Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Επικινδυνος διευθυντης χρειαζομαι βοηθεια

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Επικινδυνος διευθυντης χρειαζομαι βοηθεια

Δημοσίευσηαπό divane » 27 Μαρ 2011, 01:41

Αγαπητοι συναδελφοι

Φετος ανεβαλλα ολοημερο τμημα στο σχολειο μου χωρις να μπορω να φανταστω τι με περιμενει.
Πριν απο εμενα και για 7 ετη το ολοημερο ειχε ο σημερινος διευθυντης μου.Πριν ξεκινησουν τα μαθηματα με επιασε και με προειδοποιησε οτι το ωραριο στο τμημα δεν λειτουργει και υπαρχει μια "χαλαρωτητα" στην αποχωρηση. Να σημειωσω το σχολειο κεντρικοτατο σε κεντρικο δρομο. Τον ενημερωσα λοιπον οτι σε καμια περιπτωση δεν προκειται να λειτουργησω παρανομα. Με αγνοησε και σε κάθε περιπτωση χρυσωνε το χαπι στους γονεις. το σχολειο ανοιξε αυτα που αντμιετωπισα οσον αφορα την γενικοτερη σταση των παλιων γονιων ειναι για γελια για κλαματα....ενας πανικός...babyparking απλα....."μα πρεπει να παρω το παιδι για να διαβασει ή πηγα για ψωμι να παρω και το παιδι..." να σας το τυληξω ελεγα και εγω....
Περασα 2 μηνες απιστευτης βλακειας και αγχους όπου προσπαθουσα να συνεννοηθώ με δευθυντη και δεν γινοταν. Ωσπου ηρθε η μερα οπου η συμβουλος μας καλεσε να μας μιλησει για τον παιδαγωγικο ρολο του ολοημερου. Η συμβολος η οποια ειχε ερθει πολλάκις στο σχολειο και με γειωσαν μαζι με τον διευθυντη αυτός οτι δεν ξερω την δουλεια μου αυτη...τι να κανουμε τωρα έτσι ειναι οι συνθηκες. Βρηκα λοιπον κ εγω την ευκαιρια και ξεσπαθωσα η συμβουλος αρνηθηκε τα παντα....Ν μην σας τα πολυλογω νοεμβρη μηνα ενημερώνω προισταμενο...το κοβω στους γονεις. Ο διευθυντης με ΞΕΧΕΣΕ ενας γονιος εστειλε επιστολη στο υπουργειο του τυπου ο καλος μας διευθυντης αυτη η κακουργα....Το υπουργειο απαντησε αμεσως στους γονεις και τους εβαλε στην θεση τους....Το ωραριο δεν ειναι θεμα δασκάλας μα τι ακριβως συμβαίνει εκει..
.Περναν 3 μηνες φτανουμε στο σημερα[/b] Απο το γραφειο μας ειχαν στειλει μια αναπληρωτρια η οποια εκανε καποιες ωρες 9 (τρεις που εκανα εγω υπερωριακα και 6 ο διευθυντης....εννοειται πως ποτε δεν μ γραφτηκε υπερωρια).Παιρνουν τη δασκαλα και ο διευθυντης μ ζητουσε απο μενα να του κανω ωρες γιατι δεν μπορει λεει ν κανει 9 ωρες....κ εμενα μ περισσεύουν απο ολοημερο...Το προγραμμα μου εγκεκριμενο και η συμβουλος δεν με εχει ενοχλήσει Εγω αρνουμαι ν κανω δικο του ωραριο και δηλωνω οτι θα κανω οτι απαιτειται αλλο.γινεται ενας ψιλοπανικος..Ζητω να ενημερωθει η συμβουλος αρνειται, ενημερωνω εγω την συμβουλο η οποια μ λεει ν πω στον διευθυντη μου να με αφήσει ησυχηηηηη.....μετα απο πιεση αποκαλυπτεται οτι ο διευθυντης δηλωνε προγραμμα 17 ωρων και δεν εκανε ουτε μια για 4 μήνες!!!!! Στις ωρες αυτες ειχε ανυπαρκτη πρωινη ζώνη διδακτικες ωρες και αν δεν κανω λάθος και ενισχυτική..ΑΑΑΑ η δακαλα που έκανε το ωραριο του ηταν ενα φαντασμα δεν φαινοταν πουθενα. Στο μεταξυ ειχε προλάβει να με διαλυσει ψυχολογικα να μου φωναξει ν με κακολογήσει να με τεντώσει τα νευρα και το στομαχι μου....εκλαψα αρκετα....Κουραστηκα.....με ολους και με τη συμβουλο που επετρεψε αυτον τον χαμο τοσους μηνες ειμαι διατεθημενη να κανω οτιδηποτε αναφορα, καταγγελια ατιδηποτε....Δεν ξερω απλα απο που να ξεκινησω και σε ποιον να απευθυνθω.θελω απλα να διαβασετε και εσεις την ιστορια μου.Και αν εχετε διαθεση ν με καθοδηγησετε....Σιγουρα απο την ιστορια λειπουν λεπτομεριες που δεν γινεται να γραψω εδω θα γινομουνα κουραστική.

με εκτιμηση

Υ.Γ.(Διαβασα το εγχειριδιο βλακειας του χαριτοπουλου...καταλαβα αρκετα πραγματα για τους βλακες που κρυβονται αναμεσα μας)
Άβαταρ μέλους
divane
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tracer » 27 Μαρ 2011, 10:31

Σε κάθε περίπτωση να τα αναφέρεις εγγράφως και όχι προφορικά, γιατί μετά μπορεί να αρνηθούν ότι τα είπες στην προϊστάμενη αρχή σου και στο σύλλογο δασκάλων όπου ανήκεις. Μη φοβάσαι ο νόμος είναι με το μέρος σου.
Άβαταρ μέλους
tracer
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό pask » 27 Μαρ 2011, 12:21

[quote]δεν καταλαβα την περιπτωση το πρόβλημα είναι ότι σου είπε να κάνεις τις ώρες του; δώσε λεπτομέρειες αναθεση υπερωριών με απόφαση συλλόγου διδασκόντων;πώς δήλωνε πρόγραμμα 17 ωρών για τον εαυτό του για τι σχολείο μιλάμε 4/θ 6/θ 9/θ 12/θ
τα ωρολόγια προγράμματα ελέγχονται από το σχολικό σύμβουλο και τα γνωρίζει και οδθντης εκπσης
δώσε λεπτομέρειες
Άβαταρ μέλους
pask
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό MARSHALL » 27 Μαρ 2011, 20:29

Έχεις μπλέξει. Έχουν μείνει λιγότερο από 2 μήνες. Κάνε υπομονή, πάρε καμιά άδεια και... ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.
Άβαταρ μέλους
MARSHALL
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00

τα πραγματα ειναι απλα

Δημοσίευσηαπό pinkflamingo » 28 Μαρ 2011, 00:25

:wink: Kαλο Πασχα σε ολους και Καλο Κουραγιο!Ας τ αντιμετωπιζουμε ολα με υπομονη και ας μην δινουμε μεγαλυτερη εκταση σε πραγματα καταβαθος πολυ απλα .Εγω αντιμετωπιζω ενα αλλο προβλημα πολυ χειροτεροκαι ας με βοηθησει καποιος πως να κινηθω.Απο εκδικητικοτη φερομενος ο Προισταμενος μου επειδη δεν βρηκε επιβεβαιωση σε μενα και δεν αισθανθηκε προισταμενος με τοποθετησε σε να σχολειο οπου ''επεσε συρμα''εκει να μ ε ανεβαζει επανω ο Δ/ντης μπροστα σε ολους και να με εξευτελιζει με σκοπο να μου σπασουν τα νευρα και ναφυγω.Στο κολπο εκτος απο τον Νεο Προισταμενο και τον Προεδρο των Δασκαλων της περιοχης ηταν και ενας παλιος μου Δ/ντης ολοι αυτοι γυρω στα 50και.Φυσικα εφυγα για να μην καθομαι να με προσβαλλουν και αφου περιμενε αυτος να περασουν δυο μηνες ενοχλησε το οικογενειακο μου περιβαλλον ''ταχα οτι λειπω ''ενω το ηξεραν απο την πρωτη στιγμη .Ειχα καταθεσει αναρρωτικη αδεια απο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ κανονικα κμε γνωματευση καθηγητου γιατρου την οποια και απο πανω αμφισβητησε ο ...Προισταμενος μου ...και τωρα αρνηθηκε να με τοποθετησει αλλου και οτι ταχα επρεπε να ξαναγυρισω εκει οπου ηθελαν να με ξευτελισουν και να διωξουν οι συναδερφοι.Aw me bohuhsei kapoiow
Άβαταρ μέλους
pinkflamingo
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 01:00

Mπορει καποιος να με βοηθησει

Δημοσίευσηαπό pinkflamingo » 28 Μαρ 2011, 00:39

:wink: Eνω με ευθυνη αυτωνων των ανδρων γυρω στα 52 οι οποιοι και ειδοποιουν τα διαφορα σχολεια για να με διωξουν και να φανω στα ματια των αλλων οτι απουσιαζω αδικαιολογητα ενω αυτοι δημιουργουν προβληματα ...και βαζουν τον Διευθυντη να με εξευτελιζει μπροστα σε ολους αρνειται ο Προισταμενος μου να με τοποθετησει καπου αλλου και ενω εως να τελειωσει η χρονια απομενουν τρεις μηνες ,ΜΗΠΩς ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ πως να φερθω -ο Προισταμενος μου τρελος μισογυνης δεν του αρεσε πως μια παρακατιανη γυναικα σαν κι εμενα και θελέι τωρα η να με στλνει στο σχολειο και να με εξευτελιζουν η να αναγκαστω να μεινω 03 μηνες χωρις αδεια .Ποιος μπορει να με συμβουλεψει.Που μπορω να απευθυνθω :wink:
Άβαταρ μέλους
pinkflamingo
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 01:00

Mπορει καποιος να με βοηθησει

Δημοσίευσηαπό e-selides » 28 Μαρ 2011, 13:53

:!: (1/3)
e-selides team ©
Άβαταρ μέλους
e-selides
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ - Greece

Δημοσίευσηαπό gdoupatis » 28 Μαρ 2011, 16:22

1.Για αρχή δεν υπάρχουν επικίνδυνοι διευθυντές...
αλλά απλά διευθυντές [συνήθως "κουρασμένοι/ες που συχαίνονται την τάξη αλλά που τους αρέσει να "χώνουν" συναδέλφους]

2. γράφτε σωστά την ελληνική [ εκπαιδευτικοί είστε οι περισσότεροι]

3. Δεν είναι φυλακές τα σχολεία ούτε στρατιωτική θητεία για να τη μετράτε με τρίμηνα η εννιάμερα..

4. Να απευθυνθείτε στον σύλλογό σας και σε όσους ασχολούνται με το συνδικαλισμό, να εκθέσετε τα γεγονότα κι αν δε βρείτε ανταπόκριση να τους κράξετε στις γενικές συνελεύσεις και να μην τους ψηφίζετε πράσινους και μπλέ [ δεν είναι ποδόσφαιρο και γήπεδο η δουλειά σας].
(πράσινους & μπλέ γιατί οι διευθυντές στο 99% είναι αυτής της απόχρωσης..αν βρείτε κάτι άλλο να μου το πείτε)

Ακόμη κι εδώ θα μπορούσατε να γράψετε ονόματα ή έστω περιοχές...
νά'χουμε μια άποψη για τη δουλειά των σχολικών συμβούλων ανά την επικράτεια...
Να ξέρουμε πως το ξύνουν στη βιλαρίμπα και πως "πουλάνε" ώρες στα κολλητάρια τους τους διευθυντές.
Άβαταρ μέλους
gdoupatis
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nerothos » 29 Μαρ 2011, 02:35


.... που [size=2472] συχαίνονται[/size72] την τάξη αλλά που τους αρέσει να "χώνουν" συναδέλφους]

2. γράφτε σωστά την ελληνική [ εκπαιδευτικοί είστε οι περισσότεροι]

Άβαταρ μέλους
nerothos
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό pirlipopon » 01 Απρ 2011, 19:43

ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔΑΣΚΌΝΤΩΝ Η ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΙΝΗΣΟΥ ΝΟΜΙΚΑ...ΘΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ ΕΤΣΙ...ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Η ΣΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΤΗΣ ΔΟΕ Κ ΚΑΝΤΟΥΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΦΟΥ ΕΝΔΟΥΠΗΡΕΣΙΑΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΙΝΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ...ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΟΥ...ΕΠΕΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ
Άβαταρ μέλους
pirlipopon
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: ?????


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες