Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό katerrina » 16 Μάιος 2008, 00:50

ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΘΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ 2,5,10 ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ;ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΓΙΑΤΙ 3 ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Άβαταρ μέλους
katerrina
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 00:00
Τοποθεσία: ??????????

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 16 Μάιος 2008, 15:05

Άλλο διδάσκουμε προπαίδεια και άλλο αποστηθίζουμε προπαίδεια. Στη Β΄τάξη όπου γίνεται συστηματική διδασκαλία της προπαίδειας, ακόμη και σε αριθμούς πάνω από το 10, το βιβλίου του δασκάλου αναφέρει ρητά ότι δεν απαιτούμε την αστήθισή της. Εμείς βέβαια ζητάμε να την αποστηθίζουν. :) Εφόσον αυτά ισχύουν για τη Β΄τάξη, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για την Α΄. Είναι προτιμότερο, κατά την ταπεινή μου άποψη, να μάθουν οι μαθητές της Α΄ να ανεβαίνουν 2-2, 5-5, 10-10 τους αριθμούς μέχρι το 100 παρά να αποστηθίζουν προπαίδεια. :) :)
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 16 Μάιος 2008, 19:19

Άλλο διδάσκουμε πολλαπλασιασμό και άλλο αποστηθίζουμε προπαίδεια. Στην Α΄και Β΄τάξη εισάγουμε τους μαθητές στην έννοια του πολλαπλασιασμού. Στη Β΄τάξη γίνεται συστηματικότερη διδασκαλία του πολλαπλασιασμού, ακόμη και σε αριθμούς πάνω από το 10. Στο βιλίου του δασκάλου αναφέρει ρητά ότι δεν απαιτούμε την αστήθισή της. Αυτό είναι απαίτηση της Γ΄τάξης. Εμείς βέβαια ζητάμε να την αποστηθίζουν. :) Εφόσον αυτά ισχύουν για τη Β΄τάξη, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για την Α΄. Είναι προτιμότερο, κατά την ταπεινή μου άποψη, να μάθουν οι μαθητές της Α΄ να ανεβαίνουν 2-2, 5-5, 10-10 τους αριθμούς μέχρι το 100 παρά να αποστηθίζουν προπαίδεια. :) :)
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό katerrina » 19 Μάιος 2008, 22:01

Ο.Κ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ,
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΗΘΗΣΕΙ;ΙΣΩΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ
ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΘΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ.
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Άβαταρ μέλους
katerrina
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Μάιος 2008, 00:00
Τοποθεσία: ??????????


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron