Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Σε ποιο μαθημα βρισκεστε?

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό smpezert » 03 Φεβ 2009, 19:49

Γλώσσα είμαι στην ενότητα "Έλα στην παρέα μας"-Μικρομαγειρέματα. Μαθηματικά βρίσκομαι στο κεφάλαιο 26, τελειώσαμε τα κλάσματα.

Θρησκευτικά έχοντας παραλείψει μερικά μαθήματα, έκανα το 27, Τρεις Ιεράρχες και Ιστορία στο 4ο μάθημα από τον Τρωικό πόλεμο. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με την Αργοναυτική εκστρατία.

Μελέτη σπάνια πιάνω στα χέρια μου γιατί είμαι σε διθέσιο και δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος. Που τέτοια τύχη... Ελπίζω να βοήθησα!

Για τα Μαθηματικά ανησυχώ. Βγαίνει η ύλη; Σύμφωνα βέβαια και με το κεφάλαιο που βρίσκομαι.
Άβαταρ μέλους
smpezert
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Σεπ 2008, 00:00

Yλη της ιστοριας

Δημοσίευσηαπό despina83 » 07 Απρ 2009, 22:49

Δεδομενου οτι τελειωνω την ενοτητα του Οδυσσεα, θεωρω οτι δε θα καταφερω να καλυψω την υλη της ιστοριας.
Εσεις σε ποιο μαθημα βρισκεστε;
Σκεφτομαι μετα το Πασχα να "συμπτυξω" τις ενοτητες ετσι ωστε να μου βγει η υλη... :?
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Δημοσίευσηαπό katerinagk » 07 Απρ 2009, 23:08

Αχ συναδέλφισσα , από τη μια χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι σαν και μενα στο μάθημα της Ιστορίας( και εγώ μόλις τελείωσα την ενότητα για τον Οδυσσέα) αλλά από την άλλη σκέφτομαι σοβαρά πως θα προλάβουν οι μαθητές να διδαχτουν τα επόμενα κεφάλαια εως την λήξη του διδ.έτους.

Ας χαλαρώσουμε και μεις λίγο..Πάσχα έρχεται και φέρνει μαζί και τις διακοπές οπότε να ξεκουραστούμε γιατί το έχουμε ανάγκη και αγχωνομαστε μετά απο 15 μέρες πάλι..

Καλο Πασχα!!
Άβαταρ μέλους
katerinagk
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 07 Απρ 2009, 23:21

Τελείωσα τον Οδυσσέα την προηγούμενη εβδομάδα.
Τετάρτη και Παρασκευή έχω ιστορία και από αύριο ξεκινάω με την παλαιολιθική εποχή. Αν σας βοηθάει υπολόγισα ότι μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς θα έχω φτάσει μέχρι και τη θρησκεία και γραφή των Μυκηναίων (προτελευταίο μάθημα). Με την προϋπόθεση βέβαια ότι κάθε ενότητα θα μου παίρνει μια διδακτική ώρα.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό smpezert » 14 Απρ 2009, 15:07

Μέχρι που κλείσαμε για διακοπές τελείωσα την ενότητα της Οδύσσειας. Με το που επιστρέψουμε θα κάνω τις ενότητες του Μινωικού και Μυκηναϊκού πολιτισμού.

Μαθηματικά που βρίσκεστε. Εκεί ανησυχώ.
Άβαταρ μέλους
smpezert
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό livi » 25 Απρ 2009, 19:02

Καλό υπόλοιπο σχολικής χρονιάς σας ευχομαι! Εγώ θα έλεγα να μην αγχώνεστε για την ιστορία. Βρίσκομαι στο μάθημα της Παλαιολιθοκής εποχής και νμίζς, όπωσ τα υπολόγισα πως το μάθημα βγαινει μέχρι το τέλος του σχολικο΄θ έτουσ. Εμένα αυτό ποθ με αγχώνει είναι το μάθημα της γλώσσας. Τη Δευτέα ποθ ξεκινάμε και πάλι το μάθημα μπαινω στην ενότητα με το ψωμί. Νομίζω ότι ειμαι αρκετά μπροστά και δεν ξερώ τι να κανω για να γεμίσω τα δίωρα τησ γλώσσας. :(
Άβαταρ μέλους
livi
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό despoinaki » 26 Απρ 2009, 15:32

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Εγώ, πριν το Πάσχα είχα τελειώσει τον Κυκλαδικό πολιτισμό και από αύριο θα ξεκινήσω το Μινωικό πολιτισμό. Θα βγω ίσα ίσα, υπολογίζοντας πάντα και τα επαναληπτικά κριτήρια που βάζω όταν τελειώνω την κάθε ενότητα. Σαν παλιά δασκάλα που είμαι, έχω να σας δώσω μερικές συμβουλές για να μην έχετε ποτέ προβλήματα με το μάθημα της ιστορίας. Καταρχήν, ιστορία κάνω Δευτέρα και Τρίτη, την Τετάρτη ξεκούραση και τα θρησκευτικά τα κάνω Πέμπτη και Παρασκευή. Έχω διαλέξει τη Δευτέρα και την Τρίτη γιατί είναι ημέρες που δε χάνουμε συνήθως μάθημα. Δεν πάμε εκδρομές, δεν κάνουμε γιορτές, ούτε δίνουμε βαθμούς. Αν όμως χάσουμε μάθημα, φροντίζω αμέσως να το αναπληρώσω, ζητώντας από τα παιδιά να φέρουν το βιβλίο της ιστορίας την Τετάρτη, που δεν υπάρχει ούτως ή άλλως προφορικό μάθημα. Να φανταστείτε ότι πριν τα Χριστούγεννα και πριν το Πάσχα, έκανα παύση μίας εβδομάδας στο μάθημα της ιστορίας και πάλι είμαι προχωρημένη. Την παύση την κάνω γιατί δε θέλω να διακόπτω τις ενότητες και να μπερδεύω τα παιδιά. Συγνώμη αν σας κούρασα. Σας φιλώ όλους και σας εύχομαι καλό υπόλοιπο. :D
Άβαταρ μέλους
despoinaki
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό despoinaki » 26 Απρ 2009, 15:39

Ξέχασα να απαντήσω στη livi. Μπορείς να κάνεις επανάληψη στη γραμματική. Να ετοιμάζεις από το σπίτι επαναληπτικά φυλλάδια και να τα λύνετε μαζί στην τάξη. Εγώ, πολλές φορές βρίσκω ένα ωραίο κείμενο και αφού το γράψω στον πίνακα, ζητάω από τα παιδιά να έρχονται ένα ένα στον πίνακα, να υπογραμμίζουν όποια λέξη θέλουν και μετά να μου την αναγνωρίζουν γραμματικά. Αν η λέξη είναι ουσιαστικό, μετά πρέπει να μου το κλίνουν. Το ίδιο και αν είναι ρήμα, επίθετο ή μετοχή. Αν είναι επίρρημα, πρέπει να μου πουν τι επίρρημα είναι, κτλ. Επίσης, μπορείς στην ώρα της γλώσσας να κάνεις μαθηματικά ή άλλο μάθημα. :wink:
Άβαταρ μέλους
despoinaki
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό despina83 » 27 Απρ 2009, 19:36

Στα μαθηματικα ειμαι κεφαλαιο 46.
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 28 Απρ 2009, 18:01

Μαθηματικά Κεφάλαιο 42.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες