Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Παράπονα για δασκάλους

Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό evarg » 28 Μαρ 2013, 20:02

Καλησπέρα,
στο σχολείο μας υπάρχουν δάσκαλοι που μιλούν, χειρονομούν και γενικά συμπεριφέρονται άσχημα, σε μαθητές/τριες.
Στο μιλούν εννοώ ότι λένε κοσμητικά τύπου "χαζή", χειρονομούν ότι ρίχνουν "καρπαζιές" ή "τραβούν αυτιά ή τσουλούφια".
Πιστεύω πως έχει προηγηθεί κάποια αταξία του μαθητή/τριας για να υπάρξει αυτή η συνέχεια αλλά και πάλι δεν πιστεύω πως αυτή είναι η καλύτερη λύση. Οι περιπτώσεις δεν είναι μόνο μία και το παιδί δεν είναι μόνο ένα. Πληθαίνουν καθημερινά τα περιστατικά.
Πώς το αντιμετωπίζουμε;
Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από evarg και 07 Απρ 2013, 12:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
evarg
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Φεβ 2013, 16:02

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό fantkorakla » 04 Απρ 2013, 20:35

Καλησπερα σας.
Ειμαι δασκαλα και ειδα τη δημοσιευση σας.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι,ανεξαρτητα απο την ιδιοτητα μας ως γονεις,δασκαλοι ή ο,τι αλλο,τετοια περιστατικα και συμπεριφορες χρειαζεται να καταγγελλονται.Θα σας προτεινα να αναφερετε ολα αυτα στη διευθυνση του σχολειου.
Αν δειτε οτι συνεχιστουν,τοτε απευθυνθειτε στη Διευθυνση Πρωτοβαθμιας/Δευτεροβαθμιας Εκπαιδευσης που ανηκει η σχολικη μοναδα και καταγγειλετε το γεγονος.
Το σοι εκπαιδευτικοι ειμαστε,αν περναμε τετοια προτυπα στα παιδια μας;Απαραδεκτο!!!
Παντως,μπραβο σας για την παρατηρηση,οι περισσοτεροι επιλεγουν να σιωπουν,λες και θα τους δαγκωσει κανεις,αν καταγγειλουν κατι τετοιο... :(
Άβαταρ μέλους
fantkorakla
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Μάιος 2011, 00:00

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό evarg » 06 Απρ 2013, 19:35

Σας ευχαριστώ πολύ,
θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας.
Άβαταρ μέλους
evarg
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Φεβ 2013, 16:02

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό gatoni » 08 Απρ 2013, 22:41

Καλησπέρα.Είμαι και εγώ δασκάλα και θεωρώ ότι θα ήταν πιο δίκαιο για τους συναδέλφους να μιλούσατε απευθείας μαζί τους και να τους εκθέσετε τον προβληματισμό σας και αργότερα να μιλούσατε με το διευθυντή σας. Πιστεύω ότι η πρόταση να πάτε κατευθείαν στην πρωτοβάθμια χωρίς να προηγηθεί συζήτηση δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
gatoni
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Φεβ 2010, 01:00

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό thanos4 » 09 Απρ 2013, 20:24

fantkorakla έγραψε:Καλησπερα σας.
Ειμαι δασκαλα και ειδα τη δημοσιευση σας.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι,ανεξαρτητα απο την ιδιοτητα μας ως γονεις,δασκαλοι ή ο,τι αλλο,τετοια περιστατικα και συμπεριφορες χρειαζεται να καταγγελλονται.Θα σας προτεινα να αναφερετε ολα αυτα στη διευθυνση του σχολειου.
Αν δειτε οτι συνεχιστουν,τοτε απευθυνθειτε στη Διευθυνση Πρωτοβαθμιας/Δευτεροβαθμιας Εκπαιδευσης που ανηκει η σχολικη μοναδα και καταγγειλετε το γεγονος.
Το σοι εκπαιδευτικοι ειμαστε,αν περναμε τετοια προτυπα στα παιδια μας;Απαραδεκτο!!!
Παντως,μπραβο σας για την παρατηρηση,οι περισσοτεροι επιλεγουν να σιωπουν,λες και θα τους δαγκωσει κανεις,αν καταγγειλουν κατι τετοιο... :(


Kαλησπέρα τυχαία διάβασα κι εγώ τη δημοσίευση και θα ήθελα να απαντήσω στα λεγόμενα της fantkorakla. Αγαπητή μου δεν ξέρω αν είσαι συνάδελφος ή όχι. Αν είσαι χαίρομαι που λες να γίνει καταγγελία. Είναι ότι πρέπει στους καιρούς που ζούμε. Και τώρα λίγο σοβαρά. Φυσικά και είναι απαράδεκτο αυτό που κάνουν οι συνάδελφοι και θα πρέπει να τους γίνει επίπληξη. Όμως πιστεύω πως υπάρχει μια ιεραρχία στο σχολείο. Πρώτα μπορεί να γίνει αναφορά για τη συμπεριφορά από τους υπόλοιπους εκπ?κους στο σύλλογο διδασκόντων και αν συνεχιστεί τότε μπορεί να επέμβει ο διευθυντής και να του κάνει σύσταση και από εκει και πέρα να αναφέρει το θέμα στον Προιστάμενο, χωρίς να γίνει καταγγελία ώστε να λυθεί το θέμα υπηρεσιακά. Συναδέλφισσα φυσικά και είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά των δασκάλων αλλά και το να υποστηρίζεις εσύ σαν δασκάλα μια καταγγελία είναι σωστό: Σκέψου τον εαυτό σου να δεχτείς μια καταγγελία για οποιοδήποτε λόγο και να περάσεις ΕΔΕ θα σου άρεσε: Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ήθελα να θέσω τον προβληματισμό μου. Καλησπέρα και πάλι. :!: :?: :!: :?:
Άβαταρ μέλους
thanos4
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Απρ 2007, 00:00
Τοποθεσία: Óðßôé

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό aggeliele » 14 Απρ 2013, 23:45

Σιγά μη μας κάνεις να πιστέψουμε, evarg, ότι πρόκειται για το σχολείο της ταινίας "Το ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο"!! Έλεος πια με όλους αυτούς τους γονείς, που το μόνο που αναγνωρίζουν στο δάσκαλο είναι η δήθεν αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά του παντού! Αντί να συμμαζέψουν τα παιδιά τους, πιστεύουν τα μυθεύματα που τους ξεφουρνίζουν!
'Οσο για την τάχα συνάδελφο, που έσπευσε να υπερασπιστεί τους "αδικημένους" ως αυτόκλητη δικηγόρος και να παράσχει τη "φωτισμένη" συμβουλή της, προτείνω να της αναθέσει η ΔΟΕ ρόλο νομικής φύσεως. Είναι κρίμα τέτοια μυαλά να μένουν αναξιοποίητα!
Άβαταρ μέλους
aggeliele
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 00:00

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό xrysoulini » 17 Απρ 2013, 17:22

Είναι απαράδεκτο να προτείνετε καταγγελία και μάλιστα την εποχή που ζούμε όπου είναι επίφοβο να χάσουμε τη δουλεία μας. Πώς τόσο εύκολα, συναδέλφισσα παριστάνεις τον Εισαγγελέα; Είσαι σίγουρη για την αλήθεια των γεγονότων που αναφέρονται; Οι μαθητές πολλές φορές λένε ψέματα, είτε για να καλύψουν ζαβολιές που κάνουν, είτε γιατί κάτι άλλο τους ενοχλεί οπότε χρειάζονται τη βοήθεια ψυχολόγου. Θα αναφέρω το παράδειγμα ενός φετινού μαθητή μου που λέει ένα σωρό ψέματα . Πρόσφατα είπε ψέματα και για μένα . Ευτυχώς ,για καλή μου τύχη, υπήρχε μάρτυρας που είδε το περιστατικό.
Άβαταρ μέλους
xrysoulini
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009, 00:00

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό namdosan1409 » 11 Αύγ 2023, 11:12

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

Whether you're into classic arcade-style racing games or crave the realism of simulations, car games has something to offer every racing enthusiast.
Άβαταρ μέλους
namdosan1409
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 11 Αύγ 2023, 11:11

Re: Παράπονα για δασκάλους

Δημοσίευσηαπό jesse99 » 16 Φεβ 2024, 10:23

Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση Η δημοσίευση βρίσκεται προς έγκριση

You can report to school officials, then the board if needed. Advocate for change with other fnf parents, seeking legal advice if necessary.
Άβαταρ μέλους
jesse99
 
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 16 Φεβ 2024, 10:10


Επιστροφή στο Διαμαρτυρίες γονέων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες