Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Γλώσσα Α Δημ.

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Γλώσσα Α Δημ.

Δημοσίευσηαπό elenakyrozi » 14 Νοέμ 2008, 15:12

Ο γιος μου πάει Α Δημοτικού και η δασκάλα τους βάζει για το σπίτι ανακατεμένες λέξεις για να τις βάλουν στη σειρά και να γράψουν πρόταση. Είναι στο γράμμα Θ τώρα. Του είναι αδύνατο να το κάνει αυτό μόνος του (οι προτάσεις είναι αρκετά μεγάλες, όχι απλώς υποκείμενο ρήμα αντικείμενο) παρά μόνο αν του το πω εγώ. Επίσης τους βάζει ορθογραφία πάλι αρκετά μεγάλη πρόταση με 5-6 λέξεις, ενώ από ότι βλέπω στο τ.εργ. συνήθως η ορθογραφία τώρα στην αρχή είναι μια δυο λέξεις. Δεν είναι όλα αυτά υπερβολικά απαιτητικά για τόσο νωρίς? (ακόμα δεν έχουν μάθει όλα τα γράμματα ή τις λέξεις πώς είναι δυνατό να μάθουν τα μέρη μιας πρότασης) ή έτσι γίνεται παντού?
Άβαταρ μέλους
elenakyrozi
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό kapsimali » 14 Νοέμ 2008, 19:41

Κάθε δάσκαλος ή δασκάλα δουλεύει ανάλογα με το υλικό που έχει κάθε φόρα. Υλικό εννοώ τα παιδιά και το επίπεδό τους. Αν το επίπεδο είναι αρεκετά υψηλό τότε μπορεί να προχωρήσει και σε πράγματα με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Πάντως το βιβλίο δασκάλου προτείνει 1 με 2 λέξεις για ορθογραφία. Η ικανότητα του παιδιού στην ορθογραφία μπορεί να εξεταστεί και στον πίνακα αλλά και με τις λέξεις κλειδιά που μπορεί να κάνει προτασούλες και με το σκέφτομαι και γράφω αλλά όλα αυτά όταν πια τελειώσουν όλα τα γράμματα.
Άβαταρ μέλους
kapsimali
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 30 Οκτ 2008, 01:00

Αδιαφορία δασκάλας για το τι μαθαίνουν και αν μαθαίνουν.

Δημοσίευσηαπό mpoumpouka » 22 Νοέμ 2008, 22:53

Είμαι η μητέρα ενός κοριτσιού που πάει τώρα στην Α τάξη.Η δασκάλα μας είναι γνωστή για την αδιαφορία της.Πήγαινε και ο γιός μου στο ίδιο σχολείο.Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω αρχίσει να απελπίζομαι.Προσπαθώ να της δίνω από τις δικές σας εργασίες και έχω δει βελτίωση δεν ξέρω αν κάνω καλά.Τελειώσαμε Μία παράσταση στην πλατεία και η κόρη μου δεν ξέρει να αναγνωρίζει κάποια γράμματα. Πάνω στην απελπισία μου βρήκα την ιστοσελίδα σας,είναι τέλεια.Από μαθηματικά τελειώσαμε την τρίτη ενότητα και η κόρη μου δεν ξέρει ούτε πόσο κάνει 2+2.Με το υλικό που βρήκα και με την βοήθεια του βιβλίου αρχίσαμε να κάνουμε προόδους και χαίρομαι.Με εκτίμηση. Μία Β.Ελλαδίτισσα.
Άβαταρ μέλους
mpoumpouka
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες