύλη...Έχω μείνει σίγουρα πίσω γιατί επιμένω πολύ σε κάποιες ενότητες: Γλώσσα έχω τελειώσει την εν.6 (Παρέλειψα την 5, θα μπω τώρα σε αυτήν μαζί με την ευέλικτη). Μαθηματικά είμαστε στο 23 και μελέτη τελειώνουμε την ενότητα του πολιτισμού.
Αυτά...εσύ?
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimok » 03 Φεβ 2009, 23:10

Καλησπέρα.Δεν ξέρω αν έλαβες το μήνυμα που έστειλα.
Εντάξει τα πας . Είμαι πιο μπροστά στη γλώσσα , ίσως γιατί έχω λίγα παιδιά. Αν θέλεις να σου στείλω το υλικό, στείλε ένα e-mail. Ελπίζω να σου είναι χρήσιμο. Σε ποια περιοχή δουλεύεις ; Είσαι ευχαριστημένη;
Καλό βράδυ και καλό μάθημα. :lol:
Άβαταρ μέλους
dimok
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 01:00


Επιστροφή στο Δ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες