Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Δημοσίευσηαπό connosp » 22 Σεπ 2012, 18:24

ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Α΄ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ. ΕΧΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ??????????????/
Άβαταρ μέλους
connosp
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009, 01:00

Re: ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Δημοσίευσηαπό pefani1971 » 23 Σεπ 2012, 12:11

Καλημέρα και καλή αρχή . Καλό θα ήταν να καθησυχάσεις τους γονείς . Στην Α΄τάξη είναι πολύ πιο αγχωμένοι . Να προσπαθήσουν να μην περάσουν το άγχος τους στα παιδιά . Εξήγησε τους τον τρόπο που θα δουλέψεις στην τάξη το μάθημα της γλώσσας ( για το πρώτο 16 σέλιδο ) αλλά και το τι θέλεις εσύ να κάνουν αυτοί στο σπίτι ( π.χ δε χρειάζεται να προετοιμάζουν τα παιδιά τους για το παρακάτω μάθημα ) . Το ίδιο ισχύει και για τα μαθηματικά . Δεν ξέρω εαν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο .
Άβαταρ μέλους
pefani1971
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Δημοσίευσηαπό riapapak » 23 Σεπ 2012, 17:08

Καλησπέρα ,φέτος εχω Α τάξη κ εχω κανει πια τη συνάντησή μας. Ξεκίνησα με τους στόχους της Α τάξης για κάθε μάθημα και μετά αναλυτικότερα τι θα κάνουμε εμεις καθημερινά στη τάξη,ποιες εργασίες θα εχουν τα παιδια για το σπίτι ,πως θα μπορουν να τα βοηθούν οι γονεις στο σπίτι, ποια είναι τα σημαντικότερα κομμάτια του κάθε μαθήματος. πχ ξεκινώντας από τη γλώσσα, τους έδειξα το μάθημα στο βιβλίο , τους είπα ότι κάθε μάθημα θα το χωρίζουμε σε 2μέρες, τους μίλησα για την αντιγραφή που θα έχουν , την ορθογραφία ,την ανάγνωση που είναι τα σκιασμένα κομμάτια κ τις συχνές επαναλήψεις που θα κάνουμε. Για τα μαθηματικά τους έδειξα το κάτω μέρος στις σελίδες του βιβλίου που μας καθοδηγεί με κάποιον τρόπο και ότι θα πρέπει να δώσουμε προσοχή στο ανεβοκατέβασμα της κάθε δεκάδας 0-10 αλλά και 10-0 , στη χρήση των δαχτύλων ,στην εκμάθηση των συμπληρωμάτων των αριθμών κτλ. Στη μελέτη το μάθημα θα γίνεται με συζήτηση με τη βοήθεια και των βιωμάτων των παιδιών. Τέλος τους μίλησα για την θετική ενίσχυση που πρέπει να δίνουμε στα παιδιά και την επιβράβευση σε κάθετι που πετυχαίνουν ,εστω κ αν αυτό χρειάζεται βελτίωση...πρέπει να έχουμε υπομονή κ επιμονή κ ας μην ξεχνάμε ότι είναι παιδιά ,δεν χρειάζεται όυτε να τα αγχώνουμε, ούτε να τα ζορίζουμε πολύ! Σιγά-σιγά θα τα καταφέρουμε. ;) Αυτά , καλή χρονιά να έχουμε κ όλα θα παν καλά!
Άβαταρ μέλους
riapapak
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Δημοσίευσηαπό connosp » 25 Σεπ 2012, 17:06

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ Α΄ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.
Άβαταρ μέλους
connosp
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009, 01:00

Re: ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Δημοσίευσηαπό jani » 12 Νοέμ 2014, 15:14

Το βιβλίο του δασκάλου αναφέρει την ορθογραφία που πρέπει να "μπει" στο κάθε μάθημα.
adil
Άβαταρ μέλους
jani
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2014, 15:12

Re: ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ Α ΤΑΞΗ?

Δημοσίευσηαπό jean121 » 24 Απρ 2022, 08:36

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Often, an intriguing example will provide a guiding context for the material that follows. Make a real beginning to class. Not just on the first day, but every day. Don't say "We might was well get started" or "Let's get started." Try instead, "Good Morning, I'm Professor xyz.
GB whatsapp
Άβαταρ μέλους
jean121
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 24 Απρ 2022, 08:31


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες