Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό athina » 02 Σεπ 2008, 19:32

Δίνετε καθημερινά για το σπίτι και ασκήσεις στο τετράδιο γλώσσας και φωτοτυπίες στη γλώσσα και εργασίες στο τετράδιο μαθηματικών; Μήπως όλα αυτά είναι πολλά για ένα παιδάκι πρώτης δημοτικού;
Και κάτι ακόμα: στο τετράδιο γλώσσας για το σπίτι τους ζωγραφίζετε κάτι σχετικό με το μάθημα ή τους κολλάτε κάτι;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
athina
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Íáýðáêôïò

Δημοσίευσηαπό patakmary » 03 Σεπ 2008, 10:51

Απευθύνομαι στην Mary80 . Οι πρώτες φωτοτυπίες είναι απλές γιατί τα μαθήματα είναι απλά στη συνέχεια όμως το βιβλίου θα το προσέξεις κι εσύ ότι θα έχει γραμματική. Στη φωτοτυπίες που έδινα εγώ έχει στη αρχή τη γραμματική σε συννεφάκι και ύστερα τις ασκήσεις. Πιστεύω πως είναι καλύτερα έτσι γιατί θυμούνται τα παιδιά την γραμματική και στη συνέχεια κάνουν τις ασκήσεις. Αν δεν δουλέψεις με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά αποκλείετε να ανοίξουν το βιβλίο να διαβάσουν μόνα τους την γραμματική. Πιστεψέ με το δοκίμασα και τα περισσότερα παιδιά τις έφερναν λάθος τις φωτοτυπίες. Κάτι ακόμα το τετράδια αντιγραφής σου είπα να είναι μισό μισό γιατί στο αδείο μέρος θα ζωγραφίζουν κάτι σχετικό με το μάθημα αν θέλουν. Το τετράδιο εργασιών το είχα και έγραφαν λέξεις , προτασούλες και μικρές ασκησούλες. Και κάθε μέρα έπαιρναν στο σπίτι φωτοτυπία γιατί το βιλίο το τελείωνα στην τάξη. Πιστεύω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό patakmary » 03 Σεπ 2008, 11:04

Κάτι ακόμα στο τράδιο μαθηματικών στην αρχή μαθαίνουν τους αριθμούς απο το 1-10. Εγώ λοιπόν έπαιρνα τα τετράδια στο σπίτι και έγραφα τον αριθμό με μεγάλα γράμματα πχ. έγραφα 10 με μεγάλα γράμματα και ζωγράφιζα 10μήλα και ύστερα στα κουτάκια έγραφα 10 10 10 10 10 και τα έγραφα τα παιδιά σε πέντε σειρές. Φέτος όμως επειδή είναι λίγο κουραστικό αυτό αγόρασα σφαγγγίδες με αριθμούς και διάφορα ζωάκια και θα τα κάνω έτσι. Είναι μια καλή λύση και ευχάριστη στους μαθητές και σας την προτείνω.
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 03 Σεπ 2008, 14:53

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ,ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΕΤΣΙ;;ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΠΟΥ Σ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΟΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΧΟΥΝΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ ΚΑΠΟΥ.ΔΕ ΘΑ ΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ;Κ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ..ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ,ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟ Β.ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ <Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ>.ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ Κ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ;;ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ patakmary ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ Κ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΑΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΓΧΩΜΕΝΗ..
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό patakmary » 03 Σεπ 2008, 17:47

Απευθύνομαι στη Mary80. Στο τράδιο μαθηματικών εγώ κάνω αυτό το κόλπο απο 1-10 μπορείς βέβαια μέχρι το εικοσι αλλά δεν είναι απαρραίτητο. Επίσης στο τετράδιο μαθηματικών θα γράφουν και άλλες ασκήσεις . Για τη γραμματική τώρα κατα τη γνώμη μου προτιμώ να είναι στην φωτοτυπία γιατί κερδίζεις χρόνο και δεν αργείς γιατί αν έχεις βιβλίο με την γραμματική θα χάνεις χρόνο μέχρι να την αντιγράψουν απο τον πίνακα και σιγά τώρα πρώτη τάξη είναι σιγά τη γραμματική που έχει να έχεις και ξεχωριστό τετράδιο δεν είναι και έκτη τάξη. Δεν διαφωνώ όμως αν σου αρέσει αλλά σου εξήγησα. Για την ορθογραφία τώρα αφού δουλέψεις καλά το προαναγωστικό στάδιο δηλ σε 1 -2 εβδομάδες (ανάλογα με το επίπεδο μαθητών) μέχρι να τα χωνέψουν τα παιδιά πρέπει να ξεκινήσεις ορθογραφία δηλ ( ο, η, το τα, παπι ) τις φωνούνες όλα. Φυσικά πριν (ο κύριος με το καπέλο) γιατί αν δεν βάζεις ορθ θα έχεις πρόβλημα. Τα παιδιά δεν θα διαβάζουν και δεν θα μπορείς να προχωρίσεις. Το βιβλίο του γράμματος δεν είναι καθολου πρακτικό ΜΗΝ το κάνεις. Γι' αυτό σου είπα να πάρεις ένα τετράδιο σκέτο χωρίς γραμμές για να ζωγραφίζουν το γράμμα με μεγάλα γράμματα και 1-2 ζωγραφιές πάνω σ'αυτό. Δεν χρειάζετε το βιβλίο του γράμματος θα χάσεις χρόνο. Ενώ αυτό που σου λέω είναι πρακτικό και γρήγορο είναι σαν βιβλίο. Μην αγχώνεσε όλα θα πάνε καλά, αν θέλεις κατι άλλο ρώτα. Bye!
Άβαταρ μέλους
patakmary
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 30 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 03 Σεπ 2008, 18:15

Καταρχάς καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη!
Μετα θα ήθελα να πω κάτι στην Μary80, αν εχεις τόσο διαθεση για δουλειά να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!Μην αγχώνεσαι.
τώρα όσο γι αυτά που ρωτάς και σου απαντάνε οι υπόλοιποι συνάδελφοι πιστεύω ότι όλα είναι λίγο πολύ προσωπική υπόθεση του καθένα μας.
Παράδειγμα και εγώ δεν θα έδινα ποτέ τετράδιο του εμπορίου.Πρώτα από ολα αλλη είναι η επαφή του παιδιού με τα γράμματα του δασκάλου και δεύτερον πολλοί σύμβουλοι (στην δική μας τουλαχιστον περιφέρεια, παλιότερα αλλα και τώρα) , εχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε συναδέλφους που τα χρησιμοποιήσαν.Δεν στο λέω αυτό για να σε φοβίσω, αλλά εχε το κατα νου μην πέσεις σε κανέναν στραβό.
Τώρα κάτι αλλο που αφορά τα βιβλία των γραμμάτων. Εγώ τα δούλεψα (πέρσι είχα πρώτη), και μπορώ να σου πω ότι τα παιδιά το καταευχαριστήθηκαν. Το εβλεπαν σαν διάλειμμα. Αν δεν αγχωθείς ότι πρέπει να κάνεις τα πάντα και να προλάβεις το χρόνο ,νομίζω ότι θα τα βγάλεις πέρα μια χαρά.
Αυτά και απο εμένα ,καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όλους.

:D :D
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό MARY80 » 03 Σεπ 2008, 18:45

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Ν ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΥΝΘΕΤΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ Κ ΓΩ..ΤΗΑΝΚς Κ ΠΑΛΙ :D
Άβαταρ μέλους
MARY80
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 07 Σεπ 2008, 12:22

Συνάδελφοι είχα κι εγώ πέρισυ Α τάξη. Αν και παλιά συνάδελφος, δούλεψα πρώτη φορά Α τάξη με τα καινούρια βιβλία. Μεταφέρω λοιπόν κι εγώ την εμπειρία μου ελπίζοντας να βοηθήσω. Όσον αφορά τα τετράδια Α Γραφής εγώ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν τα θεωρώ "ευέλικτα".Δεν μπορείς δηλ. να προσθέσεις ή να αφαιράσεις κάτι όταν το επίπεδο του τμήματος το απαιτεί. Τι κάνω λοιπόν τα τελευταία χρόνια. Φτιάχνω αυτοκόλλητες ετικέτες. Βάζω δηλ την εικόνα,γράφω και την ορθογραφία και τις τυπώνω στον υπολογιστή σε αυτοκόλλητες Α4 που είναι χωρισμένες σε 8 ετικέτες Έτσι ξεκολλάω την ετικέτα και την κολλάω στο τετράδιο των παιδιών εύκολα, γρήγορα και πολύ ευχάριστο για τα παιδιά. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω δείγμα. Όσο για το βιβλίο του γράμματος, ρίξε μια ματιά στο δείγμα " Το βιβλίο του χ" είναι εύκολο, αρέσει στα παιδιά γιατί συδυάζει ζωγραφικλη και λίγο γράψιμο και είναι εύκολο και για μας. Όσον αφορά τις εργασίες στο σπίτι πιστεύω ότι είναι πολλά να δίνουμε και γραφή και διάβασμα και φωτοτυπία στο σπίτι. Πιστεύω ότι η πολλή γραμματική δεν είνει απαραίτητη στην Α εξάλλου αυτή ανακυκλώνεται μέχρι την Στ τάξη. Εγώ έδινα φωτοτυπία κάθε μέρα ΜΕΣΑ στην τάξη . Όχι πολλή γραμματική περισσότερο παιχνίδι με τετραγωνάκια,κρυπτόλεξο,συλλαβισμό κ.λ.π. Οι πολλές εργασίες στο σπίτι κουράζουν το παιδί.Εξάλλου είναι σαν να μεταφέρουμε τη δική μας δουλειά στους γονείς που δεν είνα πάντα κατάλληλα καταρτισμένοι για να ασχοληθούν ΣΩΣΤΑ με το διάβασμά του. Αυτό έχει δείξει η πείρα μου τουλάχιστον . Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας και μην αγχώνεσαι. Είμαι σίγουρη πως αν αγαπάς αυτό που κάνεις θα τα καταφέρεις μια χαρά. Αν χρειαστείς οτιδήποτε ρώτα!!!
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Re: ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΙΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό katerinaki3 » 09 Σεπ 2008, 01:00

[color=red38][/color38]ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΖΗΤΑΜΕ ΣΤΗΝ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ;;


Aγαπητέ συνάδελφε, όλα όσα αναφέρουν στις απαντήσεις τους οι συνάδελφοι, είναι πολύ χρήσιμα. Θα προσθέσω την χρήση του τρίγραμμου τετραδίου για εξάσκηση των γραμμάτων (μικρών-κεφαλαίων) και αργότερα της ορθογραφίας. Το τετράδιο αυτό είναι καλό να το ολοκληρώνεις μέσα στην τάξη για να ελέγχεις τη φορά των γραμμάτων.
¨Οσο για τα τετράδια πρώτης γραφής, απ' ό,τι γνωρίζω είναι καθαρά θέμα συμβούλου (αν τα επιτρέπει ή όχι). Πάντως να είμαστε προσεκτικοί γιατί :
1. Επιβαρύνουμε την οικογενένεια με δαπάνη 5-6 Ευρώ παραπάνω.
2. Το χειρότερο δε, είναι ότι τα τετράδια αυτά συνήθως είναι πολυσέλιδα (με αποτέλεσμα να χαλούν γρήγορα) και το υλικό τους (το χαρτί) είναι κακής ποιότητας και σχίζεται πολύ πολύ εύκολα κατά το σβήσιμο.
Άβαταρ μέλους
katerinaki3
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Σεπ 2008, 00:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες