Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

α τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό VIKIGEO » 27 Ιαν 2009, 22:44

ΕΜΕΙΣ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ Α΄ΤΕΥΧΟΥΣ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΦΑΒΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΗΝ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ. ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ Β' ΤΕΥΧΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΕ ΔΙΨΗΦΟ ΦΩΝΗΕΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑ ΔΙΨΗΦΑ ΣΥΜΦΩΝΑ.
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2 (ΜΕ 3) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΕ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 2. ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗ Β΄ΤΑΞΗ.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 28 ΜΕ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΑΥΤΗ ΑΡΚΕΤΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΗΣ ΤΟΣΟ ΣΕ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΤΟΥΣ.
Η ΥΛΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΙΑΖΕΣΤΕ.
Άβαταρ μέλους
VIKIGEO
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό soldier_of_fortune » 28 Ιαν 2009, 15:09

Εγώ γλώσσα θα μπω αυριο στο β τεύχος . Μαθηματικά είμαι στο 29 μάθημα . Δε νομίζω ότι πρέπει να βιαζόμαστε αν και αυτό το καθορίζει και η τάξη σε μεγάλο βαθμό . Έτσι και αλλιώς μετά από μερικά μαθήματα στη γλώσσα μπαίνει περισσότερη γραμματική και τα πράγματα γίνονται πιο απαιτητικά . Καλή δύναμη συνάδελφοι .


ειμαι ακριβως στα ιδια
Άβαταρ μέλους
soldier_of_fortune
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 28 Ιαν 2009, 16:02

Συνάδελφοι , επειδή και εγώ είχα πρώτη με τα νέα βιβλία πιστεύω ότι η ύλη βγαίνει . ( την έβγαλα με τις απεργίες την ύλη κάνοντας τα πιο πολλά μαθήματα 2 δίωρα ) . Αν κάνετε ένα προγραμματισμό θα το δείτε . Αυτό που θα ξεκινήσω νωρίτερα είναι τα γραμματικά φαινόμενα . Και τελικά τι μετράει πιο πολύ ; Να βγει η ύλη ή τα παιδάκια μας να καταλάβουν αυτά που μαθαίνουν ;
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό gwgwthermou » 03 Φεβ 2009, 00:05

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΕΧΩ Κ ΓΩ Α ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ..ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ Η ΥΛΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ..ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ<ΜΠΛΕ ΟΝΕΙΡΑ> Κ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ 35..
ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?
Άβαταρ μέλους
gwgwthermou
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό gwgwthermou » 03 Φεβ 2009, 00:06

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΕΧΩ Κ ΓΩ Α ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΥΛΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ..ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ<ΜΠΛΕ ΟΝΕΙΡΑ> Κ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ 35..
ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?
Άβαταρ μέλους
gwgwthermou
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 03 Φεβ 2009, 18:09

Καλησπέρα κι από μένα. Στη γλώσσα ήταν να μπω χθες στην 6η ενότητα αλλά λείπουν μαθητές και έτσι έμεινα και κάνω επαναλήψεις. Πιστεύω αύριο θα ξεκινήσω.
Μαθηματικά είμαι στο 31...είμαι λίγο πίσω εεε;;;
[color=darkbluea4][/colora4]
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό smpezert » 03 Φεβ 2009, 19:27

Στη Γλώσσα είμαι σήμερα 3/2 στο τσ και αύριο θα μπω στο γκ.Κάθομαι πάντα δύο μέρες σε κάθε μάθημα. Παρασκευες κάνω πάντα επανάληψη.

Στα Μαθηματικά είμαι στο 30. Κάθομαι συνήθως δυο με τρεις μέρες. Ψιλοαγχώθηκα με τα Μαθηματικά, αν και βλέπω πως όλοι κάπου εκεί είστε. Μου φαίνεται πως είναι πολλά τα μαθήματα και δεν θα βγουν μέχρι το τέλος της χρονιά.

Μελέτη και Ανθολόγιο κάνω σπάνια γιατί είμαι σε διθέσιο και δεν έχω τον χρόνο που χρειάζεται. Είναι λίγο άσχημο αυτό.

Τι λέτε για την Μελέτη; Μπορεί να μου πει κανείς ποιες στοιχειώδεις γνώσεις Μελέτης θα πρέπει να έχουν τα παιδιά, όταν τελειώσουν την Α? Γιατί το βιβλίο όλο εννοείται πως δεν θα μπορέσω να το κάνω. Είναι η πρώτη μου χρονιά με Α' και δεν ξέρω
Άβαταρ μέλους
smpezert
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 16 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό nasiatofi » 03 Φεβ 2009, 21:16

Καλησπέρα και από Κύπρο!!! Εγώ θα κάνω το τσ αύριο. Μαθηματικά δεν έχουμε τα ίδια βιβλία.
Άβαταρ μέλους
nasiatofi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

α΄τάξη

Δημοσίευσηαπό nakrivou » 03 Φεβ 2009, 21:26

Καλησπέρα
στη γλώσσα είμαι στο:Με πινέλα και φαντασία και μαθηματικά στο 35.
Δεν ξέρω αν πράττω σωστά αλλά σε κάθε μάθημα και γλώσσας και μαθηματικών αφιερώνω 2 μέρες. Δηλαδή την 1η μέρα κάνω στο βιβλίο και την επόμενη στο εργασιών.
Ανθολόγιο τους διαβάζω κείμενα και μετά τα συζητάμε, αυτό συνήθως την τελευταία ώρα, σαν ώρα του παραμυθιού. Δεν είχα άλλη φορά Α τάξη. Λέτε στο τέλος να τρέχω να προλάβω;
Άβαταρ μέλους
nakrivou
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 07 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό gwgwthermou » 12 Φεβ 2009, 00:24

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ <ΟΙ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ>ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟ 40..ΜΑΛΛΟΝ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ..
Άβαταρ μέλους
gwgwthermou
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες