Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ανθολόγιο Γ΄ Δημοτικού

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Ανθολόγιο Γ΄ Δημοτικού

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 22 Σεπ 2009, 22:15

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που διδάσκει Γ΄ Δημοτικού αν από το κείμενο του Ανθολογίου βάζει αντιγραφή, ορθογραφία ή ανάγνωση ή το επεξεργάζεται μόνο από λογοτεχνικής πλευράς. Τι γνώμη έχετε γενικά γι' αυτό, γιατί στο σχολείο μου οι γνώμες διίστανται.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 22 Σεπ 2009, 22:21

καλησπερα..εχω κ εγω τριτη ταξη κ εβαλα κ αναγνωση κ ορθογραφια κ αντιγραφη στο ανθολογιο...ειμαι νεα στον κλαδο αλλα ρωτησα παλαιοτερους κ με συμβουλευσαν να πραξω ετσι...αλλα μην αγχωνεσαι για αυτο...
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????

Δημοσίευσηαπό hkolesia » 22 Σεπ 2009, 22:41

Εγώ σκέφτομαι να μη βάζω και να δίνω έμφαση στην αισθητική απόλαυση των κειμένων. Σήμερα, για παράδειγμα, που έκανα το πρώτο κείμενο δεν έβαλα τίποτα για ορθογραφία ή αντιγραφή, μόνο 2 ασκησούλες γραμματικής στο τετράδιο για να τις κάνουν στο σπίτι. Στο σχολείο περιορίστηκα μόνο στις δραστηριότητες του ανθολογίου. Δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι τόσο σωστό όσο και χρήσιμο.
Άβαταρ μέλους
hkolesia
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 22 Σεπ 2009, 23:35

έχω Δ τάξη αλλά έχουμε κοινό ανθολόγιο, οπότε θα σας πω τι σκέφτομαι να κάνω. Καταρχάς αντιγραφή δεν βάζω, δεν εχω καν τετραδιο. Αλλά σε κάθε ενότητα, θα κάνω το αντίστοιχο μάθημα στο ανθολόγιο που προτείνεται από το βιβλίο της γλώσσας και με βάση αυτό θα κάνουμε επανάληψη τα γραμματικά φαινόμενα της ενότητας για να γράψουμε το επαναληπτικό διαγώνισμα.
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Γ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες