Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ύλη μαθηματικών

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Ύλη μαθηματικών

Δημοσίευσηαπό nina1 » 13 Οκτ 2009, 21:00

Συνάδελφοι καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε σχετικά με τα μαθηματικά και την ύλη. Αρκετοί συνάδελφοι μου λένε ότι κάνουν καθημερινά μαθηματικά. Εγώ ωστόσο ακολουθώ το πρόγραμμα σ αυτό και τη μία ημέρα δεν κάνω μαθηματικά. Θα έχω πρόβλημα με την ύλη μήπως αργότερα? Σε κάθε μάθημα μένω δύο ημέρες (μία βιβλίο-μία τετράδιο εργασιών) εκτός απ τις ημέρες που έχουμε καθοδηγούμενη γραφή αριθμών οπότε και μένω περισσότερο βέβαια. Εγώ τώρα είμαι στο 6ο κεφάλαιο. Ας μου πουν πώς έχουν δουλέψει οι εμπειρότεροι.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό lilapap » 14 Οκτ 2009, 13:58

Συναδελφε,26 χρονια δουλευω κυριως με μικρες ταξεις.Καλο ειναι να κανεις καθε μερα Μαθηματικα για να μην αγχωθεις στο τελος.Επισης εγω εχω και τετραδιο Μαθηματικων και καποιες μερες δουλευουμε και εκει παραλληλα με τον πινακα..
Καλη επιτυχια
Άβαταρ μέλους
lilapap
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nina1 » 14 Οκτ 2009, 19:30

Οκ σ ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Έχω κι γω τετράδιο μαθηματικών και βασικά προς το παρόν το δουλεύω για την καθοδηγούμενη γραφή αριθμών. Ίσως είναι λοιπόν καλύτερα κάθε μέρα.
Άβαταρ μέλους
nina1
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 07 Δεκ 2006, 01:00

Ανάλυση αριθμών

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 14 Οκτ 2009, 20:23

Συγγνώμη αν είναι off topic αλλά έχω πρόβλημα να καταλάβουν την ανάλυση των αριθμών σε αθροίσματα και να βρουν τον κρυμμένο όρο σε μια πρόσθεση. Στο παιχνίδι "μαντεύω πόσα έκρυψα" τα πήγαν καλά αλλά μετά...λίγο χαθήκαμε. Σκαρφίστηκα να κάνουμε "ζευγαράκια αριθμών" που πάνε στο αντίστοιχο σπιτάκι (πχ. τα 1 και το 3 όταν συναντιούνται πάνε στο σπιτάκι του 4). Δεν έχουμε δουλέψει και πολύ με αριθμητήριο.

Κάθε πρόταση - συμβουλή δεκτή!!!
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Re: Ανάλυση αριθμών

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 16 Οκτ 2009, 00:24

Συγγνώμη αν είναι off topic αλλά έχω πρόβλημα να καταλάβουν την ανάλυση των αριθμών σε αθροίσματα και να βρουν τον κρυμμένο όρο σε μια πρόσθεση. Στο παιχνίδι "μαντεύω πόσα έκρυψα" τα πήγαν καλά αλλά μετά...λίγο χαθήκαμε. Σκαρφίστηκα να κάνουμε "ζευγαράκια αριθμών" που πάνε στο αντίστοιχο σπιτάκι (πχ. τα 1 και το 3 όταν συναντιούνται πάνε στο σπιτάκι του 4). Δεν έχουμε δουλέψει και πολύ με αριθμητήριο.

Κάθε πρόταση - συμβουλή δεκτή!!!

ΤΑ "ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ "(ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ,ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ-ΕΝΝΟΙΑ) ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ.ΤΟΥΣ ΖΗΤΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΝΕΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΓΡΑΦΑΜΕ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ(ΖΩΓΡΑΦΙΖΑΝ ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑΝ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ-ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ)ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΩΝ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΙΣΤΟΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΟΡΟ( ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΡΟ).ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΘΕΣΗΣ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΚΤΥΛΑ Π.Χ. ΟΛΑ ΚΑΝΟΥΝ 5 ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΑ 2 (ΚΛΕΙΝΩ ΔΑΚΤΥΛΑ)ΑΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ.
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες