Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Πρόβλημα με τις εργασίες για το σπίτι στην Β΄τάξη

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Πρόβλημα με τις εργασίες για το σπίτι στην Β΄τάξη

Δημοσίευσηαπό patakmary » 23 Νοέμ 2008, 15:17

Γεία σας έχω Β΄τάξη και έχω πρόβλημα με τις εργασίες που δίνω για το σπίτι, θα ήθελα τη γνώμη σας. Δίνω καθημερινά μία φωτοτυπία στη γλώσσα και μέρα παρα μέρα φωτοτυπία στα μαθηματικά. Μερικοί γονείς αντέδρασαν και είπαν ότι είναι υπερβολική η δουλεία μου ακόμα και η συνάδερφος μου. Ενας επισης γονιός είπε να μην δίνω εργασίες απο το site γιατί όπως υποστηρίζει δεν είναι εγκεκριμένες απο το Υπουργείο. Το επίπεδο των παιδιών κατά την γνώμη μου μπορεί να ανταποκριθεί στις εργασίες μου με την επίβλεψη όμως των γονιών. Στόχος των παιδιών και κυρίως των γονιών είναι να μην κουράζονται στο σπίτι. Η δική μου εμπειρία είναι ότι μόνο με την εμπέδωση της ύλης θα μπορέσουν να προοδεύσουν. Ο σχολικός σύμβουλος είπε να δίνουμε μέσα στην τάξη τις φωτοτυπίες και μόνο το Σαβββατοκύτιακο να έχουν εργασία για το σπίτι. Θα ήθελα τη γνώμη σας αν σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να ακούσω τους γονείς. :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

εργασίες για το σπίτι

Δημοσίευσηαπό zeffi » 23 Νοέμ 2008, 15:52

Αγαπητή μου δασκάλα,
είμαι μία μητέρα που απ' ότι κατάλαβες, μια και είμε μέσα στο site, δεν αρκείται στις ασκήσεις των δασκάλων των παιδιών μου. Όχι ότι δεν είναι αρκετές αλλά γιατί πιστεύω ότι η επανάληψη και η εξάσκηση είναι το παν.
Μην ανησυχείς λοιπόν και βάζε ό,τι νομίζεις εσύ ότι χρειάζεται για τα παιδάκια. Οι γονείς που γκρινιάζουν θα το καταλάβουν αργότερα το πόσο καλό τους έκανες.

Φιλιά
Ζέφη
Άβαταρ μέλους
zeffi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό patakmary » 23 Νοέμ 2008, 16:14

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά θα ήθελα και κάποια γνώμη εκπαιδευτικού επι τπυ θέματος. :D
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

apanthsh

Δημοσίευσηαπό despoinaki84 » 23 Νοέμ 2008, 16:50

agaphth sinadelfissa. exw 3 xronia empirias mono alla to diastima pou douleuw exw katalavei oti oi goneis den prepei na mplekontai sth douleia mas giati dimiourgoun provlimata opws auto pou periegrapses. gnwmh mou mh tous dineis shmasia kai sinexise na kaneis th douleia opws esi nomizeis oti einai kalo gia ta paidia.kai an o/h sxolikos/h symvoulos einai kalos/h sth douleia tou/ths zita tou/ths voithia tou/ths.gia auto tous plirwnoun.kai kathe katergaris ston pago tou..... an ikseran kapoioi goneis ti prepei kai ti den prepei na kanei enas daskalos h mia daskala de tha estelnan ta paidia tous sxoleio tha ta kratousan spiti kai tha tous ta didaskan oi idioi. mhn skas....
filia....
Άβαταρ μέλους
despoinaki84
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 23 Νοέμ 2008, 19:04

Αγαπητή συναδέλφισσα,
Θα ήθελα να σου εκθέσω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με τις εργασίες στο σπίτι. Έχω 23 χρόνια προϋπηρεσία και πιστεύω ότι οι εργασίες πρέπει να δίνονται ΜΟΝΟ όταν εξυπηρετούν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ σκοπό. Δηλαδή σημαντικές ενότητες ( προπαίδεια,παραγωγή λόγου.... ) και μόνο όταν ο δάσκαλος κρίνει οτι το τμήμα το απαιτεί και αφού ενημερώσει τους γονείς για το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνουν. Προσωπικά αποφεύγω να δίνω φωτοτυπία καθημερινά γιατί είναι σαν να μεταφέρω τη δουλειά μου στους γονείς που δεν έχουν πάντα τις απαιτούμενες γνώσεις για να βοηθήσουν ΣΩΣΤΑ τα παιδιά. Πολλές φορές μάλιστα στην προσπάθειά τους να τα βοηθήσουν τα μπερδεύουν περισσότερο. Έχω κι εγώ Β τάξη και δίνω φωτοτυπία , Γλώσσα και Μαθηματικά ,το Σαββατοκύριακο και όχι πάντα. Προτιμώ να καθυστερήσω λίγο στην ύλη και να κάνω τη δουλειά μόνη μου. Έτσι ελέγχω καλύτερα τις γνώσεις των μαθητών μου , τις ελλείψεις τους και προχωρώ ανάλογα.Τώρα αν εσύ κρίνεις ότι τα παιδιά βοηθούνται με καθημερινή φωτοτυπία τότε να δίνεις. Οι γονείς δεν έχουν σχέση με το διδακτικό μέρος της δουλειάς μας.Από τους γονείς ζητάω ουσιαστικό έλεγχο στην ανάγνωση, τη γραφή και στις εργασίες που κατά καιρούς δίνονται για να ξέρουν κι αυτοί που βρίσκονται τα παιδιά τους . Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.... Καλό βράδυ
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό patakmary » 23 Νοέμ 2008, 21:13

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά. arms
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 25 Νοέμ 2008, 18:44

Καλησπερα και απο μενα. ειμαι δασκαλα με μονο 3 χρονια προυπηρεσιας. εχω και εγω την β δημοτικου αλλα αντιμετωπιζω αλλο προβλημα. Τους δινω μεν φωτοτυπιες, δεν εχω παραπονο ακομα για την ποσοτητα χαχα αλλα δεν τις λυνουν μονα τους τα παιδια. ενω εχω κανει σαφες το γεγονος στους γονεις οτι θελουν να τις λυνουν μονα τους. δυστυχως δεν προλαβαινω να τις λυνω μεσα στην ταξη οπως και μενα με συμβουλεψε η σχολ συμβουλος. τι μου προτεινεται?
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό Lakis » 25 Νοέμ 2008, 22:30

Αγαπητοί συνάδελφοι, επιτρέψτε μου να πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Ο δάσκαλος είναι ο μόνος υπεύθυνος που θα κρίνει αν χρειάζεται να δοθούν κάποιες εργασίες για το σπίτι.Δεν πρέπει να δεχόμαστε παρεμβάσεις από τους γονείς.
Οι εργασίες που δίνονται στο σπίτι θα πρέπει να είναι απλές ώστε να μπορούν οι μαθητές να τις κάνουν μόνοι τους, να έχουν στόχο την εμπέδωση ή επανάληψη της γνώσης και να μην απαιτούν πολύ χρόνο(το πολύ μισή ώρα).
Ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη σ' αυτήν την ηλικία από παιχνίδι και θα ήταν κρίμα να τους το στερούμε.
Για τις κατ' οίκον εργασίες έχει εκδοθεί και σχετική εγκύκλιος από το υπουργείο.
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό Maria08 » 25 Νοέμ 2008, 22:39

ευχαριστω πολυ θα ψαξω να βρω την σχετικη εγκυκλιο.
Άβαταρ μέλους
Maria08
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Σεπ 2008, 00:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron