Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

τρόποι για πιο ενδιαφέρον μάθημα

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

τρόποι για πιο ενδιαφέρον μάθημα

Δημοσίευσηαπό gogo85 » 29 Νοέμ 2010, 16:45

Αγαπητοι συνάδελφοι καλησπέρα,θα ήθελα να μου δωσετε κάποιες ιδιες για να γίνεται το μαθημα πιο ενδιαφερον.......................καθε ιδεα δεκτη :D :D :D :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
gogo85
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariapapadopoulou2 » 30 Νοέμ 2010, 21:40

Καλησπέρα!!

Εξαρτάται το μάθημα...Για παράδειγμα στην Ιστορία της Γ΄τάξης που έχει μυθολογία κατά βάση, μπορούν τα παιδιά να δραματοποιούν την ιστοριούλα, αναλαμβάνοντας το καθένα κάποιο ρόλο...Είναι πολύ διασκεδαστικό, τα παιδιά θα το λατρέψουν και ταυτόχρονα θα θυμούνται με λεπτομέρειες το μάθημα...
Ελπίζω να βοήθησα κάπως, αν και δεν ξέρω σε ποια τάξη αναφέρεσαι και σε ποιο μάθημα...
Άβαταρ μέλους
mariapapadopoulou2
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό eplakarou » 02 Δεκ 2010, 21:43

Καλησπέρα! Τελευταία χρησιμοποιώ τον διαδραστικό και νομίζω πως έγινε πιο ενδιαφέρον το μάθημα.
Γενικά όμως συνιστώ την εναλλαγή.Σε τρόπους, σε ύφος, σε μεθόδους.
Η διαφορετικότητα , που μπορεί και κάποια φορά να μην πετύχει τους στόχους της, αναβαθμίζει το ενδιαφέρον και το δικό μας και των μαθητών μας.
Άβαταρ μέλους
eplakarou
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Μάιος 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό athpap » 03 Δεκ 2010, 19:18

Αν το σχολείο διαθέτει εξοπλισμό, τότε το μάθημα γίνεται πιο σύγχρονο... Εννοώ με τη χρήση του προτζέκτορα το μάθημα της Ιστορίας , της Γεωγραφίας αποκτά άλλη διάσταση. Ακόμα και στην Α΄τάξη , αν υπάρχει Η.Υ. μέσα στην τάξη η Γλώσσα και τα Μαθηματικά παίρνουν παιχνιώδη μορφή και κρατούν το ενδιαφέρον πολύ ψηλά.
Άβαταρ μέλους
athpap
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009, 00:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες