Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Ολοήμερο δημοτικό

Ολοήμερο δημοτικό

Δημοσίευσηαπό Kathidim » 02 Σεπ 2010, 18:20

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!
Θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει την εμπειρία του από ολοήμερο δημοτικό(πώς λειτούργησε, τι έκανε στην τάξη κτλ.) Παίρνω φέτος για πρώτη φορά το ολοήμερο και θα με ενδιέφεραν οι εμπειρίες σας!
Ευχαριστώ! :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Kathidim
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mariakar » 02 Σεπ 2010, 19:47

Πέρυσι είχα κι εγώ το ολήμερο στο σχολείο μου. Είχα 18 παιδιά από όλες τις τάξεις. Το πρώτο που έκανα ήταν να οργανώσω το χώρο που θα είχαμε στη διάθεσή μας. Δυστυχώς δεν υπήρχε χώρος για το φαγητό και έτσι βάλαμε κάποια μεγάλα τραπέζια στον τοίχο μιας τάξης, τα οποία τραβούσαν τα παιδιά για να στρώσουν να φάνε.Όλα αυτά έγιναν επειδή δεν ήθελα να τρώνε πάνω από τα βιβλία τους. Ζήτησα από το διευθυντή να μου αγοράσει χάρτινα τραπεζομάντηλα. Αν πάλι τα οικονομικά του σχολείου σου δεν το επιτρέπουν ζήτα από τα παιδιά να έχουν μαζί τους πετσέτες κουζίνας για να τρώνε σε αυτές. Τώρα στο διδακτικό κομμάτι. Την πρώτη ώρα είχα μόνο Α και Β τάξη. Κανόνιζα εκείνη την ώρα να κάνουν τα παιδιά τις εργασίες σε φωτοτυπίες που ίσως είχαν. Την αντιγραφή την άφηνα και την έγραφαν όταν έρχονταν και τα υπόλοιπα παιδιά. Έτσι είχα χρόνο για τα μικρά και αντίστοιχα κάποιο χρόνο μόνο για τα μεγάλα. Ακόμη έβαλα τα παιδιά να καθίσουν κατά τάξεις , για να ελεγχω ευκολότερα αυτά που γράφουν. Τα παρότρυνα να αλληλοβοηθιούνται όταν κάτι τα δυσκόλευε. Καλό θα ήταν να έχεις και κάποιες ζωγραφιές έτοιμες εκτυπωμένες, ώτε να απασχολείς εκείνα τα παιδιά που ίσως δεν έχουν εργασίες ή τελειώνουν γρήγορα. Αλλιώς δε θα έχεις ησυχία για να εργαστούν τα υπόλοιπα. Παρόλα αυτά ο πρώτος καιρός ήταν δύσκολος, γιατί δεν είχα ειδικότητες.Έφτανα στο σπίτι και παραπατούσα από τη ζαλάδα μου. Όταν όμως ήρθαν , μπήκαν όλα σε σειρά. Στην πορεία κάναμε και πολλές χειροτεχνίες, δραστηριότητες, μέχρι και παραμύθια γράψαμε και τα δουλέψαμε στους υπολογιστές οικονογραφώντας τα. Ήταν μια εμπειρία που δεν είχα ξαναζήσει. Κέρδισα όμως πολλά από αυτή.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Kathidim » 02 Σεπ 2010, 21:32

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική περιγραφή!
Καλή σχολική χρονιά! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Kathidim
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Re: Ολοήμερο δημοτικό

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 13 Σεπ 2013, 10:02

Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλους!

Για πρώτη φορά και γω φέτος αναλαμβάνω ολοήμερο και θα ήθελα να ακούσω τις ιδέες σας - συμβουλές σας για την ομαλή λειτουργία του ολοημέρου.

Να συμπληρώσω ότι τα παιδιά είναι πολλά ( γύρω στα 30) και ειδικότητες ακόμα δεν έχουν έρθει (πέρυσι είχε πάλι τόσα παιδιά χωρίς ειδικότητες...ας επλίσω φέτος να στείλουν)
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Re: Ολοήμερο δημοτικό

Δημοσίευσηαπό Iridav » 20 Οκτ 2013, 20:00

Αγαπητή Peny,
θα πρότεινα να μην δεχτείς να αναλάβεις τμήμα με πάνω από το επιτρεπτό αριθμό μαθητών που είναι 25 και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 27,5 (με τη φετινή υπουργική απόφαση, αν και αδυνατώ να κατανοήσω ποιος μαθητής θεωρείται μισός). Αν είναι πάνω από 25 λοιπόν τα παιδιά, πρέπει να ζητήσεις από το διευθυντή εκπαίδευσης να σου στείλει εγγράφως για ποιον λόγο θεωρείται το τμήμα σου ειδική περίπτωση.
Τα παραπάνω που σου λέω είναι βασικά, επειδή 1ον είναι αντιπαιδαγωγικό να στοιβάζουμε πολλούς μαθητές μέσα σε αίθουσες (όσο καλοί και ταλαντούχοι δάσκαλοι κι αν είμαστε) και όταν το κάνουμε δίνουμε την εντύπωση ότι είναι αποδεκτό και 2ον είναι αντισυναδελφικό, επειδή δεχόμενοι να αναλάβουμε περισσότερους μαθητές από αυτούς που μας αναλογούν "κλέβουμε" άθελά μας τη δουλειά κάποιου συναδέλφου που έχει μείνει άνεργος. Ας μην καλύπτουμε εμείς τις τρύπες που δημιουργεί το υπουργείο παιδείας για να βγαίνει στη συνέχεια στην τηλεόραση ο υπουργός και να διατείνεται ότι όλα βαίνουν καλώς και δεν υπάρχουν κενά.
Πρέπει λοιπόν να ζητήσεις γραπτή εντολή που να σε υποχρεώνει να τα αναλάβεις, γιατί αν δεν το κάνεις και συμβεί οτιδήποτε, τα μοναδικά άτομα από τα οποία θα ζητηθούν ευθύνες είναι ο δάσκαλος και ο διευθυντής του σχολείου. Οι ανώτεροι θα πούνε ότι δε γνώριζαν ότι στο συγκεκριμένο σχολείο υπήρχε παράνομο τμήμα, ακόμη και αν έχουν δώσει προφορική εντολή να το αναλάβεις. Όταν έρθει η ώρα για δικαστήρια μόνο ο τελευταίος τροχός της αμάξης θα την πατήσει. Εκείνοι εκεί που μοιράζουν συνεχώς εντολές προφορικά, χωρίς ποτέ να υπογράφουν τίποτα θα το παίζουν πάπιες!
Τα παραπάνω σου τα λέω με πλήρη επίγνωση του πώς μπορεί να αισθάνεσαι, γιατί προσωπικά είχα αναλάβει πριν 2-3 χρόνια και η ίδια 30ρι τμήμα παρόλο που γνώριζα ότι είναι παράνομο, γιατί θεωρούσα ότι κάνω κάτι καλό για τα παιδιά τα οποία αν δεν τα αναλάμβανα θα χρειαζόταν να αλλάξουν σχολείο. Το έλεγα τότε και ήμουν μάλιστα περήφανη που τα έβγαζα πέρα με 30 παιδάκια παρόλο που ήμουν πολύ νέα δασκάλα. Τώρα κατανοώ ότι επηρεαζόμενη από τις παρακλήσεις των παιδιών και των γονέων να αναλάβω το τμήμα κι εγώ τότε έπαιξα ρόλο άθελά μου στο σημερινό μπάχαλο. Και ντρέπομαι για αυτό. Και προσπαθώ να ενημερώσω όσους μπορώ για να μην κάνουν τα ίδια λάθη με εμένα υποκινούμενοι από άλλους που τους κάνουν να νιώθουν υποχρεωμένοι να κάνουν κάτι παράνομο... Σε τέτοιους φανατικούς δασκάλους που λατρεύουν τη δουλειά τους βασίζεται αυτή τη στιγμή το υπουργείο. Σε αυτούς που για χάρη των μαθητών θα κουκουλώσουν το τρύπιο σύστημά τους.
Καλό βράδυ!
Άβαταρ μέλους
Iridav
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Οκτ 2013, 19:31


Επιστροφή στο Ολοήμερα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron