Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

βιβλίο για τις διακοπές!

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

βιβλίο για τις διακοπές!

Δημοσίευσηαπό riapapak » 12 Δεκ 2009, 11:32

Καλημέρα, έχω τρίτη δημοτικού.
Για τις διακοπές σκέφτομαι να τους έχω μόνο επανάληψη την προπαίδεια και κάποιους κανόνες ορθογραφίας που έχουμε μάθει.
Υπάρχει κ καποιο λογοτεχνικό βιβλίο να τους προτείνω-ώστε να βελτιώσουν ευχάριστα κ την ανάγνωσή τους;
Καλές γιορτές σε όλους!
Άβαταρ μέλους
riapapak
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό fofi » 12 Δεκ 2009, 13:16

Γιατί να τα φορτώσεις τόσο πολύ?Κανένα παιδάκι δε θα αφήσει το παιχνίδι για να διαβάσει ένα βιβλίο!Ούτε εγώ το έκανα όταν ήμουν μαθήτρια.Είναι διακοπές!Άσε τα παιδιά να τις χαρούν!
Άβαταρ μέλους
fofi
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Re: βιβλίο για τις διακοπές!

Δημοσίευσηαπό tseagori » 12 Δεκ 2009, 20:25

Καλημέρα, έχω τρίτη δημοτικού.
Για τις διακοπές σκέφτομαι να τους έχω μόνο επανάληψη την προπαίδεια και κάποιους κανόνες ορθογραφίας που έχουμε μάθει.
Υπάρχει κ καποιο λογοτεχνικό βιβλίο να τους προτείνω-ώστε να βελτιώσουν ευχάριστα κ την ανάγνωσή τους;
Καλές γιορτές σε όλους!
Καλα Χριστουγεννα!!!Μη δωσεις και βιβλιο!!Αρκουν οι εργασιες.Θα σε βλαστημανε οι γονεις, που θα πρεπει ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ αυτοι το βιβλιο,γιατι τα παιδια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό kolovouelen » 14 Δεκ 2009, 21:21

πριν ένα χρόνο την τελευταία μέρα των διακοπών, μου τηλεφώνησε η γειτόνισσα.... Είχε πανικοβληθεί.
Η δασκάλα είχε δώσει ένα βιβλίο για να διαβάσουν στις διακοπές και μετά να απαντήσουν σε ερωτήσεις. Ο μαθητής δεν το 'ανοιξε, η μητέρα του το ξεκίνησε αλλά δεν μπόρεσε να το διαβάσει. Επειδή ήμουν λεχώνα ήθελε να της πω μια περίληψη για να τη γράψει :( :(

όταν η δασκάλα του γιου μου τους έδωσε ένα βιβλίο και φωτοτυπία με το ζόρι το τελείωσε αν και διαβάζει πολλά βιβλία
Άβαταρ μέλους
kolovouelen
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 15 Δεκ 2009, 17:06

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΤΗΝ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΟ ΔΩΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ.ΕΤΣΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ, ΘΑ "ΒΑΛΕΙ¨" ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ(ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΧΑΖΟΣΕΙΡΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ,ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΙΚΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ!)
ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΜΟΝΟ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!
(ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΩΣ ΓΟΝΙΟΣ ,ΟΧΙ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΟΝΟ....)
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό skoulina » 16 Δεκ 2009, 20:52

Αγαπητοί συνάδελφοι,
το να υποχρεώνεις τα παιδιά να διαβάζουν κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο στις διακοπές και μετά να γράψουν κάτι είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Τα παιδιά θα το δουν μόνο ως αγγαρεία, θα βλαστημήσουν που ούτε στις διακοπές θα ξεκουραστούν από τα διαβάσματα και το αποτέλεσμα είναι πως όχι μόνο δε θα ενισχυθεί η φιλαναγνωσία, αλλά θα έχει και τα αντίθετα αποτελέσματα. Μπορείτε να ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ να διαβάσουν κάτι από μια λίστα που θα τους προτείνετε ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ, ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ!Και διαφωνώ με τη Sofiaanthimou: για τα παιδιά το να παρακολουθούν "χαζοσειρές" στην τηλεόραση είναι ξεκούραση και χαλάρωση. Εσείς δε βλέπατε τηλεόραση όταν ήσαστε παιδιά; γιατί εγώ προσωπικά μεγάλωσα με Candy - Candy, Στρουμφάκια και Thundercats! Και θυμάμαι πως και η δική μου μαμά μου φώναζε να ξεκολλήσω από την τηλεόραση. Δεν έπαθα τίποτα! Και επειδή έχω και μεταπτυχιακή ειδίκευση σας λέω και το εξής; η καλλιέργεια της φιλανανγωσίας είναι κατεξοχήν έργο του δασκάλου - οι γονείς πια σπάνια ασχολούνται, όλο δουλεύουν!!- Μπορείτε στην τάξη να κάνετε πολλά πράγματα:
- δημιουργία δανειστικής βιβλιοθήκης με τα ίδια τα παιδιά βιβλιοθηκάριους
- θέσπιση μιας ώρας την εβδομάα (στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης) λογοτεχνικής ανάγνωσης: τα παιδιά, ακούγοντας απαλή μουσική και καθισμένα στα μαξιλαράκια τους διαβάζουν όποιο βιβλίο τους αρέσει!
- παραμυθοσαλάτα: ανακατεύουν τους ήρωες από τα βιβλία που διάβασαν και φτιάχνουν το δικό τους παραμύθι, το οποίο εικονογραφούν και εκδίδουν ως βιβλίο!
- θεατρική αναπαράσταση της αγαπημένης τους σκηνής από το βιβλίο που τους αρέσει.
- συνέντευξη με τον αγαπημένο τους ήρωα βιβλίου.
- Έπαινο φιλαναγνωσίας και συμβολικό δωράκι στο παιδί που θα διαβάσει 3 ή 5 βιβλία, για να παροτρυνθούν και τα υπόλοιπα!

Όλα τα παραπάνω γίνονται σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς, σιγά σιγά, χωρίς βία και πίεση προς τα παιδιά. Τα έχω δοκιμάσει και έχουν θεαματικά αποτελέσματα! Και το ευχαριστιούνται και δε μας βρίζουνε!!!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό vassoz » 17 Δεκ 2009, 20:41

Συμφωνώ απόλυτα με τη Skoulina!!Τα φορτώνουμε καθημερινά!Μην έχουμε και την απαίτηση να διαβάζουν και στις διακοπές τους!Η πολλή πίεση μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα!Δηλαδη τα παιδια να μισήσουν τα βιβλία!
Άβαταρ μέλους
vassoz
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 17 Δεκ 2009, 23:03

[quote]Αγαπητοί συνάδελφοι,
Και διαφωνώ με τη Sofiaanthimou: για τα παιδιά το να παρακολουθούν "χαζοσειρές" στην τηλεόραση είναι ξεκούραση και χαλάρωση. Εσείς δε βλέπατε τηλεόραση όταν ήσαστε παιδιά; γιατί εγώ προσωπικά μεγάλωσα με Candy - Candy, Στρουμφάκια και Thundercats! Και θυμάμαι πως και η δική μου μαμά μου φώναζε να ξεκολλήσω από την τηλεόραση. Δεν έπαθα τίποτα!
ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΧΑΖΟΣΕΙΡΕΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ!!!!!!ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΣΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 9ΜΙΣΗ ΚΑΙ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ!(ΚΑΙ ΩΣ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ)ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΙΒΙ Ή ΑΠΟ DVD ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΑ ΤΑ ΣΑΒ/ΚΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΝΤΙΣΝΕΥ...ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΝΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ(ΚΛΟΥΒΙΟ ΚΑΙ ΣΟΥΒΛΙΤΣΑ-ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΥΘΑ-ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΓΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ!)ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ!
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό coraline » 18 Δεκ 2009, 00:36

:) Εγω προσωπικα μεγαλωσα με το ''Μικρο σπιτι στο λιβαδι''! :wink:
Άβαταρ μέλους
coraline
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2009, 01:00


Επιστροφή στο Γ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες