Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 01 Σεπ 2008, 18:01

[color=red69][/color69]ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΖΗΤΑΜΕ ΣΤΗΝ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ;;
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Re: ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΙΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 01 Σεπ 2008, 18:08

[color=redac][/colorac]ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΖΗΤΑΜΕ ΣΤΗΝ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ;;
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό patakmary » 01 Σεπ 2008, 21:08

1 τετράδιο 50 φυλλών για εργασιών (κόκκινο)
1 >> >> >> μικρό μπλε για ορθογραφία.
1 >> >> >> μισό σκέτο και μισό με γραμμές για την αντιγραφή.
1 >> >> >> με κουτάκια για μαθηματικά.
προερετικά 1 τετράδιο >> >> σκέτο χωρίς γραμμές για κολλάζ.
1 >> >> μικρό μπλε για παραγωγή γραπτού λόγου.

Πήρα και εγώ την Α΄και Β΄τάξη πέρισι και προπέρισι και τις έχω δουλέψει . Τις ξέρω καλά δεν χρειάζονται άλλα τετράδια. ¨οτι άλλο θέλεις ρώτα. Πιστεύω να σε βοήθησα. Καλή Χρονιά !!
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό antonisper » 01 Σεπ 2008, 21:37

Πιστεύω πως το <μικρό> μέγεθος του τετραδίου δεν εξυπηρετεί στην Πρώτη τάξη. Αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα προσέγγισης και επιλογής. Επίσης θα πρότεινα ένα καλό τετράδιο πρώτης γραφής που μας απαλλάσει από το ομοιόμορφο γράψιμο τόσων τετραδίων κυρίως τους πρώτους μήνες. Δες ψηφιακό υλικό κι αυτό στην παρακάτω ιστοσελίδα: www.grafoulis.gr/wp
Άβαταρ μέλους
antonisper
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό antonisper » 01 Σεπ 2008, 22:09

Καλή χρονιά σε όλους! Πιστεύω πως το <μικρό> μέγεθος του τετραδίου δεν εξυπηρετεί στην Πρώτη τάξη. Αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα προσέγγισης και επιλογής. Επίσης θα πρότεινα ένα καλό τετράδιο πρώτης γραφής που μας απαλλάσει από το ομοιόμορφο γράψιμο τόσων τετραδίων κυρίως τους πρώτους μήνες. Δες ψηφιακό υλικό κι αυτό στην παρακάτω ιστοσελίδα: www.grafoulis.gr/wp
Άβαταρ μέλους
antonisper
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 01 Σεπ 2008, 22:22

[color=redd1][/colord1][b]ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥ..ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΟΥΛΗ;;ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ;;  :) [/b]
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό antonisper » 02 Σεπ 2008, 08:55

Τώρα μου βάζεις δύσκολα και μάλλον η συζήτηση για το παραπάνω θέμα ξεπερνά τον περιορισμένο χώρο ενός forum. Θα προσπαθήσω όμως να σου απαντήσω απλά. Ένα έργο, αποτέλεσμα συγγραφικού κόπου, <κρίνεται> πνευματικά από τους αναγνώστες του και δεν <εγκρίνεται> ποτέ από κανένα Υπουργείο. Γιατί κι αν το εγκρίνει μπορεί αργότερα να διαπιστωθούν ασάφειες, λάθη ή παραλείψεις και μετά από καιρό να το αποσύρει για διάφορους λόγους. Βλέπε βιβλία προς απόσυρση λόγω συγγραφής άλλων, βλέπε βιβλίο Ιστορίας Στ΄Δημοτικού, βλέπε εγκεκριμένα βιβλία Γλώσσας και Μαθηματικών Πρώτης(αλήθεια που είναι η ενότητα 44 στα Μαθηματικά; ή το κείμενο Γιορτάζουμε το ΟΧΙ του Βασίλη Χαρωνίτη στην ενότητα 2 της Γλώσσας;) Άλλωστε και οι καθημερινές εργασίες δεν εγκρίνονται καθημερινά παρά μόνο από το δάσκαλο της τάξης που κατά την άποψή μου είναι και ο μοναδικός υπεύθυνος κριτής, άλλωστε πόσες φορές δεν καλύπτει ύλη αυτοσχεδιάζοντας; διαβάζοντας άλλα βιβλία μη εγκεκριμένα από το υπουργείο; αναλύοντας από εγκυκλοπαίδειες, χρησιμοποιώντας στην καθημερινή του εργασία υλικό (θα ήθελα εσύ να μετρήσεις και να μου πεις) χωρίς καμιά έγκριση από κανένα παρά μόνο από το φιλότιμό του κι από την αγάπη του προς τους μαθητές του! Αυτόν μόνο αναγνωρίζω σαν μοναδικό κριτή και μόνο το δάσκαλο θεωρώ κατάλληλο να εγκρίνει! Θα επανέλθω αν χρειαστεί...
Άβαταρ μέλους
antonisper
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 02 Σεπ 2008, 12:57

[color=violet54][/color54]ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ ΓΩ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ Τ ΑΚΟΥΣΩ Κ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ!!
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό patakmary » 02 Σεπ 2008, 16:29

Eγώ πάντως δεν συμφωνώ απόλυτα με τα τετράδια πρώτης γραφής καλύτερα να γράφεις εσύ στα τετράδια των παιδιών τα γράμματα.( είναι όμως λίγο κουραστικό) Μπορεί μερικοί γονείς να σε κατηγορήσουν και να μπλέξεις γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μου. Τόσα χρόνια εγώ τα γράφω στο χέρι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μόνο τις φωτοτυπίες δίνω απο υπολογιστή. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η καλύτερη λύση. Ωστόσο δεν διαφωνώ με αυτά τα τετράδια γιατί είναι ευχάριστα στα παιδιά με τις εικόνες που έχουν και πιστεύω πως μπορείς να τα προτείνεις και αν θέλουν να ασχολούνται στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 02 Σεπ 2008, 16:39

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ,ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ .ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ.ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΕΣ ΣΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ;;
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron