Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό IFIGENEIA » 18 Νοέμ 2007, 14:32

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ Α΄ΤΑΞΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΑ. ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΒΜ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΤΕ.
Άβαταρ μέλους
IFIGENEIA
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Re: ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό olga123 » 18 Νοέμ 2007, 22:05

[quote]ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ Α΄ΤΑΞΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΑ. ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΒΜ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΤΕ.[/quote

Αύριο μπαίνω στο Ζ.Επειδή είχα και πέρυσι Α΄τάξη βγαίνει άνετα η ύλη μην ανησυχείς. :wink:
Άβαταρ μέλους
olga123
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

Re: ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό Lakis » 19 Νοέμ 2007, 21:56

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ Α΄ΤΑΞΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΑ. ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΒΜ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΩΡΟ ΤΟ ΤΕ.


Εγώ είμαι στο Ηη. Και εγώ πολλές φορές κάνω δύο δίωρα για κάθε γράμμα. Υπάρχουν τόσες πολλές και ωραίες δραστηριότητες που το δίωρο δεν επαρκεί.
Άβαταρ μέλους
Lakis
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 25 Οκτ 2006, 00:00

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Δημοσίευσηαπό IFIGENEIA » 20 Νοέμ 2007, 19:40

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΤΡΑΒΑΝΕ" ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΞΕΧΝΑΝΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΡΘΕΙ Η ΕΠΙΦΟΙΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ! :cry:
Άβαταρ μέλους
IFIGENEIA
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό elenikark » 23 Νοέμ 2007, 19:33

Καλησπέρα. Είμαι νέα συνάδελφος και με την πρώτη χρόνια είμαι σε μονοθέσιο σχολείο και έχω ενα μαθητή της πρώτης και μια μαθήτρια της τρίτης τάξης. Πιστεύετε είναι φυσιολογικό να ξεχνάει το παιδάκι της πρώτης τα γράμματα? Τώρα θα κάνω το γράμμα Μ και ασχολούμαστε με κάθε μάθημα 1 ώρα σχεδόν, κάποιες φορές και λίγο παραπάνω. Σημειώνω οτι ξεκινήσαμε τον Οκτώβριο τα μαθήματα, γι αυτό είμαστε και λίγο πίσω. Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει, γιατι ωρες-ωρες απελπίζομαι!
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

απάντηση στην Ελένη

Δημοσίευσηαπό IFIGENEIA » 24 Νοέμ 2007, 15:28

Εγω ξεκινησα κανονικά την ύλη και είμαι τώρα στο Ηη. Μην απογοητεύεσαι κάποιες φορές μπορείς να κάνεις 2 μέρες κιάθε γράμμα,τουλάχιστον στην αρχή είναι απαραίτητο. Από ότι ξέρω η ύλη βγαίνει πολύ άνετα, γι' αυτό καλύτερα να κάνεις πολλές δραστηριότητες για να μαθούν τώρα παρά να προχωράς και να σου βγουν όλα αργότερα. Εγώ μέχρι πριν μια βδομάδα έκανα μια μέρα το Β.Μ και μια το Τ.Ε. τώρα αρχίσαμε να κάνουμε καθε μέρα κι άλλο γραμμα. Πάντως βλέπω οτι λειτουργεί γιατί ήδη έχουν αρχίσει να διαβάζουν(τα περισσότερα). Γι' αυτό υπομονή και καλό κουράγιο!
Άβαταρ μέλους
IFIGENEIA
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Ιαν 2007, 01:00

Απάντηση στην Ιφιγένεια

Δημοσίευσηαπό elenikark » 24 Νοέμ 2007, 20:51

Σ'ευχαριστώ πολύ Ιφιγένεια! Το θέμα είναι οτι με ένα παιδάκι είναι κάπως δύσκολο να κάνουμε μια μέρα Β.Μ και την άλλη το Τ.Ε. Είναι σαν ιδιαίτερο! Αρχικά ξεκίνησα με προγραφικές ασκήσεις γιατί δεν έχει πάει καθόλου νηπιαγωγείο και δεν ήταν εξοικειωμένο με τις γραμμούλες και τέλος πάντων με όλα εκείνα που μαθαίνουν τα παιδιά στα νήπια και τα βοηθούν να εγκλιματιστούν στην πρώτη τάξη. Έπειτα, μπήκαμε στο βιβλίο και κάνω όλα όσα λέει το βιβλίο του δασκάλου για τις δραστηριότητες εξοικείωσης με το γράμμα αλλά και πάλι τα ξεχνάει τα γραμματάκια ή τα μπερδευει. Όσο για το διάβασμα δεν έχει καταλάβει τις συλλαβές ακόμα, οπότε έχω αρχίσει να βάζω ασκήσεις συνθετικής μεθόδου του τυπου τ+α=τα μήπως και δω προκοπή. Βέβαια ο σύμβουλος μου λέει οτι η πρόοδος θα φανεί μετά τα Χριστούγεννα αλλά εγω αγχώνομαι γιατι λογω τοπικής διαλέκτου το παιδι δεν μιλά καθαρα. (Είμαι σε ενα χωριο της Ευρυτανιας) Έτσι αναρωτιέμαι: το τρια θα το γράψει τλια (ετσι το λεει) ή θα το γραψει κανονικά? Γιατι αν το γραψει κανονικα,δεν υπαρχει προβλημα αλλά αν το γράψει όπως το λέει τότε τη βάψαμε...Γενικότερα προβληματίζομαι!
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό love2teach » 06 Δεκ 2007, 09:30

Η πρώτη δημοτικού θέλει καθημερινές επαναληπτικές ασκήσεις άσχετα αν καλύπτουμε την ύλη σε μία ή δύο μέρες. Και "σκληρή" δουλειά με συλλαβές. Και βέβαια, πάνω απ' όλα...υπομονή! :D
Άβαταρ μέλους
love2teach
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 01 Δεκ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό vika » 06 Δεκ 2007, 21:19

geia!!!
ego exo proti kai niotho poli tixeri fetos me 14 paidia opou ta 13 travane apisteyta!!! eimai sto grama B kai kano mia mera ena dioro BM KAI ENA DIORO TE. hdh diavazoun ola agnosta keimena pou tous dino xoris na sillavizoun.
Άβαταρ μέλους
vika
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Φεβ 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό thetheodora » 10 Δεκ 2007, 19:32

Σήμερα μπήκα στο Δδ και αναρωτιέμαι αν είμαι..στο σωστό δρόμο..
Άβαταρ μέλους
thetheodora
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: ??????????

Επόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες