Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 02 Μάιος 2010, 13:41

Γλώσσα: Παίζουμε παντομίμα. Θεωρώ πολύ βασικό να μάθουν σωστά την κλίση και ορθογραφία του ρήματος είμαι για αυτό θα μείνω και τρίτο μάθημα.

Μαθηματικά: Ενότητα 46η.

Γενικά πιστεύω ότι είμαι μια χαρά διότι όλα τα παιδιά έχουν μάθει να γράφουν και να διαβάζουν. Αυτό είναι το βασικό στη γλώσσα. Τώρα στα Μαθηματικά, όσα περισσότερα καταλαβαίνουν τόσο πιο πολύ θα προχωρήσουμε. Μπορεί να τα εισάγω και στον πολλαπλασιασμό.

Θαωρώ άξιο να σας αναφέρω ότι στις 13 Απριλίου μου ήρθε μαθητής από μετεγγραφή ο οποίος στα Μαθηματικά ήξερε μόνον να γράφει τους αριθμούς. Τίποτα άλλο!!! Καταλαβαίνετε το επίπεδο δουλειάς που κάνουν πολύ συνάδελφοί μας στην Πρώτη Τάξη...
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό katcbf250 » 02 Μάιος 2010, 16:27

Γενικά πιστεύω ότι η ύλη της γραμματικής είναι πολύ μεγάλη για την Α Τάξη.Τα μαθήματα της γλώσσας δεν βγαίνουν σε ένα δίωρο και τα παιδιά δυσκολεύονται πολύ να κατανοήσουν ορισμένες έννοιες.Απόλυτα φυσιολογικό αφού δεν είναι ακόμα τόσα ώριμα.Παρ'όλα αυτά προσπαθούμε.Απλα δεν ξέρω αν θα βγάλουμε όλη την ύλη στην γλώσσα.
Άβαταρ μέλους
katcbf250
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 03 Ιαν 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 02 Μάιος 2010, 17:17

Χαλλλλλλλλλλλάρωσε.......
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mikahlos » 06 Μάιος 2010, 12:48

ΑΚΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΔΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ ΠΕΡΙΛΗΨΗ!!! ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ?? ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ?
Άβαταρ μέλους
mikahlos
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό fayxr » 06 Μάιος 2010, 20:17

είμαι σε μικρό σχολείο κι έχω αγχωθεί με την ύλη της γλώσσας πρώτης δημοτικού. όλη την ύλη πιστεύω θα την βγάλω κ τα μαθηματικά της α΄που βρίσκομαι στο 53. αλλά στη γλώσσα είμαι στο παίζουμε παντομίμα.. κ τα καινούρια μαθήματα χρειάζονται πάνω από δίωρο για να γίνουν.. εσεις σε ποιο μάθημα θα μπείτε από δευτέρα?
Άβαταρ μέλους
fayxr
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Οκτ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mikahlos » 06 Μάιος 2010, 20:41

ειναι σημαντικο για μενα να μου πειτε τη γνωμη σασ για το θεμα που εθεσα γιατι εχει αγχωθει μια μητερα -φιλη. Τη Δευτερα μπαινω στην Εκθεση Βιλιου . Μην αγχωνεσαι συναδελφε/ισσα. κι εγω τρεις ωρες τρωω σε καθε ενοτητα.
Άβαταρ μέλους
mikahlos
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό toria » 06 Μάιος 2010, 22:22

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΄΄ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ΄΄
ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ Δ΄ ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ...
ΕΙΜΑΙ ...ΤΟΣΟ ..ΠΙΣΩ????????
Άβαταρ μέλους
toria
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 25 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό mikahlos » 07 Μάιος 2010, 12:40

μην αγχωνεσαι ... θα βγει η υλη..
μετρα λιγο τις ωρες που χρειαζεσαι ακομη..
Τα μαθηματικα βγαινουν σιγουρα τώρα η γλωσσα...
Άβαταρ μέλους
mikahlos
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 07 Μάιος 2010, 23:35

είμαι σε μικρό σχολείο κι έχω αγχωθεί με την ύλη της γλώσσας πρώτης δημοτικού. όλη την ύλη πιστεύω θα την βγάλω κ τα μαθηματικά της α΄που βρίσκομαι στο 53. αλλά στη γλώσσα είμαι στο παίζουμε παντομίμα.. κ τα καινούρια μαθήματα χρειάζονται πάνω από δίωρο για να γίνουν.. εσεις σε ποιο μάθημα θα μπείτε από δευτέρα?


κι γω σ αυτό είμαι στη γλώσσα. μην αγχώνεσαι. αν δεν βγάλεις κάτι δεν πειράζει. πολλά απ τα γλωσσικά φαινόμενα που εξετάζουμε είναι ούτως ή άλλως πολύ δύσκολα (ή περιττά) για τα μικρά. αν δεις να σκουραίνουν τα πράγματα κάνε επιλογή της γραμματικής και των κειμένων των ενοτήτων που θα σου απομένουν. εγώ τουλάχιστον αυτό θα βγάλω. για να καταλάβεις πχ καλύτερα να διδάξω κ πάλι καταλήξεις ρημάτων παρά να κάνω γραμματική όπως αυτή με την απόστροφο... ήταν πάρα πολύ για τα μικρά αυτό.
και μάλιστα εγώ μαθηματικά είμαι πιο πίσω από σένα. στο 49.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό zafido » 08 Μάιος 2010, 11:41

Νομίζω ότι πρέπει να αγχωνόμαστε για το αν τα μικρά θα φύγουν από την πρώτη έχοντας αποκτήσει βασικές δεξιότητες που θα χρειαστούν για τα υπόλοιπα μαθητικά τους χρόνια, αν έχουν αγαπήσει το σχολείο. Δεν πρέπει να μένουμε στην άνευ ουσίας πολλές φορές φόρτωση των γνώσεων. Ας αναρωτηθούμε κι αν βγουν μερικά κεφάλαια παραπάνω θα είναι καλύτεροι μαθητές του χρόνου;
Άβαταρ μέλους
zafido
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron