Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΤΟΝΟΙ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΤΟΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό mikahlos » 17 Νοέμ 2009, 17:01

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΙΔΙ ΠΕΜΠΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΧΩΡΙΣ ΜΑΘΗΣΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝΟΥΣ !!!!! ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΥΘΎΝΕΤΑΙ ΓΙ¨ΑΥΤΟ;;;; ΜΟΝΟ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ;;; ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
Άβαταρ μέλους
mikahlos
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΤΟΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό asteriost » 23 Φεβ 2011, 22:42

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΙΔΙ ΠΕΜΠΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΧΩΡΙΣ ΜΑΘΗΣΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝΟΥΣ !!!!! ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΥΘΎΝΕΤΑΙ ΓΙ¨ΑΥΤΟ;;;; ΜΟΝΟ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ;;; ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.


Σίγουρα δεν φταίει μόνο οη δάσκαλοςα. Έχουν ευθύνη και οι κηδεμόνες που βοηθάνε το παιδί στο σπίτι. Όμως σας παρακαλώ, γράφετε με μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία προκαλούν ένταση...
Άβαταρ μέλους
asteriost
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 01:00

Re: ΤΟΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό raulita » 24 Φεβ 2011, 02:06

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΙΔΙ ΠΕΜΠΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΧΩΡΙΣ ΜΑΘΗΣΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝΟΥΣ !!!!! ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΥΘΎΝΕΤΑΙ ΓΙ¨ΑΥΤΟ;;;; ΜΟΝΟ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ;;; ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.


Για το ποιος ευθύνεται;Εμένα ένας μαθητής μου(Στ' τάξη και από τους καλύτερους) δεν έβαζε τόνους.Δεν είναι τπτ.Μια συνήθεια.Του το υπενθύμιζα πάντα πριν μου δώσει τα γραπτά του.Τώρα του έγινε συνήθεια και τους βάζει χωρίς να πω κάτι.Οπότε θα πρέπει να τους το υπενθυμίζουμε συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό smev » 24 Φεβ 2011, 16:00

Αν ένας μαθητής έχει πρόβλημα με τους τόνους είτε δεν έγινε σωστή διδασκαλία, είτε αντιμετωπίζει κάποιο μαθησιακό πρόβλημα. Η ευθύνη για τη σωστή αντιμετώπιση βρίσκεται στο σχολείο (με επιπλέον εξάσκηση, συνεχή υπενθύμιση, εκμάθηση τεχνικών ελέγχου του γραπτού). Μπορεί να υπάρξει συνεργασία με την οικογένεια, αλλά μη φορτώνουμε τη δική μας δουλειά στους άλλους...
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Re: ΤΟΝΟΙ

Δημοσίευσηαπό zakynthos » 22 Ιουν 2012, 17:15

Δυστυχώς ένας μεγάλος αριθμός πολύ καλών μαθητών παρατονίζει.Το μυστικό βρίσκεται στην Α΄τάξη.Πρέπει να μάθει να βάζει τον τόνο μόλις γράφει τη συλλαβή που τονίζεται και όχι αφού ολοκληρώσει τη λέξη.
Άβαταρ μέλους
zakynthos
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2011, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron