Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

β' ύλη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stsofia1971 » 02 Δεκ 2012, 23:51

Έχω ξαναδουλέψει Β΄ τάξη και πάντα ξεκινούμε την προπαίδεια αρχές Νοέμβρη. Από το κεφ. 24 τις βάζει διπλές, οπότε τα παιδιά δυσκολεύονται. Αν τη μάθουν καλά, στην τρίτη τάξη δε θα δυσκολευτούν καθόλου μιας και αρχίζει από τα πρώτα μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
stsofia1971
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Μάιος 2010, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό sioram » 03 Δεκ 2012, 20:47

Με τις προπαίδειες του 1,2,3,5 και 10 όλα θα πάνε καλά ακόμα και με τα δύσκολα τμήματα με τις υπόλοιπες θα πάνε όλες αν΄΄αλογα με το κάθε παιδί, άλλοστε ο στόχος είναι να τις ξέρουν όλες του χρόνου το καλοκαίρι!
Στη γλώσσα θα τελειώσω το κεφάλαιο 7 και θα πάω στο Χριστουγεννιάτικο μέχρι τις διακοπές. Στα μαθηματικά πάμε το βιβλίο και είμαι στο 20 αλλά κάνουμε κ τις εύκολες προπαίδειες παράλληλα. Δυσκολευόμαστε πολύ στις πράξεις οριζόντια και κάθετα,οπότε μέρα παρά μέρα τους δίνω κ ασκήσεις επιπλέον για το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό xrhstos7 » 16 Δεκ 2012, 23:43

Καλησπέρα συνάδελφοι,
θα ήθελα να ρωτήσω που βρίσκεστε στην ύλη της Β΄... Μόλις ολοκλήρωσα το Α΄ τεύχος στη Γλώσσα και θα μπω στο Β΄(μάλλον έχω μείνει πίσω σε σχέση με το ρυθμό του βιβλίου) Επειδή είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνω τη Β΄ τάξη, διαπιστώνω ότι πουθενά δε γίνεται συστηματική διδασκαλία του ρήματος και του ουσιαστικού(τι είναι δηλαδή) και μπαίνει στο Β΄ τεύχος κατευθείαν στις κλίσεις ουσιαστικών και μάλιστα αποσπασματικά στα διάφορα κεφάλαια.....Εσείς τι κάνετε με τη διδασκαλία γραμματικής στη Β΄; Ή μήπως η προσέγγιση είναι διαισθητική και όχι τόσο τυπική;;
Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
xrhstos7
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stefaki » 17 Δεκ 2012, 22:24

Γλώσσα έχω ολοκληρώσει α΄τεύχος και μέχρι τα Χριστούγεννα απλά τελειώνω την χριστουγεννιάτικη ενότητα.Μαθηματικά θα μπω στην επανάληψη 16-23 και διδάσκω παράλληλα και προπαίδειες.
Σε ό,τι αφορά τη γραμματική διδάσκω ξεχωριστά κάποια πράγματα ανάλογα με τις ανάγκες.Έχω διδάξει καλά τα ουσιαστικά με ορισμό, πτώσεις, αριθμούς, γένη, ορθογραφικούς κανόνες κ.τ.λ..Τις κλίσεις θα τις κάνω με το βιβλίο.Τώρα θα ξεκινήσω διδασκαλία επιθέτων.Γενικά αναφερόμαστε συχνά στο τι είναι ρήματα,ουσιαστικά, επίθετα αλλά σαν σκέλος γραμματικής τώρα θα ξεκινήσω ουσιαστική διδασκαλία επιθέτων και μετά ρημάτων.Φυσικά πάντα στο επίπεδο των παιδιών με πιο απλές ασκήσεις. Το βιβλίο διδάσκει επίθετα , χωρίς να έχει διδάξει ουσιαστικά και αυτό είναι πρακτικά αδύνατο.
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό xrhstos7 » 19 Δεκ 2012, 01:22

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Καλές γιορτές σε όλους!
Άβαταρ μέλους
xrhstos7
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stefaki » 14 Ιαν 2013, 00:15

Καλή χρονιά συνάδερφοι.Πού βρίσκεστε στην ύλη;Εγώ Γλώσσα είμαι στην 9η ενότητα στα επίθετα και Μαθηματικά στο 24.Μελέτη θα μπω στα φυτά!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό prosakis » 15 Ιαν 2013, 18:18

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!!..ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9η ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 24 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ....ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ!...ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ....ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΖΟΡΙΣΑΝ ...ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ...ΣΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΑ ΖΩΑ...ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ ΛΙΓΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΦΥΓΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ..
Άβαταρ μέλους
prosakis
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 27 Αύγ 2007, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό sioram » 15 Ιαν 2013, 20:43

Γεια σε όλους! Καλή συνέχεια να έχουμε. Εμείς είμαστε στηο τέλος του 8 και μαθηματικά στο 26! Μελέτη πάμε από ενότητα σε ενότητα οπότε δεν μπορώ να πω που ακριβώς είμαστε! Πράξεις με κρατούμενο κάνετε?
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό stefaki » 21 Ιαν 2013, 01:03

Άλλη χρονιά είχα κάνει πριν τα Χριστούγεννα και τις δύο!Φέτος μόνο πρόσθεση με κρατούμενο ορος το παρόν καθώς το επίπεδο των μαθητών μου δεν το επιτρέπει!!Εσύ;
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Re: β' ύλη

Δημοσίευσηαπό aggeliki44 » 21 Ιαν 2013, 17:04

Γεια σας,
στη Γλώσσα είμαστε στην ενότητα 13.. Στα μαθηματικά τα παιδιά γνωρίζουν τον πολλαπλασιασμό, προσθέσεις με κρατούμενο και αφαιρέσεις με δανεικό, πάτημα στην δεκάδα και τους αριθμούς μέχρι το 1000. Είναι η πρώτη φορά που διδάσκω δευτέρα και το επίπεδο των μαθητών μου είναι πολύ καλό. Αναρωτιέμαι όμως κατά πόσο θα μπορέσουν να μετράνε τα χρήματα και να υπολογίζουν τα ρέστα.. Το έχετε διδάξει εσείς τις προηγούμενες χρονιές?
Άβαταρ μέλους
aggeliki44
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron