Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Α΄τάξη - Υπέρβαση δεκάδας

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Α΄τάξη - Υπέρβαση δεκάδας

Δημοσίευσηαπό ioannitsa » 06 Απρ 2009, 20:13

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η τάξη σας έχει καταφέρει να εξοικειωθεί με την υπέρβαση της δεκάδας. Στα 16 παιδάκια που έχω τα καταφέρνουν τα 10 με λίγη βοήθεια. Με τι τρόπο το διδάσκετε;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ioannitsa
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό carmen » 09 Απρ 2009, 12:34

Εγώ βρήκα ότι βάζοντας κεραίες πάνω στον αριθμό τα παιδιά το βρίσκουν διασκεδαστικό και το παίρνουν για παιχνίδι. Ο τρόπος του βιβλίου με τα βελάκια τα μπερδεύει περισσότερο. Πάντως σίγουρα δεν είναι εύκολο γι'αυτό μην απογοητεύεσαι!!!
Άβαταρ μέλους
carmen
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό bako » 09 Απρ 2009, 19:26

Προσπαθούν τα καημένα. στην πρόσθεση τα έχουν καταφέρει όλοι (15 στους 16) στην αφαίρεση τα μπερδεύουν λίγο...Τους δίνω την πράξη πχ 9 + 8 με το σχήμα του βιβλίου. Τους λέω πρώτα απ όλα να ζωγραφίσουν με μπιλάκια τον δεύτερο αριθμό, ύστερα ρωτάμε πόσα μπιλάκια θα χρησιμοποιήσω για να κάνω το 9 δέκα, το σημειώνουμε, μετά πόσα μπιλάκια μας περρίσευσαν για μετά το 10 το σημείωνοουμε και πάλι στο αντιστοιχο κουτάκι και τέλος τους είναι πανεύκολο να πούνε 10 και 7 μας δίνουν 17. έχω διαπιστώσει ακόμη ότι άμα τους αλλάξεις το σχήμα τα χάνουν, γι' αυτό ίσως στην αρχή μέχρι να το εμπεδώσουν είναι καλύυτερο να τους δίνεις πάντα το ίδιο σχήμα με τα ίδια βελάκια και τ αίδια κουτάκια. Κάνουμε πολλή εξάσκηση στο σχολείο και τους δίνω καθημερινά ασκήσεις στο σπίτι. Έχουν κατακουραστεί βέβαια...μα τι να κάνουμε... Απαιτείται πολλή προσπάθεια και από σένα και από εκείνα. Ελπίζω να σε βοήθησα. δεν ξέρω αν τα κάνω κι εγώ ολόσωστα πρώτη φορά είναι που έχω πρώτη..Ίσως θα βοηθούσε περισσότερο η συμβουλή κάποιου πιο έμπειρου δασκάλου.
Άβαταρ μέλους
bako
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες