Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

β' ύλη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό sioram » 30 Οκτ 2012, 18:19

Πολλά πράγματα για τόσο μικρά παιδιά! Δε νομίζω ότι μπορούν να παρακολουθήσουν την ύλη όλα τα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό eleutheriaagoula » 30 Οκτ 2012, 18:30

στεφακι με βοηθησαν πολυ αυτα που λες να σε ρωτησω οταν λες τον εναν τροπο στην αφαιρεση μπορεις να μου πεις ποιον εννοεις γιατι πρωτη φορα εχω δευτερα . εγω ποτε να ξεκινησω την προπαιδεια?? τον χρονο ποτε τον δουλευουμε ? κ εγω ετσι κανω παραβλεπω πολλες ασκησεις ασε που πολλες εχουν τραγικα λαθη tragic to βιβλιο αχαχαχαχ :P :shock:
Άβαταρ μέλους
eleutheriaagoula
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stefaki » 31 Οκτ 2012, 00:07

Κάθετη αφαίρεση εννοώ αυτή που διδάσκει στο μάθημα 36 και όχι αυτή του 35 που διαγράφει και αφαιρεί από την πάνω δεκάδα.Όσο για την προπαίδεια έχω κάνει ήδη του 1,2,5 .Τώρα απλά τη μαθαίνουν και αργότερα θα ασχοληθούμε περαιτέρω με ασκήσεις.Απλά η εκμάθηση θέλει χρόνο και όταν ξαναείχα δευτέρα τα είχα πάρει και στην Τρίτη και είχα πολύ καλά αποτελέσματα!Εσύ θα κρίνεις ανάλογα με τα παιδιά σου.Κάποιοι πιστεύουν πως δεν χρειάζεται η εκμάθησή τους αλλά προσωπικά πιστεύω πως στην Γ δεν έχουν τον απαιτούμενο χρόνο για να την κατακτήσουν.Όσο για το χρόνο μάλλον θα τον διδάξω όταν φτάσω στο βιβλίο.Αλλά τους εξηγώ κάποια πράγματα όταν με ρωτάνε, κάποια παιδιά έχουν πάρει ρολόγια και τους βοηθάω.Επίσης όταν έκανα την προπαίδεια του 5 τους είπα πως μας βοηθάει να μάθουμε και την ώρα. Από τον έναν αριθμό στον άλλο ανεβαίνουμε 5.π.χ. Όταν ο μεγάλος δείκτης δείχνει το 4 σημαίνει:4χ5=20 άρα είναι και είκοσι. Πάντως το βιβλίο με αγχώνει πολύ(φαντάσου τα παιδιά) και επειδή το έκανα πριν 5 χρόνια, δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα και πελαγώνω ώρες ώρες!Είχα και πολύ καλύτερο επίπεδο τότε!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό eleutheriaagoula » 03 Νοέμ 2012, 15:12

ααααα μαλιστα πολυ σημαντικα αυτα που μ ειπες ακου εγω τους εκανα λιγο τα γεωμετρικα κ τους ειπα για την περιμετρο οχι πολλα μονο οτι κανουμε προσθεση οποτε την αλλη βδομαδα τεταρτη μαλλον θα μπω προπαιδεια κ θα κανω το κρατουμενο αργοτερα μετα τισ 17 νοεμβρη να ξεκινησω με την προπαιδεια του 1 , 2 , 3 η καλυτερα του 10 , 5 ??? σορρυ σε εχω πρηξει μηπως πνιγνομαι σε μια κουταλια νερο ??? εμενα μ φαινεται ωκεανοςςςςςς απλως δε θελω να τρεχω κ να αγχωθω μετα :lol: :shock: με τα χρηματα λιγα παιδια ανταποκρινονται
Άβαταρ μέλους
eleutheriaagoula
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stefaki » 04 Νοέμ 2012, 21:49

Όταν ξαναείχα Δευτέρα μου είχε φανεί πιο εύκολο γιατί ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο.Φέτος έχω αγχωθεί κι εγώ αρκετά !Είμαι ήδη αρκετά πίσω στο βιβλίο γι αυτό θα κοιτάξω να τους δουλέψω πολύ καλά τα βασικά της τάξης.Τώρα τους κάνω το πάτημα στην επόμενη δεκάδα διψήφιου με μονοψήφιο.Απ'ότι βλέπω με τα κρατούμενα ίσως πάω και μετά τα Χριστούγεννα θα δείξει.Θέλω να εξασκηθούν καλά στις κάθετες χωρίς και στις οριζόντιες τις πιο απλές.Όσο για την προπαίδεια τα παιδιά στην α τάξη έχουν μάθει καλύτερα να ανεβαίνουν ανα 1,2,5,10 οπότε σου προτείνω να τις κάνεις με αυτή τη σειρά και μετά να γυρίσεις στις άλλες!Πάντως να μην βιαστείς.Σιγά σιγά τις προπαίδειες.Τέλος τους έχω εξασκήσει πολύ στις σκαλίτσες του 10, δηλαδή από οποιοδήποτε αριθμό να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν ανα δέκα, ώστε όταν έχουν να λύσουν για παράδειγμα, 25+12 να ανεβαίνουν μια σκαλίτσα του δέκα δηλαδή 35 και μετά να προσθέτουν 2 και να φτάνουν στο 37.Δεν έχουμε φτάσει βέβαια στο επίπεδο να το κάνουν όλα ακόμα.Τους δίνω χρόνο γιατί από την αρχή της χρονιάς δεν μπορούσαν να διαχειριστούν χωρίς δάχτυά ούτε τη δεκάδα.Καλή επιτυχία σου εύχομαι με όσο το δυνατόν λιγότερο άγχος!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό eleutheriaagoula » 05 Νοέμ 2012, 19:18

ευτυχως στις πραξεις ειναι πολυ καλα σε επιπεδο καθετες κ οριζοντιες χωρις κ κανουμε καθε μερα κ να ανεβαινουν κατεβαινουν ανα 10 απο καποιον αριθμο , με ξε αγχωσες παρα πολυ μπορω να σε πω ευχαριιστωω αν ξαναβρω ζορια θα σε στειλω να μ δωσεις κουραγιο να ξερεις ¨))))))))))))))) μηπως εχεις κ προφιλ στο face να γινουμε κ εκει φιλες ??το δικο μ ειναι eleutheria agoula
Άβαταρ μέλους
eleutheriaagoula
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Σεπ 2010, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό sioram » 15 Νοέμ 2012, 00:17

Γεια σε όλες τις Β τάξεις! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τα μαθηματικά! Εγώ είμαι τώρα στην επανάληψη μετά το 15 και στη γλώσσα στους μήνες. Πάμε αργά και σταθερά. Δεν πιάνω το ρυθμό του βιβλίου με τίποτα! Εσείς;
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stefaki » 18 Νοέμ 2012, 22:39

Μαθηματικά είμαι στο 14 και γλώσσα αύριο μπαίνω στην 6η ενότητα αλλά έχω κάνει και όλη την 7!!!Εννοείται πως δεν πιάνω το ρυθμό του βιβλίου!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stsofia1971 » 01 Δεκ 2012, 16:54

Στη Γλώσσα τελειώσαμε το α'τεύχος. Στα Μαθηματικά είμαστε στο κεφάλαιο 20, ενώ παράλληλα δουλεύουμε και τις προπαίδειες. Την Παρασκευή μάθαμε την προπαίδεια του 6 και κάθε φορά που μαθαίνουμε καινούριο αριθμό το γράφουμε και στην ορθογραφία. Πιστεύω μέχρι το κεφ. 24 να τις έχουμε προλάβει όλες.
Άβαταρ μέλους
stsofia1971
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Μάιος 2010, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό magda-elina » 02 Δεκ 2012, 12:02

καλημερα κι απο μενα... μιας και ειναι πρωτη φορα που παιρνω δευτερα εχω μερικες απορίες ...στα μαθηματικα διαβαζω πως καποιοι δουλεύουν την προσπαιδεια ...βεβαια στο αναλυτικο λεει κατανοηση της εννοιας κι οχι εκμαθηση απο εξω οπως γινεται στην τριτη.. τι προτρινετε όσοι εχετε ξαναδουλεψει?
Άβαταρ μέλους
magda-elina
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron