Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΥΛΗ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό adonis_nasia » 18 Οκτ 2009, 15:52

Επειδή έχω καιρό να ακούσω πως τα πάτε με την πρώτη τάξη, τις εμπειρίες σας και τις σκέψεις σας κ.τ.λ. ανοίγω μια καινούρια θεματική ενότητα που σχετίζεται με τα παραπάνω. Όσον αφορά την ύλη των μαθημάτων :
ΓΛΩΣΣΑ:Ολοκληρώσαμε την επανάληψη του Α,α αντίο θάλασσα.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Αύριο μπαίνουμε στο 8 του βιβλίου.
MEΛΕΤΗ:Πως ζούμε στο σχολείο.
Άβαταρ μέλους
adonis_nasia
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 18 Οκτ 2009, 19:00

Αχ δεν με αισιοδόξησες :) Εγώ είμαι στην ενότητα "πού είναι ο Άρης" στο "να" και θα τελειώσω αυτή τη βδομάδα. Στα μαθηματικά είμαι στα σπιτάκια των αριθμών, στο 7ο δλδ αλλά θα μείνω κάποια μαθήματα σ αυτό... Τώρα μελέτη συνήθως δεν προλαβαίνω να κάνω κι είμαι στα κεφάλαια που συζητάμε για την τάξη.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό nisiotisa » 18 Οκτ 2009, 19:24

Είναι η δεύτερη φορά που παίρνω πρώτη τάξη. Πηγαίνω αργά γιατί τα παιδιά δεν ήταν καθόλου προετοιμασμένα. Αφού μπουν λίγο στο νόημα θα επιταχύνω. Είμαι στην ενότητα 'πού είναι ο Άρης" , στο 'έλα'. Φίλη nina 1 μην αγχώνεσαι. Καλύτερα να πας αργά τώρα στην αρχή παρά να προχωράς χωρίς τα παιδιά να μαθαίνουν. Και την προηγούμενη φορά που είχα πρώτη, ήμουν αυτή την εποχή σ' αυτή την ενότητα και η ύλη βγήκε. Στα μαθηματικά είμαι στο 8. Καλή δουλειά!
Άβαταρ μέλους
nisiotisa
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό vasw » 18 Οκτ 2009, 20:06

Μέρες περίμενα αυτό το θέμα!!!
Εμείς στη Γλώσσα τελειώνουμε την 1η ενότητα "πού είναι ο Άρης" και στα Μαθηματικά είμαστε στο έβδομο μάθημα. 'Εχω ακούσει ότι άλλα σχολέια ειναι στη Γλώσσα στο Κ και στα Μαθηματικά περίπου στο 15 μάθημα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τρέχουμε τόσο πολύ.[/b]
Άβαταρ μέλους
vasw
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό staheap » 18 Οκτ 2009, 20:12

[color=darkblue60][/color60]
Καλησπέρα και από εμένα
Αύριο στη Γλώσσα θα κάνω το "να"
Στα Μαθηματικά είμαι στα σπιτάκια των αριθμών.
Άβαταρ μέλους
staheap
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 00:00

Γειαααααα

Δημοσίευσηαπό giannisx » 18 Οκτ 2009, 22:04

Γεια σας συναδελφοι !!!Ειδα που περιπου βρισκεται ο καθενας και ανασανα!!! Αργα οπως λενε οι περισσοτεροι!!!Μην βιαζεστε!!!Κι εγω ειμαι στο"Τιτινα , η κοτα" και θεωρω οτι ειμαι και λιγο μπροστα!!ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Άβαταρ μέλους
giannisx
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό smev » 19 Οκτ 2009, 17:17

Σήμερα έκανα στη Γλώσσα το ΑΝΤΙΟ ΘΑΛΑΣΣΑ. Στα μαθηματικά τέλειωσα το 8ο κεφάλαιο. Μελέτη περιβάλλοντος στην οικογένεια. Ευέλικτη ζώνη τελείωνω το σταφύλι και από τον άλλο μήνα θα κάνω τον Καραγκιόζη.
Βέβαια σημασία έχει να μαθαίνουν τα παιδιά και όχι να βγαίνουν οι σελίδες.
Η τάξη μου έχει αρκετά καλό επίπεδο, όμως με δυσκολεύουν οι παρεμβάσεις κάποιων γονέων που επιμένουν, παρά τις συστάσεις μου, να 'βοηθούν" τα παιδιά τους με τρόπο διαφορετικό από αυτό που δουλεύουμε στην τάξη.
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 19 Οκτ 2009, 21:27

Είναι η δεύτερη φορά που παίρνω πρώτη τάξη. Πηγαίνω αργά γιατί τα παιδιά δεν ήταν καθόλου προετοιμασμένα. Αφού μπουν λίγο στο νόημα θα επιταχύνω. Είμαι στην ενότητα 'πού είναι ο Άρης" , στο 'έλα'. Φίλη nina 1 μην αγχώνεσαι. Καλύτερα να πας αργά τώρα στην αρχή παρά να προχωράς χωρίς τα παιδιά να μαθαίνουν. Και την προηγούμενη φορά που είχα πρώτη, ήμουν αυτή την εποχή σ' αυτή την ενότητα και η ύλη βγήκε. Στα μαθηματικά είμαι στο 8. Καλή δουλειά!


Τώρα που άκουσα όλους, κάπως καλύτερα :)
Βλέπω ότι αρκετοί δεν βιάζονται και είναι πάνω κάτω σαν κι μένα.
Κι γω φοβάμαι να τα τρέξω γιατί σ αυτή τη φάση που δίνω τόσες συλλαβές ολικά κάποια έχουν ζοριστεί αν και δεν επιμένω και τόσο εδώ. Στα γράμματα θα επιμένω.
Και η τάξη μου έχει ένα μεσαίο επίπεδο, οπότε δεν μπορώ να πω ότι εχω τη δυνατότητα να "πετάω". Πηγαίνουμε αργά.... κι είναι 21.
Καλή δουλειά επίσης !! :)
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 19 Οκτ 2009, 21:29

[color=darkblue07][/color07]
Καλησπέρα και από εμένα
Αύριο στη Γλώσσα θα κάνω το "να"
Στα Μαθηματικά είμαι στα σπιτάκια των αριθμών.


Φίλε/η είμαι κι γω στα ίδια. Ειδικά για τα μαθηματικά ανησυχώ, γιατί βλέπω σχεδόν όλους να είναι παρακάτω κι γω είμαι στο 7 και το 8 θα το τελειώσω μάλλον στο τέλος της βδομάδας. Χαίρομαι που βλέπω πως είμαστε στα ίδια.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό lilo » 19 Οκτ 2009, 21:55

Παιδιά κ εγώ είμαι στο έλα στη γλώσσα και στα μαθηματικά στα σπιτάκια των αριθμών, μελέτη δεν έχω ξεκινήσει ακόμα από βδομάδα..Πρώτη φορά παίρνω πρώτη κ έχω ψιλοαπογοητευθεί...
Άβαταρ μέλους
lilo
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες