Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό papadoa » 11 Δεκ 2007, 23:46

Σήμερα μπήκα στο Δδ και αναρωτιέμαι αν είμαι..στο σωστό δρόμο..
Εγω τελείωσα το Δ δ σήμερα και γράψαμε το επαναληπτικό μας (κάθε )τρία γράμματα.
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό thetheodora » 12 Δεκ 2007, 20:39

Θα ήθελα ακόμη να μου πείτε, με τις λέξεις - κλειδιά τι ακριβώς κάνετε?Εγώ , τις γράφω στο ευρετήριο,τις χρησιμοποιώ ως επαναληπτική ορθογραφία στα τεστ της Δευτέρας και φτιάχνουν με αυτές προτάσεις.Όμως όλα αυτά λίγο ρευστά και χωρίς σαφή ενημέρωση από τη σύμβουλο.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...
Άβαταρ μέλους
thetheodora
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ??????????

Δημοσίευσηαπό papadoa » 13 Δεκ 2007, 00:10

Νομίζω ότι κανείς δεν πρόκειται να σου δώσει σαφείς οδηγίες! Όλοι μας λίγο πολύ αυτοσχεδιάζουμε. Κάποιες φορές τις χρησιμοποιώ άλλες πάλι όχι.Με το ανθολόγιο τι κάνετε; Εγώ προτιμώ να τους διαβάσω ολόκληρα λογοτεχνικά βιβλία ή παραμύθια. Μέχρι στιγμής τους έχω διαβάσει τρία και τους άρεσε πολύ!
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό thetheodora » 13 Δεκ 2007, 20:20

Με το ανθολόγιο ότι λέει το βιβιλίο του δασκάλου.Ομως τους διαβάζω τα παραμυθάκια που προτείνει τοΤ.Ε.και γράφουμε κι εμείς παραμύθια(2 ως τώρα)με εικονογράφηση των παιδιών).Μακάρι να ήξερα καλύτερα από υπολογιστές να έδειχνα τι ωραία δουλίτσα...(η σύμβουλος μας είπε οτι πρέπει να φτιάξουμε 20 τέτοια παραμύθια)Είπε επίσης οτι το βιβλίο του δασκάλου, ευαγγέλιο....
Άβαταρ μέλους
thetheodora
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ??????????

Δημοσίευσηαπό papadoa » 16 Δεκ 2007, 13:03

Τι εννοείς ΠΡΕΠΕΙ;Στο σεμινάριο αυτό που μας έλεγαν (για όλα τα μαθήματα) ήταν ότι το Β.Δ απότελεί ένα μπούσουλα που τον χρησιμοποιούμε ως εργαλείο και με ορισμένες μόνο δεσμεύσεις.Μήπως παραρωτάς τη Σύμβουλο;
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό thetheodora » 20 Δεκ 2007, 00:06

Oχι , δεν ρωτάω τη σύμβουλο ούτε καν ήρθε στην τάξη μου.Ίσως γι αυτό να έχω λίγο άγχος.Όταν όμως σου λέει στο σεμινάριο οτι είναι<<απαραίτητο>> σκόπιμο και χρήσιμο ,σου δίνει πρότυπες ασκήσεις που θα ήθελε να κάνουμε...Τι να πω...
Άβαταρ μέλους
thetheodora
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ??????????

Δημοσίευσηαπό Lakis » 27 Δεκ 2007, 20:08

Συνάδελφοι, υπάρχει μία πολύ ωραία ιστοσελίδα αποκλειστικά για τη γλώσσα της Α΄τάξης, όπου μπορείτε να βρείτε υλικό για το κάθε μάθημα ξεχωριστά. Είναι η www.grafoulis.gr , ένα πολύτιμο βοήθημα για τους δασκάλους της Α΄τάξης. Επίσης στην ιστοσελίδα www.edra.gr θα βρείτε τισ απαντήσεις των συγγραφέων των καινούριων βιβλίων στις ερωτήσεις των δασκάλων.Θα σας λυθούν πολλές απορίες σχετικά με τα νέα βιβλία.
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 11 Ιαν 2008, 22:03

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα site που μας υπέδειξες. Ειδικά αυτό για την πρώτη τάξη είναι πραγματικά εξαιρετικό! Αν γνωρίζεις και άλλα site με υλικό, κάνε ένα κόπο να τα γράψεις...
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lakis » 12 Ιαν 2008, 20:14

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα site που μας υπέδειξες. Ειδικά αυτό για την πρώτη τάξη είναι πραγματικά εξαιρετικό! Αν γνωρίζεις και άλλα site με υλικό, κάνε ένα κόπο να τα γράψεις...


Ένα άλλο πολύ ωραίο site είναι το site του Παιδαγωγικού Τμήματος του Πανεπιστημίου του Αιγαίου http://www.rhodes.aegean.gr/sxedia/
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Δημοσίευσηαπό kathyk » 02 Φεβ 2008, 00:43

πάντως μέσα από συγκεκριμένες αφορμές και λέξεις που έχουν νόημα για τα παιδιά βγαίνουν τα γράμματα και τα μαθαίνουν χωρίς να το αντιλαμβάνουνται.
Άβαταρ μέλους
kathyk
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 30 Ιαν 2008, 01:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

cron