Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

τα φώτα σας...

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

τα φώτα σας...

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 07 Απρ 2011, 20:58

Αγαπητοί συνάδελφοι.. έχω πρώτη τάξη και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
παρατηρώ ότα τα παιδακια μου διαβάζουν άπταιστα τα μαθήματα του βιβλιού... λογικό θα μου πείτε αφού τα ξέρουν σχεδόν παπαγαλία..τις τελευταίες μέρες τους βάζω να διαβάζουν παραμύθια μόνα τους αλλά παρατηρώ ότι κομπιάζουν δεν έχουν την άνεση που περίμενα να έχουν!! είναι φυσιολογικό; Α και κάτι άλλο όσο αφορά τα ορθογραφικά λάθη.. πώς τα πάνε τα παιδιά σας;;; Έχουν εμπεδώσει τους κανόνες ορθογραφίας;;περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.....
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Re: τα φώτα σας...

Δημοσίευσηαπό christinadede » 08 Απρ 2011, 21:21

Αγαπητοί συνάδελφοι.. έχω πρώτη τάξη και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
παρατηρώ ότα τα παιδακια μου διαβάζουν άπταιστα τα μαθήματα του βιβλιού... λογικό θα μου πείτε αφού τα ξέρουν σχεδόν παπαγαλία..τις τελευταίες μέρες τους βάζω να διαβάζουν παραμύθια μόνα τους αλλά παρατηρώ ότι κομπιάζουν δεν έχουν την άνεση που περίμενα να έχουν!! είναι φυσιολογικό; Α και κάτι άλλο όσο αφορά τα ορθογραφικά λάθη.. πώς τα πάνε τα παιδιά σας;;; Έχουν εμπεδώσει τους κανόνες ορθογραφίας;;περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.....


ΑΠΌΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΏΜΗ ΜΟΥ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ 10 -15 ΣΕΙΡΕς ΤΟ ΚΑΘΈΝΑ ΚΑΙ ΞΈΦΥΓΕ ΑΠΌ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΌ ΒΙΒΛΊΟ! ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΡΑΠΤΗ ΕΚΦΡΑΣΗ
Άβαταρ μέλους
christinadede
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

απαντηση για Αταξη αναγνωση

Δημοσίευσηαπό gialakias » 08 Απρ 2011, 23:09

ολα τα χρονια που ειχα Α ταξη με βοηθησαν καταπληκτικα τα παλια αναγνωστικα -Μιμης-Λολα -Αννα-Ελλη-εχουν μεγαλα ευαναγνωστα γραμματα και ειναι ευχαριστα στα παιδια
Άβαταρ μέλους
gialakias
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Φεβ 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό boukitsa » 09 Απρ 2011, 09:53

Καλημέρα!! Προσωπικά παρατήρησα ότι το μάθημα που έχουν για ανάγνωση το μαθαίνουν απ'έξω. Αν όχι όλο, κάποιες προτάσεις σίγουρα. Γι' αυτό συνήθως τα βάζω να μου κάνουν ανάγνωση το επόμενο μάθημα (αφού βέβαια μάθουμε και το καινούριο γραμματάκι ή γραμματικό φαινόμενο).Έτσι βλέπω αν όντως έχουν κατακτήσει το μηχανισμό και αν διαβάζουν με ευκολία ή όχι.
Άβαταρ μέλους
boukitsa
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 09 Απρ 2011, 21:52

Καλημέρα!! Προσωπικά παρατήρησα ότι το μάθημα που έχουν για ανάγνωση το μαθαίνουν απ'έξω. Αν όχι όλο, κάποιες προτάσεις σίγουρα. Γι' αυτό συνήθως τα βάζω να μου κάνουν ανάγνωση το επόμενο μάθημα (αφού βέβαια μάθουμε και το καινούριο γραμματάκι ή γραμματικό φαινόμενο).Έτσι βλέπω αν όντως έχουν κατακτήσει το μηχανισμό και αν διαβάζουν με ευκολία ή όχι.

και τι έχεις παρατηρήσει;Διαβάζουν με ευκολία;
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό boukitsa » 10 Απρ 2011, 14:18

Έχω 13 παιδάκια. Διαβάζουν όλα εκτός από 2 που δεν έχουν την απαιτούμενη βοήθεια κι από το σπίτι και ακόμα συλλαβίζουν λίγο. Τα υπόλοιπα τα καταφέρνουν, άλλα με μεγαλύτερη κι άλλα με μικρότερη ταχύτητα. Το θέμα είναι πως αν βασιζόμουν στην ανάγνωση του προηγούμενου μαθήματος και μόνο, θα είχα την εντύπωση πως ακόμα κι αυτά τα 2 δεν παρουσιάζουν δυσκολία. Ενώ με αυτό τον τρόπο μου δίνεται η πραγματική εικόνα.
Άβαταρ μέλους
boukitsa
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Re: τα φώτα σας...

Δημοσίευσηαπό derkargy » 27 Μάιος 2013, 21:30

Γεια σας.Στα 11 χρόνια που δουλεύω ως εκπαιδευτικός,είναι η πρώτη φορά που πήρα πρώτη τάξη και τα'χω δει όλα!Αρχικά,τα πράγματα κυλούσαν σχετικά ομαλά,μ'εξαίρεση το θέμα της πειθαρχίας(κάτι που άλλωστε συμβαίνει νομίζω και στις περισσότερες τάξεις.Τώρα όμως ανακάλυψα ότι η προσπάθειά μου αυτή δεν απέδωσε καρπούς όπως περίμενα.Την περασμένη εβδομάδα έκανα μελέτη( που είχαμε πάρα πολύ καιρό να κάνουμε)και παρατήρησα ότι τα περισσότερα παιδιά μου έλεγαν άλλα ντ'άλλον.Παντελόνι έλεγα,παπούτσι τ'ονόμαζαν.Μου ήθρθε εγκεφαλικό γιατί δεν κατάφεραν όλα τα παιδιά να διαβάσουν και να γράψουν,συν ότι εκτίθεμαι σε άλλους συναδέλφους,οι οποίοι προσπαθούν αυτές τις τελευταίες μέρες να με βοηθήσουν.Ενώ διαβάζουμε το μάθημα της ημέρας,τώρα τελευταία ούτε τα φωνήεντα δε μπορούν να εντοπίσουν.Σήμερα,ξεκίνησα επανάληψη τις συλλαβές από την αρχή και θα πρέπει ,όσο προλάβω να τους κάνω επαναλήψεις στις φωνές και στις λέξεις.Στα μαθηματικά αντίθετα,δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερο πρόβλημα,αν και τρέχω την ύλη,κάνοντας ταυτόχρονα πολλές επαναλήψεις.Σκέφτομαι ότι πήγε ο κόπος μου χαμένος,είμαι κατασκασμένη,αλλά προσπαθώ να μην το βάλω κάτω.
Άβαταρ μέλους
derkargy
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011, 00:00

Re: τα φώτα σας...

Δημοσίευσηαπό skoulina » 31 Μάιος 2013, 01:21

derkargy έγραψε:Γεια σας.Στα 11 χρόνια που δουλεύω ως εκπαιδευτικός,είναι η πρώτη φορά που πήρα πρώτη τάξη και τα'χω δει όλα!Αρχικά,τα πράγματα κυλούσαν σχετικά ομαλά,μ'εξαίρεση το θέμα της πειθαρχίας(κάτι που άλλωστε συμβαίνει νομίζω και στις περισσότερες τάξεις.Τώρα όμως ανακάλυψα ότι η προσπάθειά μου αυτή δεν απέδωσε καρπούς όπως περίμενα.Την περασμένη εβδομάδα έκανα μελέτη( που είχαμε πάρα πολύ καιρό να κάνουμε)και παρατήρησα ότι τα περισσότερα παιδιά μου έλεγαν άλλα ντ'άλλον.Παντελόνι έλεγα,παπούτσι τ'ονόμαζαν.Μου ήθρθε εγκεφαλικό γιατί δεν κατάφεραν όλα τα παιδιά να διαβάσουν και να γράψουν,συν ότι εκτίθεμαι σε άλλους συναδέλφους,οι οποίοι προσπαθούν αυτές τις τελευταίες μέρες να με βοηθήσουν.Ενώ διαβάζουμε το μάθημα της ημέρας,τώρα τελευταία ούτε τα φωνήεντα δε μπορούν να εντοπίσουν.Σήμερα,ξεκίνησα επανάληψη τις συλλαβές από την αρχή και θα πρέπει ,όσο προλάβω να τους κάνω επαναλήψεις στις φωνές και στις λέξεις.Στα μαθηματικά αντίθετα,δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερο πρόβλημα,αν και τρέχω την ύλη,κάνοντας ταυτόχρονα πολλές επαναλήψεις.Σκέφτομαι ότι πήγε ο κόπος μου χαμένος,είμαι κατασκασμένη,αλλά προσπαθώ να μην το βάλω κάτω.


Συναδέλφισσα,
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει! Λες πως δεν έμαθαν όλα τα παιδιά να γράφουν και να διαβάζουν; Γίνε πιο συγκεκριμένη πριν τα βάλεις με τον εαυτό σου άδικα. Τι παιδιά ήταν αυτά; μήπως δεν είχαν την απαιτούμενη βοήθεια και προσοχή και από το σπίτι; Γιατί κι εγώ έχω ένα κοριτσάκι που δεν έμαθε να γράφει και να διαβάζει τελείως, αλλά λείπει εδώ και ένα μήνα και έχει κάνει άπειρες απουσίες. Και φυσικά θα εισηγηθώ να μην προβιβαστεί. Μήπως αγχώθηκες και βιάστηκες - αφού διάβασα ότι δεν είχες ξαναπάρει πρώτη τάξη- και τους έκανες γρήγορα τα γράμματα; Πάντως ό,τι και να έγινε, μην απογοητεύεσαι, τη δουλειά σου την έκανες. Ζήτα βοήθεια από τους συναδέλφους σου και υπομονή!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Re: τα φώτα σας...

Δημοσίευσηαπό sioram » 31 Μάιος 2013, 17:22

Μην υποτιμάς την καλοκαιρίτιδα...τα έχει χτυπ΄΄ησει όλα, είναι σαν ένα μικρό εγκεφαλικό από τη χαρά για τις διακοπές του καλοκαιριού.
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: τα φώτα σας...

Δημοσίευσηαπό skoulina » 31 Μάιος 2013, 23:06

sioram έγραψε:Μην υποτιμάς την καλοκαιρίτιδα...τα έχει χτυπ΄΄ησει όλα, είναι σαν ένα μικρό εγκεφαλικό από τη χαρά για τις διακοπές του καλοκαιριού.


Μικρό εγκεφαλικό αυτά, μεγάλο εγκεφαλικό εμείς! Μόνο μην μας μείνει μόνιμο!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες