Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Υλη Γ ταξης

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 07 Δεκ 2009, 22:14

l
an exete na mou proteinete to o,ti tha sas imoun eugnwmwn!!!
pws mporw gia paradeigma na lusw to provlima tis sundidaskalias???


Ετσι εξηγείται γιατί έχεις μείνει σχετικά πίσω στα μαθηματικά!!!!!
Είπα και γω!!!
Η αλήθεια είναι οτι η συνδιδασκαλία και ειδικά όταν είσαι νέος συνάδελφος δεν είναι και ότι καλύτερο σου έχει τύχει!!!
Τι θα μπορούσες να κάνεις!
Μια απλή ιδέα , που δεν ξέρω βέβαια πως θα λειτουργήσει!!!
Καταρχήν προσπάθησε να μην χάνεις ώρα μαθηματικών!!!
Ξεκίνα παραδίδοντας ένα κεφάλαιο στην τρίτη τάξη! Ταυτόχρονα βάλε κάποιες ασκήσεις στην Δ΄τάξη! Ολοκλήρωσε (εφόσον προλάβεις μόνο το βιβλίο του μαθητή στην τρίτη), παρέδωσε μετά στην Δ΄βάζοντας ασκήσεις στην Γ΄τάξη!
Την επόμενη ξεκίνα βάζοντας τα παιδιά της Γ΄να κάνουν τις ασκήσεις του βιβλίου εργασιών και παρέδωσε ή ολοκλήρωσε με την Δ΄τάξη!!!
Αφού τους βάλεις ασκήσεις προχώρα δουλεύοντας με την Γ΄τάξη!!!

Ξέρω είναι δύσκολο, αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις!
Απ΄όσο ξέρω στην συνδιδασκαλία το πρόγραμμα είναι ενιαίο; ή όχι;

Σου εύχομαι καλή δύναμη, και καλό κουράγιο!!!
οτι χρειαστείς στην διάθεση σου εφόσον μπορούμε να σε βοηθήσουμε!!! :D
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό smev » 07 Δεκ 2009, 22:27

olumpia, σε καταλαβαίνω! Όταν πρωτοδούλεψα σε σχολείο ως αναπληρώτρια, είχα πρώτη και δευτέρα σε τριθέσιο. Συνολικά 29 μαθητές. Είχα πρόβλημα και με την κάλυψη της ύλης και με τους γονείς που και στη δική μου περίπτωση ήταν αρκετά περίεργοι. Το σχολείο ήταν πειραματικό.
Πιστεύω ότι τελικά θα φανούν τα αποτελέσματα της προσπάθειας σου. Καλό έιναι να κάνεις ένα χρονοδιάγραμμα με κατανομή της ύλης.
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 07 Δεκ 2009, 23:05

Olumpia μην αγχώνεσαι. Να συμβουλεύεσαι το βιβλίο του δασκάλου για την ύλη, να αναπροσαρμόζεις τις ασκήσεις για το επίπεδο των μαθητών σου και να παραλείπεις κάποιες από τις ασκήσεις, σύμφωνα και με τις οδηγίες. Επίσης να επιδιώξεις συνεργασία με το/τη σύμβουλο της περιφέρειας.

Έχω κάνει και εγώ τη συνδιδασκαλία 3-4ης με τα νέα βιβλία, όταν πρωτοεισήχθησαν κι όλας.Να φανταστείς στα βιβλία μπήκα το Νοέμβρη για να καλύψω την ύλη από το χάσμα που δημιουργήθηκε λόγω νέων και παλιών βιβλίων και όμως ολοκλήρωσα μια χαρά την ύλη (στη γ τάξη άνετα, στη δ ζοριστήκαμε λίγο αλλά δεν ήταν και τόσο καλό και το επίπεδο της τάξης).

Η συνδιδασκαλία θέλει εμπειρία και "τριβή" με το άθλημα. Παρακολουθούσα τη συνάδελφο της Ε -Στ που έκανε παράλληλα μαθηματικά και στις 2 τάξεις και έμενα με το στόμα ανοιχτό, 20 χρόνια εμπειρίας δεν ήταν και λίγα! Προσπάθησα στην αρχή να εφαρμόσω το σύστημά της αλλά χάθηκα λίγο.
Τελικά κατέληξα στο εξής. Συνδύασα τα μαθηματικά με τα εικαστικά και την ώρα της ευέλικτης ζώνης και έκανα μια ώρα μαθηματικά στη μια τάξη χωρίς περισπασμό καθώς η άλλη τάξη ζωγράφιζε ήρεμα και ωραία και μετά αντιστρέφονταν οι ρόλοι.
Φρόντιζα να δίνω στα παιδιά που ζωγραφιζαν συγκεκριμένο πλαίσιο ώστε να εξυπηρετεί και το θέμα που επεξεργαζόμασταν στην ευέλικτη, οπότε ούτε μείναμε πίσω στα μαθηματικά και αρκετά θέματα στην ευέλικτη επεξεργαστήκαμε.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό olumpia » 08 Δεκ 2009, 23:21

sas euxaristw olous k gia tin uposthrixh k gia tis sumvoules!!
an k efarmozw kapoia apo auta...tha prospathisw na kanw merikes allages...mipws k allaxei kati!!
simera diapistwsa oti uparxei veltiwsi oson afora sti summetoxi twn paidiwn sto sugkekrimeno mathima...
to mono pou xreiazetai einai epimoni k upomoni ma panw ap ola......DIATHESI!!!!!!!!K EXW ARKETH!!!!!!!!
tha prospathisw gia to kalutero.....kales giortes sas euxomai....
an xreiasteite k eseis to o,ti......edw eimai :) an k apeiri....merikes fores exw kales idees!! :idea: :D
Άβαταρ μέλους
olumpia
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Οκτ 2009, 00:00

Ιστοσελίδα με προγραμματισμούς των μαθημάτων όλων των τάξεων

Δημοσίευσηαπό Baron » 10 Δεκ 2009, 09:41

Στην ιστοσελίδα http://users.sch.gr/kontoglou/ θα βρείτε προγραμματισμούς διδασκαλίας όλων των μαθημάτων, όλων των τάξεων.
Υπάρχει η δυνατότητα να βλέπετε πού πρέπει να είστε κάθε μέρα σε κάθε μάθημα.
Άβαταρ μέλους
Baron
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 13 Ιαν 2010, 23:04

γλωσσα:κατω απ το χιονι
μαθηματικα:κεφαλαιο 30
ιστορια:τρωικος πολεμος-ο θυμος του αχιλλεα
μελετη ενα ζωακι γεννιεται
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 21 Ιαν 2010, 20:04

Πού βρίσκεστε στην ύλη;

Γλώσσα:Αξέχαστα γενέθλια
Μαθηματικά:Κεφ. 34 Δεκαδικά κλάσματα
Ιστορία: (είμαι λίγο πίσω νομίζω!) Οι Αχαιοί φτάνουν στην Τροία
Μελέτη και Θρησκευτικά δεν κάνω εγώ, αλλά οι συνάδελφοι είναι σε φυσιολογικά επίπεδα πιστεύω!!!

Αλήθεια, οσοι έχετε κάνει τα δεκαδικά κλάσματα, τα κατάλαβαν καλά τα παιδιά!!! Τα κλάσματα τα κατάλαβαν, αλλα τις μετατροπές δείξαν να μην τις πολυκαταλαβαίνουν!!!!
Μεχρι εδώ ήμασταν καλά, αλλά το συγκεκριμένο κεφάλαιο( το 34) μου φάνηκε λίγο "περίεργο", λίγο δυσκολονόητο!!!
Νομίζω θα το περάσω χωρίς ιδιαίτερη έμφαση και θα επιμείνω περισσότερο στους δεκαδικούς αριθμούς!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tseagori » 21 Ιαν 2010, 20:33

Γ ΛΩΣΣΑ ¨ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΙΟΝΙ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 29

ΜΕΛΕΤΗ τελειωνω τα φυτα

Θρησκευτικα κεφ.23

Μην αγχωνεστε η υλη βγαινει με ανεση.
Άβαταρ μέλους
tseagori
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό asterismos » 26 Ιαν 2010, 16:56

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ - ΚΕΦΑΛΑΙΟ 32
ΓΛΩΣΣΑ-ΕΝΑΣ ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ
ΙΣΤΟΡΙΑ-Η ΘΥΣΙΑ ΤΗΣ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
asterismos
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό petros_mil » 28 Ιαν 2010, 20:42

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΕΦ 27
ΓΛΩΣΣΑ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΓΕΝΕΘΚΙΑ
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟΝ ΤΡΩΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ
Άβαταρ μέλους
petros_mil
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Απρ 2009, 00:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron