Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ύλη Β΄ τάξης - πού βρίσκεστε;

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό vouitha » 25 Ιαν 2011, 20:35

ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ. ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΗΝ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΤΟΥ -25%! ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΝ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΟΥ 2006. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΒΓΗΚΕ Η ΥΛΗ. Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ. ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ : ΑΥΡΙΟ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ 11Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ "ΤΣΑΚΑΛΙΑ" ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ (ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ). ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : ΧΡΗΣΙΜΠΟΠΟΙΗΣΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ![/u]
Άβαταρ μέλους
vouitha
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 26 Ιαν 2011, 14:25

ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ... ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ... ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!!. . ..

Γιατί αγχώνεσαι με την προπαίδεια; Κατ' αρχήν, είναι ύλη Γ' τάξης η εκμάθησή της. Έπειτα, προσωπικά, αφού το βασάνισα αρκετά, έκανα το εξής: Ξεκίνησα με τις προπαίδειες αργά-αργά, τώρα θα πάω στου 6, ενώ ταυτόχρονα αναρτώ στον τοίχο κάθε φορά την αντίστοιχη προπαίδεια την οποία έχω ως σημείο αναφοράς συχνά όταν βρίσκουμε κάποιο σχετικό γινόμενο. Έτσι, μία - μία σχεδόν όλοι οι μαθητές τη μαθαίνουν, κατανοώντας ταυτόχρονα και το μηχανισμό και πιστεύω ότι στο τέλος της χρονιάς θα είναι πανέτοιμοι για να κατακτήσουν εύκολα την ύλη της Γ' τάξης.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 27 Ιαν 2011, 03:26

καλησπερα! Εγω γλώσσα είμαι στην ενότητα 9 εχω μείνει ηδη τρεις βδομαδες και θα παραμείνω και την επομενη βδομαδα... Ειμαι πολυ περιφανη όμως γιατι βάζω κείμενα πλεον και μου βρίσκουν αμεσως επίθετα, ουσιαστικά μερικοι μαθητες μου ακομα και ρηματα. Τι και αν δεν βγουν 2 ενότητες της γλώσσας; χαθηκε ο κοσμος;Μαθηματικα ειμαι στην προπαιδια. Άπ'εξω δεν την λενε αλλα με τα δαχτυλακια τους ομως μπορουν να σας βρουν οποια προπαιδεια θελετε... Δεν επιμενω στην παπαγαλια. Υπαρχει η τριτη γι'αυτο :)
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 31 Ιαν 2011, 01:16

Καλησπέρα,επειδή είχα Β΄πριν από 2 χρόνια,επέμενα να τη μάθουν γιατί στη Γ΄τάξη δίνει: Κεφάλαιο 4 : προπαίδειες του 2,3, 4, 5,10,(οι εύκολες) Κεφάλαιο 5: προπαίδειες του 6,7 ,Κεφάλαιο 6:προπαίδειες του 8 και του 9, Κεφάλαιο 11 η προπαίδεια του 11 και λίγο παρακάτω οι επόμενες. Οπότε δική σας η απόφαση. Ας πούμε ότι παίρνει σα δεδομένο ότι την έχουν ήδη κατακτήσει στη Β τάξη(!!!). Εμένα προσωπικά ,που επέμεινα αρκετά στη Β, μου βγήκε πολύ πολύ καλύτερα στην επόμενη τάξη κι έτσι μπόρεσα και να προχωρήσω πιο εύκολα στην ύλη της Γ΄που τους δίνει περισσότερα και καινούρια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες