Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Σε ποιο μαθημα βρισκεστε?

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Σε ποιο μαθημα βρισκεστε?

Δημοσίευσηαπό despina83 » 28 Νοέμ 2008, 17:45

Ενα ερωτημα που μας βασανιζει αρκετα ειναι αυτο με την υλη. Θετω λοιπον το ερωτημα: Σε ποιο μαθημα βρισκεστε σε ολα τα μαθηματα?
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Δημοσίευσηαπό katerinagk » 29 Νοέμ 2008, 00:52

γεια σου, Δεσποινα! γλώσσα τελειώσαμε το πρώτο τευχος του βιβλιου και απο δευτέρα θα μπούμε στο 2ο. Μαθηματικά είμαστε στο μάθημα 18 και ιστορία τελειώσαμε την ενότητα με τον Ηρακλή. Είμαι μάλλον πίσω γιατί το σχολείο είναι 2/θεσιο και δεν είναι ευκολο να ακολουθήσουμε την ύλη συμφωνα με τα μεγάλα σχολεία. για μελέτη δε το συζητω....κανουμε όποτε το θυμόμαστε..καλή δύναμη κ καλή συνέχεια...
Άβαταρ μέλους
katerinagk
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό despina83 » 29 Νοέμ 2008, 01:45

Στα αλλα μαθηματα που ειπες ειμαστε μαζι. Στη γλωσσα ομως ειμαι πολυ πισω απ'οτι φαινεται! Ειμαι στη Γη και Θαλασσα. Πω πω! Αγχωθηκα τωρα :(
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Δημοσίευσηαπό protopapaeirini » 29 Νοέμ 2008, 17:55

Μην αγχώνεσαι καθόλου. Έχω ξαναδουλέψει την τρίτη τάξη με τα καινούρια βιβλία και η υλη βγαίνει ανετότατα!! :wink: Εγώ τώρα τελείωσα την τρίτη ενότητα των μαθηματικών και στη γλώσσα είμαι στο "οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό". Στην ιστορία είμαι στο πρώτο μαθημα της ενότητας του Θησέα,στα θρησκευτικά τελειώσαμε την 3η ενότητα και στη μελέτη είμαστε στα μέσα μεταφοράς. Σου ξαναλέω "ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ"!!
Το βασικό είναι να δίνεις στα παιδιά το χρόνο που χρειάζονται για να κατανοήσουν την ύλη και κάθε τάξη χρειάζεται το δικό της χρόνο..
Για ό,τι χρειάζεσαι μπορώ να βοηθήσω!
Άβαταρ μέλους
protopapaeirini
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 30 Νοέμ 2008, 12:03

Καλημέρα!
Στη γλώσσα τη Δευτέρα τελειώνουμε το πρώτο τεύχος (είμαι ήδη στο τετράδιο ζωγραφικής) αλλά να δηλώσω ότι πολλές από τις ομαδικές δραστηριότητες τις παραλείπω καθώς η τάξη μου δεν είναι καθόλου δεμένη και δεν συνεργάζονται.

Στα μαθηματικά είμαι στο κεφάλαιο 15, έχω αφιερώσει όμως ήδη μια εβδομάδα στο 14 και μια εβδομάδα στο 15. Για τα μαθηματικά μην ανησυχείς η ύλη βγαίνει άνετα και σε ολιγοθέσιο σχολείο. Την πρώτη χρονιά που δουλεύτηκαν τα βιβλία ήμουν σε τετραθέσιο σχολείο και λόγω του χάσματος στην ύλη μεταξύ παλιού και νέου βιβλίου στη Δευτέρα στην τρίτη ενότητα μπήκα αμέσως μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων. Τελείωσα και το βιβλίο και είχα χρόνο για επανάληψη.

Ιστορία ξεκίνησα την Παρασκευή την Αργοναυτική εκστρατεία και Μελέτη είμαι στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Βέβαια δεν έχω ολοκληρώσει ποτέ άσκηση που έχει σχέση με θεατρικό παιχνίδι ή συνεργασία ομάδας.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό despina83 » 01 Δεκ 2008, 19:28

Γλωσσα εμεις ειμαστε ακομη "Οι μικροι ταξιδιωτες ανεβαινουν στο βουνο"... Αλλα να πω κατι? Ενα 2ωρο μου παιρνει το βιβλιο και ενα 2ωρο σχεδον το τετραδιο εργασιων. Ειναι η γραμματικη που εξηγω και με καθυστερει. Παρολα αυτα νομιζω οτι κανω καλα γιατι ετσι τα εξηγω και τα καταλαβαινουν.
Στα μαθημτικα ειμαστε στο κεφ. 18 Διαιρεσεις.
Μελετη θα μπουμε στα μεσα μεταφορας.
Ιστορια ειμαστε στο "Ο Θησεας επιστρεφει στην Αθηνα" (τελειωνουμε την ενοτητα του Θησεα).
Θρησκευτικα ειμαστε στο κεφαλαιο 12.

Η γλωσσα λιγο με αγχωνει γιατι μου παιρνει 2 διωρα να τελειωσω ενα μαθημα. Σε εσας συμβαινει το ιδιο? :?
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 01 Δεκ 2008, 20:01

Αν μπορούσα να κάνω και εγώ σωστά τη δουλειά μου και εμένα πολλά από τα κεφάλαια θα μου έπαιρναν 2 δίωρα. Μέχρι να κάνεις ορθογραφία, να ελεγξεις την ανάγνωση έχει περάσει το 40λεπτο, οπότε μετά ή ανάλυση του νέου κειμένου και την άσκηση γραπτής έκφρασης θα κάνεις ή τη γραμματική.
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό panagiotatzekou » 27 Ιαν 2009, 21:55

Γλωσσα εμεις ειμαστε ακομη "Οι μικροι ταξιδιωτες ανεβαινουν στο βουνο"... Αλλα να πω κατι? Ενα 2ωρο μου παιρνει το βιβλιο και ενα 2ωρο σχεδον το τετραδιο εργασιων. Ειναι η γραμματικη που εξηγω και με καθυστερει. Παρολα αυτα νομιζω οτι κανω καλα γιατι ετσι τα εξηγω και τα καταλαβαινουν.
Στα μαθημτικα ειμαστε στο κεφ. 18 Διαιρεσεις.
Μελετη θα μπουμε στα μεσα μεταφορας.
Ιστορια ειμαστε στο "Ο Θησεας επιστρεφει στην Αθηνα" (τελειωνουμε την ενοτητα του Θησεα).
Θρησκευτικα ειμαστε στο κεφαλαιο 12.

Η γλωσσα λιγο με αγχωνει γιατι μου παιρνει 2 διωρα να τελειωσω ενα μαθημα. Σε εσας συμβαινει το ιδιο? :?


Δαποινάκι μην αγχώνεσαι καθόλου υπάρχουν και πολύ χειρότερα! είμαι σε ένα 2/θέσιο στη Λαμία πρώτη χρονιά αναπληρώτρια και προχωράω πολύ αργά. Το επίπεδο των παιδιών είναι υπερβολικά χαμηλό! Πραγματικά δεν περίμενα ότι θα συναντούσα ποτέ τέτοια κατάσταση! Στη γλώσσα τώρα τελειώνω την ενότητα "έλα στην παρέα μας" στα μαθηματικά είμαι στο μάθημα 19, ιστορία στο τρίτο μάθημα του "Τρωϊκού πολέμου" και Μελέτη τώρα τελειώνω την ενότητα "μεταφορικά μέσα".....! Έχετε να πείτε κάτι για το μαρτύριό μου;;;;;;;;;;;; 8O
Άβαταρ μέλους
panagiotatzekou
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό teaching » 28 Ιαν 2009, 00:42

Καλησπερα!!
:?: Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω τις/τους συναδέλφους που βρίσκονται σε ολιγοθέσια σχολεία πως απασχολούν την άλλη τάξη όταν κάνουν Ιστορία, Θρησκευτικά, Μελέτη..!

Στην Γλώσσα αυτή τη βδομάδα τελειώνουμε την ενότητα "Έλα στην παρέα μας". Συνήθως μου παίρνει 2-3 δίωρα να ολοκληρώσω ένα μάθημα. Οι μαθητές είναι τέσσερις, οπότε δεν αργούμε να προχωρήσουμε..! Ο ένας μαθητής μου βέβαια αντιμετωπίζει πρόβλημα στην ανάγνωση, διαβάζει ακόμη συλλαβιστά. Αν και επιμένουμε πολύ στην ανάγνωση δεν δείχνει σημάδια βελτίωσης.. Έχει μήπως κανείς κάτι να μου προτείνει;

Στα Μαθηματικά, επειδή είναι μόνο ένας ο μαθητής που κάνει μαθηματικά τρίτης, είμαστε πολύ μπροστά (κεφάλαιο 29). Τα πιάνει στον αέρα..! Πραγματικά είναι αστέρι στα μαθηματικά! Κάνουμε πάρα πολλές ασκησεις μέσα στην τάξη. Σε κάθε μάθημα κάνουμε τουλάχιστον 3 δισέλιδα φυλλάδια και ασκήσεις στο τετράδιο. Μερικές φορές με τρομάζει που προχωράει τόσο γρήγορα..! Δεν νομίζω όμως πως σε μια κανονική τάξη θα ήμουν τόσο μπροστά.. Έχουσα μόνο ένα μαθητή είναι σαν να κάνω ιδιαίτερο..!

Στη Μελέτη είμαστε στα μεταφορικά μέσα και Ιστορία στον Τρωικό πόλεμο.
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό despina83 » 28 Ιαν 2009, 01:48

Οταν εκανα μαθημα σε μερικους μαθητες, τοτε τους αλλους τους εβαζα να διαβαζουν το επομενο μαθημα ή φωτοτυπια με ασκησεις για εμβαθυνση ή να κανουν τις ασκησεις στη γλωσσα ή τα μαθηματικα που εχουν για το σπιτι.

Στο παιδι που διαβαζει συλλαβιστα, θα προτεινα να του βαλεις να διαβαζει μικροτερο κειμενο στο σπιτι, ετσι ωστε να το διαβαζει καλυτερα.

Στη γλωσσα εχω τελειωσει η πολη χαθηκε στο χιονι (συνεχεια). Εδω νομιζω οτι ειμαι πισω.
Στα μαθηματικα ειμαι στο κεφ28.
Ιστορια θα μπω στον τρωικο πολεμο.
Μελετη ειμαστε στα κατοικιδια ζωα.
Θρησκευτικα κανουμε για την Παναγια.
Άβαταρ μέλους
despina83
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 17 Αύγ 2008, 00:00
Τοποθεσία: Chalkidiki

Επόμενο

Επιστροφή στο Γ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron