Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Η ασυνεννοησία των συγγραφικών ομάδων

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Η ασυνεννοησία των συγγραφικών ομάδων

Δημοσίευσηαπό demileni » 07 Νοέμ 2007, 21:10

Σχετικά με τα κείμενα του Ανθολογίου που προτείνονται στη Β΄τάξη έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1. Με μια γρήγορη ματιά, διαπίστωσα ότι κάποια από αυτά ΔΕΝ υπάρχουν στο Ανθολόγιο!!! π.χ. Ο κύριος Μπεν, η Μου και τα σκουπίδια! (αν το βρει κανείς στο Ανθολόγιο να με ενημερώσει!)
2. Πολλά από τα κείμενα είχαν προταθεί και από τη συγγραφική ομάδα της Α΄τάξης. Γι' αυτό, μην εκπλαγείτε αν τα παιδιά σας πουν " Το κάναμε πέρσι, κυρία!"

Νομίζω ότι λίγη σοβαρότητα εκ μέρους των συγγραφικών ομάδων δε θα έβλαπτε. Πραγματικά, τους έκανε κόπο να βρεθούν πριν την έκδοση των βιβλίων και να καθόριζαν ποια κείμενα θα προτείνονταν για την Α΄και ποια για τη Β΄;
Άβαταρ μέλους
demileni
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Lakis » 10 Νοέμ 2007, 21:12

Συμπληρώνοντας τις σωστές παρατηρήσεις του-της demileni έχω να πω ότι
στη σελίδα 36 του βιβλίου δασκάλου της Α΄τάξης προτείνεται από τους συγγραφείς για επεξεργασία από το Ανθολόγιο το κείμενο " Γιορτάζουμε το Οχι" του Βασίλη Χαρωνίτη, το οποίο δεν υπάρχει στο Ανθολόγιο.
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Re: Η ασυνεννοησία των συγγραφικών ομάδων

Δημοσίευσηαπό nicoletta_cy » 05 Δεκ 2007, 19:52

Κι εγώ ως δασκάλα στη Β' τάξη έχω παρατηρήσει όσα αναφέρεις και συμφωνώ με την παρατήρησή σου σχετικά με την ασυνεννοησία. Δεν είναι μόνο ένα το κείμενο που δεν υπάρχει ούτε ένα το κείμενο που προτείνεται τόσο στην Α' όσο και στη Β' τάξη. Έχω ήδη βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να προετοιμάσω μάθημα από το ανθολόγιο το οποίο τελικά οι μαθητές μου είχαν κάνει πέρσι!!! Έκτοτε τους ρωτώ πριν οργανώσω κάτι από το ανθολόγιο...




Σχετικά με τα κείμενα του Ανθολογίου που προτείνονται στη Β΄τάξη έχω να παρατηρήσω τα εξής:
1. Με μια γρήγορη ματιά, διαπίστωσα ότι κάποια από αυτά ΔΕΝ υπάρχουν στο Ανθολόγιο!!! π.χ. Ο κύριος Μπεν, η Μου και τα σκουπίδια! (αν το βρει κανείς στο Ανθολόγιο να με ενημερώσει!)
2. Πολλά από τα κείμενα είχαν προταθεί και από τη συγγραφική ομάδα της Α΄τάξης. Γι' αυτό, μην εκπλαγείτε αν τα παιδιά σας πουν " Το κάναμε πέρσι, κυρία!"

Νομίζω ότι λίγη σοβαρότητα εκ μέρους των συγγραφικών ομάδων δε θα έβλαπτε. Πραγματικά, τους έκανε κόπο να βρεθούν πριν την έκδοση των βιβλίων και να καθόριζαν ποια κείμενα θα προτείνονταν για την Α΄και ποια για τη Β΄;
Άβαταρ μέλους
nicoletta_cy
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 01:00


Επιστροφή στο Δ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron