Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ 2011 - 2012

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΥΛΗ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ 2011 - 2012

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 02 Νοέμ 2011, 22:11

Κάνω σεφτέ:

Γλώσσα κάνουμε αύριο το Θήτα.

Μαθηματικά κεφάλαιο 18.

Μελέτη Περιβάλλοντος: βιβλία (δεν) υπάρχουν.[id6][/id6]

Τους κάνω επίσης Στοματική υγιεινή - διατροφή στα πλαίσια της Ευέλικτης και Μουσική που βρήκα τα περσινά βιβλία άγραφα.
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 03 Νοέμ 2011, 21:05

Είσαι πολύ προχωρημένη / ος συνάδελφε/ συναδέλφισσα!
Εμείς Γλώσσα είμαστε στο Σ( Τάσος το σαλιγκάρι), και στα Μαθηματικά θα μπω τη Δευτέρα στο κεφ,. 12 (σύγκριση με χρήση συμβόλων). Μελέτη είμαστε σχετικά προχωρημένοι, κάνουμε από φωτοτυπίες που έχει βγάλει ο δήμος και είμαστε στην οικογένεια. Στη Γλώσσα κάνουμε το κάθε γράμμα δύο μέρες και κάθε τρία - τέσσερα γράμματα καλή επανάληψη στο σχολείο. Κατά τη γνώμη μου βιάζεσαι πολύ. Τα παιδιά ανταποκρίνονται; Η πρώτη θέλει εμπέδωση και επαναλήψεις. Πότε κιόλας έφτασες στο θήτα; Χαλάρωσε και απόλαυσε τη διδασκαλία σου. Φτιάξτε μαζί γλωσσοδέτες, το βιβλίο του γράμματος, λεξιλογικά παιχνίδια και άλλα. Αν ρωτήσεις και το σύμβουλο θα σου πει ότι οι δυο τελευταίες ενότητες στη Γλώσσα είναι τελείως προαιρετικές, η ύλη βγαίνει άνετα!
Και πριν από δυο χρόνια που είχα πρώτη,πήγαινα με τον ίδιο ρυθμό και το μόνο που δεν πρόλαβα ήταν η τελευταία ενότητα. Μην έχεις το άγχος της ύλης και θα δεις ότι θα ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο τη δουλειά σου!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 03 Νοέμ 2011, 23:27

Γλώσσα έχω τελειώσει και εγώ το Σσς και αύριο κάνω επανάληψη.Μαθηματικά στο 12 και Μελέτη περιβάλλοντος,δεν έχουμε βιβλία, κάνουμε με κάποια παλιά και γραμμένα!Επιλεκτικά και τα πιο ωραία και ευχάριστα για τα παιδιά!Τώρα κάνουμε για τις εποχές.
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό avramidoud » 04 Νοέμ 2011, 00:55

Γλώσσα:Αύριο μπαίνω στο Σ
Μαθηματικά:Αύριο μπαίνω στο 13 κεφαλαιο
Μελέτη:Επιλεκτικά δεν έχουμε και Τετράδιο Εργασιών
Nickbook,μη βιάζεσαι δε χρειάζεται.Βγαίνει χαλαρά η ύλη.Άσε που αν επιμείνεις τώρα σε επαναλήψεις,μετά θα έρχονται όλα πιο εύκολα στα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
avramidoud
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό LeptourgidouKaterina » 04 Νοέμ 2011, 21:08

Γλώσσα κι εγώ στο Σ.
Μαθηματικά στο 13ο κεφάλαιο.
Μελέτη δεν έχουμε βιβλία αλλά από κάτι παλιά που κάνω είμαστε στην οικογένεια.
Χαίρομαι που βλέπω ότι οι περισσότεροι είστε εκεί γύρω, γιατί είναι η πρώτη μου φορά κι είχα αγχωθεί.
Άβαταρ μέλους
LeptourgidouKaterina
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 08 Νοέμ 2011, 20:04

Παιδιά κάνω επαναλήψεις αλλά συνυπολογίστε ότι πρέπει να καλύψω και το κενό των 4 ωρών μελέτης. Καθημερινά κάνω δίωρο και γλώσσα και Μαθηματικά. Δεν θεωρώ ότι βιάζομαι απλώς ο ρους των μαθημάτων είναι τέτοιος που έχουμε προχωρήσει λίγο παραπάνω. Μαθηματικά έχω κόψει ρυθμό, δεν κάνω με τίποτα πάνω από 2 κεφάλαια την εβδομάδα. Και γλώσσα 2 γράμματα την εβδομάδα και Παρασκευή επανάληψη.

Πάντως και βιβλία γραμμένα να έβρισκα δε θα τους έκανα Μελέτη. Κάθισα και έσβηνα με τις ώρες παλιά τετράδια εργασιών Μαθηματικών. Δεν το ξανακάνω.
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό evita85 » 10 Νοέμ 2011, 16:49

Synadelfoi emeis teleiwsame simera to N. meiname stin eisagwgiki enotita ena mina. kanoume 2 grammata ti vdomada k paraskeui epanalipsi. 8a i8ela na mou peite omws ean \"prepei\" na exoume teleiwsei olo to prwto teuxos tis glwssas prin ta xristougenna. Sta ma8imatika aurio 8a mpoume sto 16. se poia enotita 8a prepei na vriskomai ta xristougenna?
Άβαταρ μέλους
evita85
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 13 Νοέμ 2011, 21:05

Synadelfoi emeis teleiwsame simera to N. meiname stin eisagwgiki enotita ena mina. kanoume 2 grammata ti vdomada k paraskeui epanalipsi. 8a i8ela na mou peite omws ean \"prepei\" na exoume teleiwsei olo to prwto teuxos tis glwssas prin ta xristougenna. Sta ma8imatika aurio 8a mpoume sto 16. se poia enotita 8a prepei na vriskomai ta xristougenna?


Αγαπητή συναδέλφισσα!
Πριν από δύο χρόνια είχα την πρώτη δημοτικού δούλεψε πολύ καλά και τα παιδιά στη δευτέρα "πετούσαν". Επιστρέφω στο θέμα σου: Φυσικά και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις τελειώσει τα γράμματα μέχρι τα Χριστούγεννα! Εγώ είχα φτάσει μέχρι το "ου" και πάλι το ίδιο θα κάνω! Μην αγχώνεσαι! Πολλές επαναλήψεις, δυο μέρες το ίδιο γράμμα και εμπέδωση! Μικρά παιδιά είναι! Μην τα τρελάνουμε κιόλας! Μαθηματικά δεν θυμάμαι, αλλά νομίζω ότι είχα τελειώσει την τρίτη ενότητα, στο κεφ. 22. Χαλαρά και μην βιάζεσαι! Δώσε γερές βάσεις τώρα και αργότερα θα μπορέσεις να "φορτσάρεις". Άλλωστε, όπως ξαναείπα, στη γλώσσα η τελευταία ενότητα είναι εντελώς προαιρετική και η γραμματική των τριών τελευταίων ενοτήτων διδάσκονται από την αρχή στη δευτέρα τάξη. Μαθηματικά κάνε κάθε μέρα, γιατί η ύλη είναι ζόρικη!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefoup » 14 Νοέμ 2011, 19:10

ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ,ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΙΔΑΔΚΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ Λ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ Χ.ΣΤΟ Χ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ .ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 22 ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ.
Άβαταρ μέλους
stefoup
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Οκτ 2011, 00:00

Δημοσίευσηαπό vegos » 15 Νοέμ 2011, 23:52

Κι εγώ πρώτη φορά παίρνω πρώτη με τα καινούρια βιβλία αλλά μου είπαν ότι η ύλη βγαίνει εύκολα και δε χρειάζεται αγχος και βιασύνη. Έτσι στη γλώσσα είμαι στο Θθ και μαθηματικά τελείωσα το 16ο κεφάλαιο.
Άβαταρ μέλους
vegos
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron