Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Διαθεματικές δραστηριότητες

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Διαθεματικές δραστηριότητες

Δημοσίευσηαπό ANNA61 » 16 Μαρ 2008, 13:59

Συνάδελφοι, Θα ήθελα να μου πείτε αν προλαβαίνετε να κάνετε αρκετές από τις δραστηριότητες που προτείνονται σε κάθε κεφάλαιο. Παρακολουθω τις συζητήσεις και ενώ ήμουν μπροστά τώρα έχω μείνει λίγο πίσω σχετικά. Τώρα που τελειώσαμε τα γράμματα και τα παιδιά έχουν μάθει να διαβάζουν και να γράφουν, κάνουμε πολλές δραστηριότητες μέσα και έξω από την τάξη. Επίσκεψη στο ταχυδρομείο και αποστολή γράμματος στους γονείς τους, στείλαμε γράμμα στο διευθηντή και στο Δήμαρχοκ.λ.π. Στο μάθημα
" Τι κρύβει το μπαούλο" μείναμε μια εβδομάδα. Μιλήσαμε για πειρατές, κάναμε κατασκευές σχετικές, Φτιάξαμε και παίξαμε παιχνίδι με Κρυμμένο Θησαυρό. Αύριο θα μπούμε στα "Καράβια" και σκοπεύουμε να μείνουμε όλη την εβδομάδα πάλι. Θα επισκευτούμε τη μαρίνα της πόλης, θα φτιάξουμε καράβια κ.λ.π. Φοβάμαι μην και δε βγει η ύλη ,όμως αρέσουν τόσο πολύ αυτές οι δραστηριότητες στα παιδιά που δε θέλω να τους τις στερήσω.
Άβαταρ μέλους
ANNA61
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 21 Ιαν 2008, 01:00
Τοποθεσία: ÊÑÇÔÇ

Δημοσίευσηαπό Lakis » 16 Μαρ 2008, 22:35

Εγώ πολλές από τις δραστηριότητες που προτείνονται στη Γλώσσα αλλά και στη Μελέτη τις κάνω στις ώρες της ευέλικτης ζώνης.(3 ώρες την εβδομάδα)
Επίσκεψη στο φούρνο, στη γειτονιά του σχολείου, στο ταχυδρομείο, στο ραδιοφωνικό σταθμό,δημιουργία παραμυθιών,παρακολούθηση στον υπολογιστή θεμάτων σχετικών με το μάθημα που εξετάζουμε κ.λ.π.
Πάντως, συναδέλφισσα, μην αγχώνεσαι είσαι μπροστά και η ύλη θα βγει άνετα.
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron