Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΣΤΗ Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΣΤΗ Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό katerinapan » 10 Δεκ 2010, 19:08

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΞΑΣΚΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ;;;;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
katerinapan
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό helen1967 » 11 Δεκ 2010, 18:10

Μπορείς να επιλέγεις κάποια κείμενα σημαντικών συγγραφέων ( Φακίνου, Τριβιζά, Μανθόπουλος ) να φωτοτυπείς κάποια αποσπάσματα κατά τη δική σου κρίση και την ώρα της Παρασκευής να τα διαβάζετε να κάνετε ερωτήσεις κατανόησης κειμένου και να τα συνοδεύεις με μια ταιριαστή ζωγραφιά. Εγώ που το εφαρμίζω από την αρχή της χρονιάς έχει επιτυχία. Εξασκούμε παράλληλα και το Σκέφτομαι και Γράφω και οι μικροί έγιναν μάστορες στο Γραπτό Λόγο!
Άβαταρ μέλους
helen1967
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 13 Δεκ 2010, 00:14

Υπάρχουν πολλοί τρόποι:
Μπορείς να τους διαβάσεις 2 - 3 μικρά βιβλία και μετά να τα χωρίσεις σε ομάδες και να τους ζητήσεις να φτιάξουν το δικό τους παραμύθι, ανακατεύοντας τους ήρωες, να το εικονογραφήσουν και να παίξουν θεατρικά ένα απόσπασμα! Βέβαια, αυτό προϋποθέτει αρκετές ώρες ευέλικτης ζώνης.
Επίσης, εγώ έκανα το εξής και είχε μεγάλο αποτέλεσμα: Είχα δανειστική βιβλιοθήκη στην τάξη και, όποτε ένας μαθητής τέλειωνε 3 βιβλία του απένειμα "Έπαινο φιλαναγνωσίας" και του έδινα και ένα ευτελές δωράκι: μια γόμα, ένα σελιδοδείχτη, κλπ. Βέβαια, απαραίτητη προϋπόθεση ήταν να μας τα παρουσιάσει τα βιβλία, για να δω αν τα έχει όντως διαβάσει! Τα μικρά κάνανε σαν τρελά για το ποιος θα πάρει το επόμενο βραβείο!
Μπορείς να τους δίνεις απόσπασμα ενός παραμυθιού και να τους ζητάς να σου λένε τη συνέχεια!
Επίσης, εγώ στην τάξη είχα καθιερώσει την "ώρα λογοτεχνικής ανάγνωσης": μια ώρα την εβδομάδα, συνήθως Παρασκευή τελευταία ώρα, έβαζα χαλαρωτική μουσική και τα παιδιά κάθονταν στα μαξιλαράκια τους στο πάτωμα και έπαιρναν βιβλία και διάβαζαν ή τα ξεφύλλιζαν με το διπλανό τους. Είχε πολύ καλό αποτέλεσμα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες