Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Εργασίες για τις διακοπές

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Εργασίες για τις διακοπές

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 08 Απρ 2008, 00:04

Συνάδελφοι συμφωνείτε να δίνονται εργασίες στις διακοπές; Θα δώσετε εσείς εργασίες για το Πάσχα;
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό teaching » 08 Απρ 2008, 07:54

Καλημέρα!
Εγώ πιστεύω πως είναι καλό να δίνουμε κάποιες εργασίες για τις διακοπές. Λειτουργούν σαν επανάληψη της ύλης.
Δεν πρέπει όμως να υπερβάλλουμε!! Δηλαδή 2-3 σελίδες στη Γλώσσα και 2 - 3 σελίδες στα Μαθηματικά είναι οτι πρέπει!! 8O Άλλωστε ας μην παραβλέπουμε το γεγονός οτι τα παιδιά ασχολούνται με αυτές την τελευταία μέρα πριν την έναρξη των μαθημάτων! Άρα ας μην τα φορτώνουμε πολύ! :lol:
Άβαταρ μέλους
teaching
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 02 Φεβ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό emmanoyelo » 08 Απρ 2008, 15:31

Οι διακοπές είναι ΔΙΑΚΟΠΕΣ. Δ Ι Α Κ Ο Π Τ Ο Υ Μ Ε :) :) :)
Άβαταρ μέλους
emmanoyelo
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 08 Απρ 2008, 20:16

Ετσι είναι πραγματικά διακοπές σημαίνει διακόπτουμε.
Το θέμα είναι ότι μετα,με την επιστροφή στο σχολείο , έχουν διακόψει και την επαφή με την πραγματικότητα και ότι έχει σχέση με το σχολείο.
Άσε που φέτος δεν μένει και πολύ χρονικό διαστημα για να συνέλθουν.
Γι΄αυτό κάτι μικρό δεν είναι κακό, τους κρατάει σε επαφή με το σχολείο.

:P :P :P
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 08 Απρ 2008, 21:01

ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΔΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ. ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ,ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΙΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ.ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ Η ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΤΑ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ 2-3 ΜΑΡΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΜΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΟΝ emmanoyelo ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.....
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό Sofiadimotiko » 09 Απρ 2008, 23:37

[color=darkblue1b][/color1b]
Και εγώ προβληματίζομαι πολύ για τις εργασίες κατά τη διάρκεια των διακοπών.Γιατί αν εγώ τις περιμένω πώς και πώς για να ξεκουραστώ, τα παιδιά θα το έχουν πιο πολύ ανάγκη.
Για αυτό αποφάσισα φέτος να τους βάλω λίγες επαναληπτικές σελίδες. Λίγα παραπάνω από ότι βάζω συνήθως για το Σαββατοκύριακο.
Μου άρεσε πάρα πολύ και η ιδέα για το ημερολόγιο που είπε ο συνάδελφος.
Καλή συνέχεια!!!
Άβαταρ μέλους
Sofiadimotiko
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 10 Απρ 2008, 14:26

Και εγώ είχα αυτό το δίλημμα. Και μάλιστα ξεκίνησε τα Χριστούγεννα!
Τους είχα βάλει 2 φωτ.γλώσσας και 2 μαθηματικών. Προσπάθησα να τις κάνω όσο πιο ευχάριστες γινόταν, με παιχνίδια , ζωγραφιές κλπ. Είδα οτι μερικά παιδιά τα κάνανε την τελευταία μέρα πρόχειρα .
Τώρα που ήρθε το Πάσχα αποφάσισα να τους βάλω 3 ασκήσεις γλώσσας ή μια έκθεση για το πώς πέρασαν το Πάσχα.(Δλδ θα επιλέξουν τα ίδια ποιο από τα 2 θα κάνουν.) Μαθηματικά μόνο 2 προβλήματα.
Διδάσκω σε νησί και ξέρω πως θα θέλουν να είναι όλη τη μέρα έξω τώρα που έχει καλό καιρό και είπα να τα αφήσω να χαρούν.
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό proteas » 11 Απρ 2008, 19:52

Διακοπές = ξεκούραση+παιχνίδι

Ό,τι δεν έμαθαν δηλαδή από το Γενάρη που ξανάνοιξαν τα σχολεία θα το μάθουν με μερικές φωτοτυπίες παραπάνω; Δε νομίζω...

Μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για παιδιά. Καλύτερο θα ήταν να ασχοληθούν [size=1893]προαιρετικά[/size93] με ανάγνωση εξωσχολικών βιβλίων.
Άβαταρ μέλους
proteas
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 11 Απρ 2008, 23:43

Πάντα θυμάμαι όταν ήμουν παιδί και είχα εργασίες για τις διακοπές. Όλο γκρίνια πότε θα τις κάνω. Και την τελευταία στιγμή κυριολεκτικά τις έκανε η μάνα μου.Ας έρθουμε για λίγο στη θέση των παιδιών. Μήπως λίγο κουραστήκαμε από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα΄. Εμείς στις διακοπές μας θέλουμε να θυμόμαστε το σχολείο;ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ...
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό marinamal » 14 Απρ 2008, 23:14

Πάντα θυμάμαι όταν ήμουν παιδί και είχα εργασίες για τις διακοπές. Όλο γκρίνια πότε θα τις κάνω. Και την τελευταία στιγμή κυριολεκτικά τις έκανε η μάνα μου.Ας έρθουμε για λίγο στη θέση των παιδιών. Μήπως λίγο κουραστήκαμε από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα΄. Εμείς στις διακοπές μας θέλουμε να θυμόμαστε το σχολείο;ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ...

Είναι στην κρίση του κάθε εκπαιδευτικού για το αν θα βάλει ασκήσεις ή όχι.
Προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο σε όλα.
Άβαταρ μέλους
marinamal
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2007, 00:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες