Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Προπαίδεια

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Προπαίδεια

Δημοσίευσηαπό smev » 25 Φεβ 2009, 15:29

Διδάσκω σε γ΄τάξη και η πλειοψηφία της τάξης έχει μεγάλα προβλήματα με την προπαίδεια. Αν και έδωσα μεγάλη σημασία στα αντίστοιχα κεφάλαια και μετά γινόντουσαν συνεχείς επαναλήψεις γραπτές και προφορικές, η τάξη δείχνει να μην μπορεί να μάθει απέξω την προπαίδεια. Τι άλλο μπορώ να κάνω;
(Η τάξη έχει γενικά χαμηλό επίπεδο, πολλά παιδιά με μαθησιακά και άλλα προβλήματα και μικρό ενδιαφέρον για το σχολείο).
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό elef » 25 Φεβ 2009, 23:41

Μην κολλάς μόνο στο να μάθουν απ' έξω την προπαίδεια παπαγαλία. Παίξε μαζί τους διάφορα παιχνιδάκια πολλαπλασιασμού είτε σε ομάδες, είτε σε ατομικό επίπεδο. Κι εγώ λειτούργησα όπως εσύ στην αρχή αλλά μετά είδα ότι με τα παιχνιδάκια είχα καλύτερο αποτέλεσμα και τα παιδιά δεν το αντιμετώπιζαν σαν μάθημα αλλά σαν διασκέδαση.
Άβαταρ μέλους
elef
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Μαρ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό Dhmhtrhs35 » 03 Μαρ 2009, 18:55

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ. ΝΑΙ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΗ Γ΄ΤΑΞΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗ Δ΄.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑΜΕ ΣΩΣΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ << ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ >> ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΩΔΕΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ.

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ ΘΑ ΔΙΔΑΧΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ 1 .
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.
ΟΧΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ.
ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΘΗΚΕ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ. ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ 2, ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΕΙ ΑΠ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟΥ 1 ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ.
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΩΡΑ ( ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ) ΘΑ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΤΟΥ 3 ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ( ΤΟΥ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΥΟ ) ΜΑΖΙ ΜΜΕΤΟΥ 3.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΘΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΕΚΑ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ.
ΑΝ ΕΚΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ , ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ............ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ- ΑΜΑΛΙΑΔΑ
[/quote][/b]
Dhmhtrhs35
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kalamaraki22 » 04 Μαρ 2009, 11:49

Δοκιμάστε το βιβλιο του Κωνσταντινου Καρπενησιωτη "Η Προπαιδεια του Πολλαπλασιασμου",εκδοσεις Πατακη.Το έχω δουλεψει αρκετα και ειναι πολύ χρήσιμο.Παρουσιάζει όλη την προπαίδεια με ασκήσεις που μαγεύουν τα παιδια.Ελπίζω να βοήθησα! :)
Άβαταρ μέλους
kalamaraki22
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Φεβ 2009, 01:00

Re: Προπαίδεια

Δημοσίευσηαπό smerist » 04 Μαρ 2009, 18:06

Διδάσκω σε γ΄τάξη και η πλειοψηφία της τάξης έχει μεγάλα προβλήματα με την προπαίδεια. Αν και έδωσα μεγάλη σημασία στα αντίστοιχα κεφάλαια και μετά γινόντουσαν συνεχείς επαναλήψεις γραπτές και προφορικές, η τάξη δείχνει να μην μπορεί να μάθει απέξω την προπαίδεια. Τι άλλο μπορώ να κάνω;
(Η τάξη έχει γενικά χαμηλό επίπεδο, πολλά παιδιά με μαθησιακά και άλλα προβλήματα και μικρό ενδιαφέρον για το σχολείο).

Δοκίμασε τον εύκολο τρόπο. Δηλ.: το 2 αρχίζει από 2χ2, το 3 από 3χ3, το 4 από 4χ5....... το 9 έχει μόνο 9χ9=81,9χ10=90.
Άβαταρ μέλους
smerist
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 04 Μαρ 2009, 23:57

Καλησπέρα συνάδελφοι!¨Εχω κι εγω την τρίτη τάξη και βέβαια είχα την τύχη να έχω τα ίδια παιδιά και πέρυσι.Στη δευτέρα ανα δεκαπέντε ημέρες, άσχετα με το τι μάθημα κάναμε, μαθαίναμε και μία προπαίδεια!Βοήθησε πολύ αυτό! Επίσης χρησιμοποίησα κα το βοήθημα που λέει ο συνάδελφος και αρέσει πολύ στα παιδιά. Έχει ασκήσεις με παιχνίδια. Έχω κάνει και παιχνιδάκια με καρτέλες κ από πίσω τα αποτελέσματα. Όλα βοηθάνε!
Παρ' όλα αυτα συνειδητοποιώ ότι καποιοι μαθητές δυσκολεύονται αρκετά! Ας έχουμε λοιπόν υπ οψιν μας πως κάποια παιδιά θέλουν κ περισσότερο χρόνο, ώστε να καταφέρουν να τη θυμούνται καλά. Φυσικά ,δεν μιλάμε για εκείνα τα παιδιά που δεν προσπαθούν στο σπίτι.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!!!!!!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Γ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες