Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

υπέρβαση δεκάδας

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

υπέρβαση δεκάδας

Δημοσίευσηαπό katcbf250 » 12 Μαρ 2010, 20:14

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Στην πρώτη έχουμε κάνει υπέρβαση δεκάδας αρχικά με πολύ εποπτικό υλικό (αριθμητήριο και ξυλάκια).Από κι και ύστερα για να γίνει με πιο νοερό τρόπο η διαδικασία της στάσης του 10 χρησιμοποιούμε δύο κεραιούλες πάνω από τον μικρότερο αριθμό τον οποίο αναλύουν σε δύο αθροίσματα(στην πρώτη κεραία βάζουν το συμπλήρωμα του 10 και στην άλλη πόσα περισσεύουν).Η ερώτηση μου είναι αν θα πρέπει να καταργήσουμε και τις κεραίες έτσι ώστε η όλη διαδικασία να γίνεται μόνο στο μυαλό τους.μερικά παιδιά βρίσκουν το άθροισμα χωρίς κεραίες.Οι υπόλοιποι; :?:
Άβαταρ μέλους
katcbf250
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 03 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό stellagr » 18 Μαρ 2010, 00:37

..δεν ξέρω τι θα πουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι και πιο έμπειροι από εμένα, πάντως ο τρόπος σου με τις κεραίες πολύ μου άρεσε και σήμερα κι όλας τον εφάρμοσα στους μαθητές μου.. Νομίζω ότι ο τρόπος σου είναι και διασκεδαστικός, οι αριθμοί με τις κεραίες πάνω στο κεφάλι τους έχουν πλάκα.. Σε ευχαριστώ λοιπόν για την ιδέα σου.. Όσο για το ερώτημά σου μάλλον δεν μπορώ να σου απαντήσω τώρα γιατί μόλις μπήκαμε στο κεφάλαιο και λέμε να κάτσουμε μέχρι το Πάσχα, γιατί είδα πολλά ματάκια σήμερα να με κοιτάνε με απόγνωση... :D :?
Άβαταρ μέλους
stellagr
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Φεβ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό varvarak » 18 Μαρ 2010, 06:15

Καλύτερα θα ήταν να κάτσεις στις κεραιούλες για να μάθουν τη διαδικασία όλοι καλά. Όσο τα αθροίσματα είναι μικρά, δεν έχουν πρόβλημα. Οι κεραιούλες είναι χρήσιμες σε πράξεις όπως 46+ 8, 55-9 κ.λ.π. Όσο πιο καλά τα μάθουν τόσο καλύτερα θα είναι και γι΄ αυτά κια για σένα στη Β΄ ταξη.
Άβαταρ μέλους
varvarak
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες